Studia w BydgoszczyDecyzja o wyjeździe na studia do Wrocławia, Krakowa, Warszawy czy Poznania nikogo już nie dziwi, wszak są to największe ośrodki akademickie w Polsce. Czy trzeba jednak wyjeżdzać z Bydgoszczy, żeby studiować perspektywiczny kierunek na nowoczesnej uczelni i mieć następnie realne szanse na podjęcie pracy? Zdecydowanie nie i dlatego zamierzamy Wam pokazać kilka powodów, dla których powinniście tu zostać lub przyjechać na swoje studia...

Słowem wstępu...
Bydgoszcz jest największym miastem województwa kujawsko-pomorskiego. Z pobliskim Toruniem, drugim co wielkości miastem województwa, łączą go wieloletnie, przyjazne stosunki na szczeblu politycznym i społecznym. Nie wierzycie? Mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy też zapewne nie, ale warto czasem pomarzyć, prawda?

Bydgoszcz jest dużym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym, akademickim, medycznym i wojskowym. Absolwenci na pewno docenią obecność wielu międzynarodowych firm, w których można znaleźć ciekawą i dobrze płatną pracę. Lokalny rynek rozwija się bardzo dynamicznie, więc jeśli będziecie dysponować odpowiednimi kompentencjami, to na pewno sobie poradzicie. Na terenie miasta zlokalizowany jest ponadto Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego, więc na wypracowany urlop możecie lecieć bezpośrednio z Bydgoszczy – niby mała rzecz, a cieszy.

Uwaga/Achtung: spacerując ulicami Bydgoszczy możecie natknąć się m.in. na żołnierzy niemieckich. Nie oznacza to jednak, że niemiecka Bundeswehra opanowała miasto i przemianowała je ponownie na Bromberg. Wśród polskich miast, Bydgoszcz wyróżnia się bowiem jako ośrodek wojskowy – jest m.in. siedzibą Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz ośrodka szkoleniowego NATO. Nie ma się zatem czego obawiać.

Na ternie miasta zlokalizowano cztery uczelnie publiczne: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. J.J. Śniadeckich, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Akademię Muzyczną oraz 7 prywatnych szkół wyższych.

Uczelnie państwowe

Największą bydgoską uczelnią jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiegoiego, na którym studiuje obecnie ponad 14 tys. studentów. UKW oferuje swoim kandydatom 40 kierunków i ok. 100 specjalności realizowanych na siedmiu wydziałach:
 • Humanistycznym,
 • Pedagogiki i Psychologii,
 • Matematyki, Fizyki i Techniki,
 • Nauk Przyrodniczych,
 • Administracji i Nauk Społecznych,
 • Edukacji Muzycznej,
 • Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki.
Dlaczego warto zainteresować się ofertą edukacyjną UKW?
Po 1: Na UKW prowadzone są nowatorskie kierunki studiów, których nie można znaleźć nigdzie indziej.
po 2. UKW może pochwalić się szerokim wachlarzem kierunków studiów, od humanistycznych i inżynierskich, społecznych i przyrodniczych, a także artystycznych i sportowych. Mówiąc krótko: w ofercie UKW każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.
po 3. Dzięki studiom na UKW, można zdobyć wiedzę, nowe umiejętności i kompetencje do wykonywania wymarzonego zawodu. Wszystkie kierunki mają pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej, dbającej o jakość kształcenia na polskich uczelniach.

Więcej informacji znajdziesz w wywiadzie "Dlaczego warto studiować na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy"

Drugą pod względem liczby studentów, ale jednocześnie najstarszą, uczelnią w Bydgoszczy jest Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, którą w duzym skrócie można określić słowami: największa i najbardziej utytułowana uczelnia techniczna w województwie kujawsko-pomorskim. Uczelnia posiada w swojej ofercie 31 kierunków i ok. 100 specjalności realizowanych na 7 wydziałach:
 • Budownictwa i Inżynierii Środowiska,
 • Inżynierii Mechanicznej,
 • Rolnictwa i Biotechnologi,
 • Technologii i Inżynierii Chemicznej,
 • Telekomunikacji i Elektrotechniki,
 • Biologii i Hodowli Zwierząt,
 • Zarządzania,
 • Instytucie Matematyki i Fizyki.

Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego jest państwową uczelnią o profilu artystycznym. Kształci przyszłych artystów, muzyków, kompozytorów, instrumentalistów, wokalistów, dyrygentów, na 4 wydziałach:
 • Kompozycji,
 • Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku,
 • Instrumentalnym,
 • Wokalno-Aktorskim,
 • Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej.
Obecnie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy kształci się około 600 studentów i słuchaczy (w tym liczna grupa studentów zagranicznych) pod kierunkiem 150 pedagogów, którzy pracę dydaktyczną łączą z ożywioną działalnością koncertową, twórczą i naukową.

W Bydgoszczy działa również Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, czyli wydzielona część toruńskiej uczelni, mająca w swojej ofercie kształcenia kierunki z zakresu nauk medycznych. Uczelnia ta powstała w 1975 roku jako bydgoska filia Akademii Medycznej w Gdańsku, usamodzielniona w 1984 jako Akademia Medyczna im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, a następnie włączona w roku 2004 w struktury UMK z zachowaniem własnego patrona i siedziby w Bydgoszczy. Kształci się na niej około 5 tys. studentów na 3 wydziałach:
 • Lekarskim,
 • Farmaceutycznym,
 • Nauk o Zdrowiu.
Więcej informacji na temat oferty kształcenia znajdziesz tutaj: Cellegium Medicum UMK w Bydgoszczy

Uczelnie prywatne

Jeśli jednak swoje studenckie lata chcecie spędzić na uczelni prywatnej, to na brak wyboru na pewno nie będziecie narzekać. W Bydgoszczy działa bowiem aż 7 uczelni niepaństwowych, które w swojej ofercie kształcenia posiadają sporo ciekawych i perspektywicznych kierunków studiów. Spośród nich niewątpliwie wyróżniają się trzy, które powszechnie zaliczane są do czołówki w Polsce północnej:
Zatrzymajmy się teraz na moment przy ofercie Wyższej Szkoły Bankowej w Bydgoszczy. Jest to prywatna uczelnia o profilu biznesowym, której misją jest kształcenie specjalistów na potrzeby współczesnego rynku pracy. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych specjalistów i praktyków życia gospodarczego, a materiały oraz zagadnienia omawiane na zajęciach przygotowywane są w porozumieniu z liderami świata biznesu. Wszystko po to, by studenci mogli wynieść z zajęć nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim umiejętności cenione na rynku pracy.

WSB w Bydgoszczy oferuje:
 1. studia I stopnia (licencjackie i inżynierskie),
 2. studia II stopnia (uzupełniające magisterskie),
 3. studia II stopnia z podyplomowymi,
 4. studia podyplomowe,
 5. MBA,
 6. Uniwersytet Każdego Wieku,
 7. szkolenia,
 8. kursy językowe,
 9. edukację dofinansowaną z UE.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: oferta edukacyjna WSB w Bydgoszczy.

Pozostałe uczelnie niepaństwowe to:

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->