MOST dla polskich studentówKażdy zapewne słyszał już wielokrotnie o programie Erasmus, który pozwala studentom skorzystać z oferty kształcenia wybranych uczelni europejskich. O Krajowym Programie Mobilności Studentów "MOST", który umożliwia studiowanie przez cały semestr lub nawet rok akademicki na jednej z kilkudziesięciu polskich uczelni, słyszeli jednak tylko nieliczni. Czy warto wziąć w nim udział?

Wbrew pozorom, Program MOST nie jest niczym nowym, gdyż w obecnej formie funkcjonuje już od 1999 roku i każdego roku zdobywa coraz większą popularność wśród studentów. W programie bierze obecnie udział ponad 20 polskich uczelni, które w swojej ofercie kształcenia posiadają kilkaset kierunków studiów oraz specjalności.

Kto może skorzystać z Programu MOST?
  • student po ukończeniu II semestru jednolitych studiów magisterskich;
  • student po ukończeniu II semestru studiów I stopnia;
  • student po ukończeniu I semestru studiów II stopnia.


Student w trakcie każdego stopnia studiów, a więc w okresie studiów: licencjackich, magisterskich i doktoranckich, może być uczestnikiem Programu MOST maksymalnie przez okres jednego roku akademickiego.

Ważna uwaga: student nie może, w ramach uczestnictwa w Programie MOST, studiować na innym kierunku swojego uniwersytetu macierzystego. Możliwy jest wyłącznie wybór tego samego lub pokrewnego kierunku/specjalności.

Co musi zrobić student, żeby skorzystać z programu? Proces aplikacji jest maksymalnie uproszczony:
  • Na swojej uczelni należy złożyć niezbędny wniosek aplikacyjny u koordynatora programu oraz dołączyć opinię dziekana wydziału.
  • Należy zapewnić sobie zakwaterowanie we własnym zakresie lub złożyć podanie o przydzielenie miejsca w akademiku.
  • O zakwalifikowaniu do programu decyduje zazwyczaj kolejność zgłoszeń, ale w przypadku najpopularniejszych uczelni i kierunków brana jest także pod uwagę średnia ocen.


To już wszystko. Prawda, że proste? Należy jednak podkreślić, że student musi zdecydować czy zamierza studiować na innej uczelni przez 1 semestr, czy przez cały rok akademicki.

Rekrutacja do programu MOST rozpoczęła się 31 października i potrwa do 30 listopada. Studenci i doktoranci, którzy zakwalifikowali się do programu, pojadą do wybranych uczelni na semestr letni w roku 2016.
Tags: poradnik

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->