Mechatronika, energetyka, mechanika i budowa maszyn, inżynieria bezpieczeństwa to tylko niektóre z kierunków studiów inżynierskich dostępnych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.  Nic dziwnego, że czasami prowadzący je Wydział Nauk Technicznych UWM bywa nazywany “Małą Politechniką Olsztyńską” O możliwościach studiowania na kierunkach politechnicznych na Warmii i Mazurach opowiada dr inż. Jerzy Domański, Prodziekan ds. Studenckich Wydziału Nauk Technicznych UWM w Olsztynie.

7 WNT Laser 1024x576


Mieszkańców Warmii i Mazur starają się przyciągać politechniki w Warszawie, Gdańsku czy Białymstoku. Jednak czy trzeba wyjeżdżać z regionu na studia inżynierskie?

Nie ma takiej potrzeby. Oczywiście duża politechnika w większym ośrodku akademickim ma swoje atuty. Jednak zdaniem studentów, którzy z różnych powodów przenoszą się na nasz wydział z uczelni typowo technicznych, studia w Olsztynie bez problemu mogą być porównywalne z ofertą konkurencyjnych uczelni.  Kształcimy studentów na dwóch stopniach — na I stopniu oferujemy kierunki: energetyka, inżynieria maszyn rolniczych, spożywczych i leśnych, mechanika i budowa maszyn oraz mechatronika. Na II stopniu proponujemy studentom: mechanikę i budowę maszyn, mechatronikę oraz inżynierię precyzyjną w produkcji rolno-spożywczej. Studenci w ramach studiów odbywają część zajęć poza Wydziałem, w firmach współpracujących z Wydziałem. Każdy kierunek ma po drugim roku praktykę. Nasze kierunki mają tak zaplanowane zajęcia, aby łączyć teorię z praktyką. Stąd też w planie studiów występuje bardzo duża liczba godzin zajęć laboratoryjnych. Wszystkie nasze programy studiów na Wydziale Nauk Technicznych UWM w Olsztynie mają pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej, zajmującej się sprawdzaniem jakości kształcenia na uczelniach w całej Polsce.

ZOBACZ STUDIA INŻYNIERSKIE NA WNT UWM

Dlaczego zatem warto studiować kierunki inżynierskie na Wydziale Nauk Technicznych UWM w Olsztynie?

Studia dzienne wprawdzie są bezpłatne, ale nie znaczy to, że nic nie kosztują. Szacuje się, że oszczędny student w Olsztynie może przeżyć już za 1000 złotych. Nawet jeśli dorzucimy do tego kilkaset złotych na tzw. przyjemności, to za taką kwotę trudno utrzymać się w dużym ośrodku akademickim. Studia są inwestycją na przyszłość. Dajemy naszym studentom dobry zawód i szansę na dobrze płatną pracę.

Region warmińsko-mazurski raczej kojarzy się z turystyką i rolnictwem, niż bujnym rozwojem przemysłu. To nie są przypadkiem, tylko “obiecanki”? Jak sobie radzą absolwenci Wydziału Nauk Technicznych UWM w Olsztynie.

To prawda, że stopa bezrobocia w regionie jest wyższa od średniej krajowej, ale nasi absolwenci szybko znajdują dobre zatrudnienie. Wynika to z naszego modelu współpracy z regionalnymi firmami. Współpracujemy z tak znanymi firmami, jak Michelin Polska S.A., Tertra Pack dawniej Obram Sp. z o.o., Tymbark-MWS Sp. z o.o. Sp.k czy też Energy Solution Technology Sp. z o.o.  Współpracujemy także z wieloma mniejszymi — w sumie z kilkudziesięcioma firmami w ramach podpisanych umów o współpracy. Nasi partnerzy uczestniczą w bieżącym aktualizowaniu programu studiów, zapewniają studentom praktyki i staże. W ten sposób pracodawcy poznają potencjalnych pracowników i absolwentom łatwiej o dobrą pracę. Nie zapominajmy też, że także rolnictwo potrzebuje nowoczesnych technologii i część naszych absolwentów to tzw.: „zieloni inżynierowie”. Oczywiście część naszych absolwentów po prostu wyjeżdża z Olsztyna i z powodzeniem szukają pracy jako inżynierowie w innych miastach. Często wygrywają rywalizację na ogólnopolskim czy wręcz międzynarodowym rynku pracy z absolwentami bardziej popularnych uczelni technicznych.

Na Wydziale Nauk Technicznych UWM w Olsztynie prowadzone są studia dualne. Na czym one polegają?

Studenci na kierunku mechanika i budowa maszyn mogą część zajęć odbywać w firmie zewnętrznej. Dzięki temu już podczas studiów mogą uzyskać tzw. „przemysłowe doświadczenie”. W trakcie studiów zarabiają, uzyskując stypendia finansowane przez naszych partnerów. Zajęcia w firmach prowadzone są z wybranych przedmiotów z wykorzystaniem najnowszych technologii przemysłowych, a z pozostałych przedmiotów studenci kształcą się na uczelni. Na studia dualne na kierunek mechanika i budowa maszyn w firmie Michelin oraz ZHU Żarna aplikują studenci, którzy zaczynają naukę, a w firmie Tetra Pack po ukończeniu IV semestru.

Duże politechniki często posiadają wielkie centra dydaktyczne, nowoczesne laboratoria. Jak na tym tle wypada Wydział Nauk Technicznych UWM w Olsztynie?

Większość nowoczesnych laboratoriów uczelnianych została wybudowana z projektów i grantów unijnych. Podobnie było i u nas. Wydział Nauk Technicznych UWM jest beneficjentem funduszy strukturalnych na uczelni. W ten sposób powstał np. w 2012 roku nowoczesny budynek dydaktyczny dla wydziału. Prowadzimy w nim zajęcia w kilku nowoczesnych laboratoriach, m.in.: technik wytwarzania, termodynamiki i mechaniki płynów, mechatroniki, odnawialnych źródeł energii, technik precyzyjnych i innych. Uczelnia jest także członkiem Konsorcjum Centrum Zaawansowanych Technologii RIMAMI. Na pewno pod względem infrastruktury technicznej mamy bardzo dobre wyposażenie laboratoriów w porównaniu z wieloma wydziałami na politechnikach, które prowadzą podobne do naszych kierunki studiów.


ZOBACZ STUDIA MAGISTERSKIE NA WNT UWM

Niekiedy nowoczesny sprzęt na uczelniach jest: ”za szybą”, dla studentów dostępny jedynie sporadycznie.

Staramy się, aby studenci Wydziału Nauk Technicznych UWM w Olsztynie nie czuli się wyobcowani. Włączamy ich do prac badawczych. Nasi studenci zdobyli niedawno pierwsze miejsce podczas ogólnopolskiego konkursu organizowanym przez potentata energii źródeł odnawialnych — portugalską firmę EDP Renováveis. Nasi studenci wyprzedzili studentów z innych politechnik. Konkurs ten skierowany był do studentów wszystkich uczelni i dotyczył opracowania innowacyjnej metody lub wykonania projektu urządzenia do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. W konkursie wzięło udział aż 55 zespołów. Innym naszym osiągnięciem było zajęcie pierwszego miejsca w ogólnopolskim konkursie projektowym pt. „Projektanci do wozu”. Zadaniem było zaprojektowanie wozu bojowego przy użyciu programu SolidWorks. Odnosimy także sukcesy poza granicami naszego kraju. Nasz zespół z kierunku mechatroniki zajął III-cie miejsce w konkursie XPLORE New Automation Award, organizowanym przez niemiecką firmą Phoenix Contact. Startowały w nim zespoły z całego świata, a nasza drużyna zaprojektowała automatyczny teatr lalek. Projekt służy do nauki sterowania i odtwarzania sekwencji wykonywanych przez drewnianą marionetkę teatralną. Są to tylko przykłady osiągnięć naszych studentów z ostatnich lat.

Co może przekonać wahających się między studiami na dużej politechnice i “Małej Politechnice Olsztyńskiej”?

Tym ostatecznym argumentem może być Kortowo, czyli uczelniany campus. Jest on uznawany za najpiękniejszy nie tylko w Polsce, położony wśród zieleni nad samym jeziorem. Przyroda jest na wyciągnięcie ręki z sal wykładowych i akademików. Dużym atutem jest też rozwinięta baza kulturalna i sportowa, w tym nowoczesna biblioteka, uniwersytecka pływalnia, stadnina koni, kluby sportowe. Uważam, że student Wydziału Nauk Technicznych UWM w Olsztynie rzeczywiście czuje, że studiuje w warunkach sprzyjających własnemu rozwojowi w zakresie wiedzy i kompetencji technicznych.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->