Dlaczego warto studiować na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego?Uniwersytet Kazimierza Wielkiego jest największą uczelnią w Bydgoszczy i jednocześnie jednym z najdynamiczniej rozwijających się ośrodków akademickich w kraju. Dlaczego warto studiować na tej uczelni? Jakie perspektywy zawodowe czekają na absolwentów? Spytaliśmy o to Panią Urszulę Krzyżańską z Działu Promocji i Biura Prasowego UKW w Bydgoszczy.

Miłosz Szkudlarski: Zacznijmy od najważniejszej kwestii, czyli dlaczego warto zainteresować się ofertą edukacyjną Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego?

Urszula Krzyżańska: po 1. Na UKW prowadzimy nowatorskie kierunki, których nie można znaleźć nigdzie indziej. Tylko u nas można studiować:
- humanistykę drugiej generacji - dzięki której możesz zostać specjalistą od wirtualnego świata. Jedyny taki kierunek w naszym kraju łączy spojrzenie humanisty z umiejętnościami technicznymi, niezbędnymi w buszowaniu po WWW. Do tej pory ci, którzy podejmowali pracę w social media czy firmach związanych z projektowaniem gier byli zmuszeni do kończenia dodatkowych kursów albo samokształcenia. Humanistyka drugiej generacji stawia na praktykę, dużą część zajęć macie z praktykami, ekspertami w swoich dziedzinach. Możesz wybrać jedną ze specjalności: człowiek cyfrowy oraz badanie i projektowanie gier.
- innowacyjność i zarządzanie sferą publiczną - Innowacyjność w myśleniu, kreatywność i profesjonalizm! Tego poszukują dzisiejsi pracodawcy! Program tego kierunku został opracowany w oparciu o współczesne trendy w kraju i na świecie. Studiowanie na tym kierunku otwiera szerokie perspektywy kariery zawodowej, we wszystkich wymiarach sfery publicznej. Będziesz mógł wybrać jedną z 3 specjalności:
Branding: dzięki tej specjalności staniesz się specjalistą w zakresie promowania i zarządzania projektami innowacyjnymi związanymi z budową świadomości marki – kreowaniem i utrzymaniem jej pozytywnego wizerunku. Zachowania konsumenckie i style życia, brand design, design management, semiotyka kultury popularnej – to przykładowe przedmioty, które przewiduje program kształcenia na tej specjalności. Otwiera się zatem przed Tobą perspektywa zatrudnienia w firmach konsultingowych, agencjach brandingowych, rekrutacyjnych, marketingowych oraz wśród kadry menadżerskiej przedsiębiorstw realizujących programy z zakresu zarządzania marką.
Coaching: Interesuje Cię coaching? - a pełnienie funkcji coach managera, wykorzystującego coachingowy styl zarządzania oraz mentorską odpowiedzialność za rozwój innych – brzmi dla Ciebie atrakcyjnie? To znaczy, że ten kierunek stworzyliśmy z myślą o Tobie. Wyposażymy Cię w kompetencje organizacyjne, pozwalające na wdrażanie rozbudowanych programów rozwojowych, planowanie i koordynowanie projektów coachingu wewnętrznego oraz zewnętrznego. Jako nasz Absolwent będziesz przygotowany do pracy w charakterze coach menagera w organizacji, profesjonalnego doradcy zawodowego, mentora, specjalisty w zakresie rozwoju zawodowego, trenera, koordynatora projektów, jak i koordynatora zespołów.
Strategie rozwoju lokalnego i regionalnego: innowacyjne zarządzanie w kontekście rozwoju lokalnego i regionalnego, to dziś wyzwanie przyszłości. Studia na tej specjalności wyposażą Cię w umiejętności i kompetencje warunkujące właściwe programowanie strategiczne oraz wykonywanie kompleksowych przedsięwzięć prorozwojowych na szczeblu lokalnym i regionalnym. W swojej przyszłej pracy, bez problemu będziesz wykorzystywał technologie informacyjne i komunikacyjne e-administracji. Będziesz dysponował umiejętnościami tworzenia strategii marketingowych, mających na celu podnoszenie konkurencyjności miast i regionów - w globalnej gospodarce opartej na wiedzy.
- rewitalizacja dróg wodnych - rewitalizacja to unikatowy i jedyny taki kierunek w Europie, dzięki niemu możesz zostać specjalistą inżynierem rewitalizacji dróg wodnych w dziedzinie przebudowy i odnawiania szlaków wodnych, a także miejsc, na których szlaki te dopiero mają powstać. W toku studiów zdobywasz wiedzę m.in. w zakresie nauk przyrodniczych i technicznych, a także w dziedzinie architektury krajobrazu i ekonomii.
Na studiach duży nacisk kładzie się na praktyczny wymiar i zdobywanie przez studentów umiejętności i doświadczenia. Studenci w trakcie studiów zdobywają też dodatkowe uprawnienia, m.in.patenty uprawniające do podjęcia pracy m.in. w załogach jednostek pływających.

po 2. na UKW masz duży wybór kierunków studiów, od humanistycznych i inżynierskich, społecznych i przyrodniczych, a także artystycznych i sportowych, w ofercie UKW każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie!

po 3. dzięki studiom na UKW, zdobędziesz wiedzę, nowe umiejętności i kompetencje do wykonywania wymarzonego zawodu. Wszystkie kierunki mają pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej, dbającej o jakość kształcenia na polskich uczelniach.

Miłosz Szkudlarski: Czy studia w Bydgoszczy są ciekawym rozwiązaniem dla absolwentów szkół średnich? Co miasto może zaoferować swoim żakom?

Urszula Krzyżańska: Oczywiście studia w Bydgoszczy to doskonały wybór, nasze miasto to duży i rozwijający się ośrodek. Miasto daje ogromne możliwości rozwoju i ciekawego spędzania czasu. Bydgoszcz znana jest przede wszystkim z organizacji dużych imprez sportowych (MŚ w siatkówce, Pedros Cup, mistrzostwa w lekkiej atletyce, imprezy żużlowe) i kulturalnych. Ponadto to właśnie w Bydgoszczy jest jedna z najlepszych i najciekawszych scen teatralnych - Teatr Polski słynie z Festiwalu Prapremier, Opera Nova rokrocznie zaprasza na Festiwal Operowy, a Filharmonia Pomorska wykreowała prestiżowy Bydgoski Festiwal Muzyczny. Każdy znajdzie coś dla siebie, w mieści działa mnóstwo pubów, klubów, kawiarni, galerii.
Bydgoszcz zawdzięcza swój rozwój dogodnemu położeniu w pobliżu kilku rzek oraz Kanału Bydgoskiego, w mieści odbywa się wiele imprez związanych z wodą i sportami wodnymi (Ster na Bydgoszcz, zawody pływackie, wioślarskie, kajakarskie, na skuterach wodnych, cykl koncertów Rzeka muzyki i wiele innych).
Najważniejszym aspektem jest jednak bogata i zróżnicowana oferta edukacyjna dla studentów, dzięki zlokalizowaniu tu kilkunastu uczelni, a przede wszystkim – szerokoprofilowego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. To Twój kierunek na studia!
Dlaczego warto studiować na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy?

Miłosz Szkudlarski: Praktyczny wymiar kształcenia i współpraca ze środowiskiem biznesowym jest obecnie najlepszym mechanizmem wpływającym na jakość zdobywanej przez studentów wiedzy i umiejętności. Czy Uniwersytet Kazimierza Wielkiego ściśle współpracuje z lokalnymi przedsiębiorstwami? Czy studenci mogą odbywać praktyki i staże w firmach partnerskich?

Urszula Krzyżańska: Współpraca z przedsiębiorcami przy powstawaniu lub modyfikowaniu programów studiów oraz możliwość odbywania praktyk i staży to klucz do sukcesu dla absolwentów UKW na rynku pracy. W dzisiejszej sytuacji na rynku pracy współpraca z biznesem i przedsiębiorstwami to konieczność. W tym roku zorganizowaliśmy kilkadziesiąt spotkań mających na celu wymianę dobrych praktyk i doświadczeń między praktykami – przedsiębiorcami a naszymi pracownikami.
Każdego roku wysyłamy studentów na praktyki i staże do kilkuset firm, tak by już podczas studiów mogli zdobywać doświadczenie i cenne umiejętności potrzebne w przyszłej karierze zawodowej.
Dobre kontakty ze środowiskiem biznesowym potwierdzają wyniki rankingów, z których wynika, że absolwenci UKW są najchętniej zatrudniani przez pracodawców (ranking Perspektyw i Dziennika Gazety Prawnej).
Ranking dotyczący preferencji pracodawców opublikował także Tygodnik Wprost. 27. miejsce UKW w rankingu tygodnika Wprost oznacza, że absolwenci UKW są wśród najczęściej zatrudnianych nie tylko w samej Bydgoszczy, ale i w całej Polsce. Wysoka lokata oznacza także, że dostosowanie oferty i programów kształcenia do oczekiwań pracodawców daje studentom UKW przewagę na rynku pracy

Miłosz Szkudlarski: Problem jakości kształcenia na polskich uczelniach jest szeroko komentowany w środowisku naukowym. Jakie działania podejmują władze Państwa uczelni, żeby lepiej dostosować ofertę kształcenia do wymogów współczesnego rynku pracy?

Urszula Krzyżańska: W programach zajęć oprócz zajęć teoretycznych wprowadzamy coraz więcej zajęć praktycznych, gdzie studenci mogą szlifować swoje umiejętności, odbywają praktyki i staże, angażują się w działalność wolontariacką. Wiele zajęć prowadzą praktycy, eksperci w swoich dziedzinach.

Miłosz Szkudlarski: Pozostańmy jeszcze przy aspekcie rynku pracy. Czy uczelnia bada losy swoich absolwentów? Czy znajdują oni zatrudnienie w swoich wyuczonych zawodach?

Urszula Krzyżańska: Jesteśmy w trakcie przeprowadzania monitorowania karier zawodowych absolwentów, w związku z tym nie posiada jeszcze pełnych wyników dot. zatrudnienia w wyuczonym zawodzie.
Jednak na podstawie innych badań, indywidualnych rozmów oraz konsultacji z absolwentami UKW możemy stwierdzić, że nasi absolwenci w większości znajdują zatrudnienie w wyuczonym zawodzie, część z nich decyduje się na zmianę profilu i wybór innej ścieżki kariery, niezwiązanej z wykształceniem. Bez względu na to, którą z tych dróg obiera absolwent, ważne jest to, że znajduje swoje miejsce na obecnym rynku pracy. Już w trakcie studiów pomagamy naszym studentom, organizujemy szkolenia i konsultacje, tak by określić ich preferencje, zainteresowania, zdolności, tak by jak najlepiej mogli odnaleźć się na rynku pracy.

Miłosz Szkudlarski: Dziękuję za rozmowę.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->