logo nowe APZastanawiasz się jakie studia techniczne wybrać? Martwisz się, czy znajdziesz pracę po obronie tytułu inżyniera? Poszukujesz kierunku, który zapewni Ci jak najwięcej zajęć praktycznych w firmach zewnętrznych? Dobrym wyborem okazuje się kierunek inżynieria procesów technologicznych na Uniwersytecie Przyrodniczo — Humanistycznym w Siedlcach (UPH). Podczas studiów odbędziesz dziewięć miesięcy praktyk, za które możesz otrzymać wynagrodzenie, pensję taką jak etatowy pracownik! Jak wygląda to w praktyce opisze Daniel Jaśkowiak, student pierwszego roku inżynierii procesów technologicznych na UPH w Siedlcach.


Czym jest inżynieria procesów technologicznych?

Najłatwiej można powiedzieć, że jest to inżynieria produkcji, czyli projektowanie i zarządzanie procesami technologicznymi. Absolwent takiego kierunku potrafi zrealizować procesy wytwarzania, montażu i eksploatacji konstrukcji oraz ich projektowanie. Nie ma problemu z doborem odpowiednich materiałów inżynierskich, a także nadzoruje eksploatację. Dodatkowo potrafi skoordynować prace zespołu projektowego, ocenić wynik pracy oraz sprawnie posługiwać się nowoczesnym oprogramowaniem projektowym. Jest to przełomowy kierunek w tym regionie, do tej pory żadna inna uczelnia nie miała go w swojej ofercie. Co najważniejsze — są to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku, a w trakcie odbywamy aż dziewięć miesięcy praktyk. Dzięki temu, że uczelnia otrzymała dofinansowanie na uruchomienie studiów na tym kierunku ze środków Unii Europejskiej  Muszę dodać, że za praktyki otrzymujemy wynagrodzenie — dokładnie tak jakbyśmy pracowali w danej firmie na etacie.

 ZOBACZ KIERUNEK INŻYNIERII PROCESÓW TECHNOLOGICZNYCH NA UPH SIEDLCE


Co można robić po inżynierii procesów technologicznych?

Absolwent tego kierunku może podjąć pracę we wszystkich przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego. Szczególnie w tych firmach, które zajmują się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn oraz elementów konstrukcyjnych. Zatrudnienia można szukać także w firmach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych oraz związanych z organizacją produkcji i automatyzacją procesów technologicznych. Przede wszystkim szeroko rozumiany przemysł staje otworem przed każdym, kto ukończy ten kierunek.

lab 385348
Skąd wziął się pomysł na studia na tym kierunku?

Nie ukrywam, że wcześniej chciałem studiować informatykę na UPH. Jednakże, w połowie sierpnia znalazłem informację, że od nowego roku akademickiego startuje nowy kierunek. Przeczytałem opis kierunku, który mnie bardzo zainteresował. Zwróciłem na niego uwagę dlatego, że oferuje aż dziewięć miesięcy praktyk. Szukałem studiów, które będą bardzo praktyczne i pozwolą mi od razu po ich zakończeniu pochwalić się ciekawym wpisem w CV. Praktyki kuszą także z innego powodu — są płatne. Firma, w której odbywam praktyki wypłaca mi miesięczną pensję, cieszę się, że nie muszę wyszukiwać sobie dodatkowej pracy i dzięki studiowaniu mam dodatkowy zastrzyk gotówki. Kończąc ten kierunek, będę miał wpisane w CV dziewięć miesięcy pracy w dużej firmie — takiego wpisu nie będzie miał żaden informatyk.

Jak wyglądają praktyki, co możesz o nich powiedzieć?

Na każdy rok akademicki przypadają nam trzy miesiące praktyk. W semestrze zimowym jeden miesiąc i w semestrze letnim dwa miesiące. Aktualnie odbywam praktyki w firmie Stadler Polska, która zajmuje się produkcją pociągów i tramwajów. Po każdym roku mam możliwość zmiany firmy, jednakże czuję, że dobrze pracuje mi się w tej firmie i pewnie zostanę w niej na przyszłe lata. Ucieszę się, jeśli uda mi się znaleźć w niej stałe zatrudnienie po studiach.
project 1 1237479

Skąd pomysł na tę firmę, czy uczelnia pomogła Ci znaleźć praktyki?

Nim powstał ten kierunek to UPH nawiązała współpracę z firmami z Siedlec. Głównym pytaniem było, czy taki kierunek ma w ogóle rację bytu. Okazało się, że firmy produkcyjne chciały, aby na tej uczelni powstał nowy kierunek. Uczelnia poprosiła o pomoc w stworzeniu programu nauczania i otrzymała zgodę na przeprowadzanie praktyk w tych zakładach. Dzięki temu mamy tzw. symbiozę UPH oraz firm z regionu. 

Rozumiem, że masz już sprecyzowane plany zawodowe na przyszłość?

Tak. Na pewno chcę pracować w zawodzie. Bardzo lubię praktyki w Stadler Polska i po otrzymaniu tytułu inżyniera postaram się, aby otrzymać w tej firmie etat.

ZOBACZ KIERUNEK INŻYNIERII PROCESÓW TECHNOLOGICZNYCH NA UPH SIEDLCE

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->