Poznań czy Wrocław: gdzie studiować?Poznań i Wrocław to jedne z największych ośrodków akademickich w Polsce, w których studiuje ponad 300 tys. osób. Bogata oferta kształcenia, nowoczesne uczelnie i perspektywy zatrudnienia po zakończeniu studiów kuszą rokrocznie kandydatów na studia z całego kraju. Gdzie zatem studiować: we Wrocławiu czy w Poznaniu?

Studia w Poznaniu

Rozbudowana oferta edukacyjna poznańskich uczelni, szerokie perspektywy rozwoju kariery zawodowej po zakończeniu studiów, wysoki komfort życia i bardzo charakterystyczna, akademicka atmosfera sprawiają, że rokrocznie do Poznania przybywają setki młodych ludzi z całego kraju i zagranicy. Chyba Cię to nie dziwi, prawda?

Na 26 uczelniach (z czego 8 to szkoły państwowe) kształci się obecnie ponad 140 tysięcy żaków na studiach I, II i III stopnia oraz studiach podyplomowych. Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet im. A. Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego oraz Uniwersytet Przyrodniczy słyną z niezwykle bogatej i wszechstronnej oferty naukowej, profesjonalnej kadry dydaktycznej i nowoczesnej bazy technicznej. Na terenie miasta funkcjonuje ponadto 18 prywatnych szkół wyższych – jest zatem z czego wybierać.

Studia w Poznaniu to jednak nie tylko zdobywanie teoretycznej wiedzy, ale przede wszystkim praktycznych umiejętności i rozwijanie kluczowych kompetencji cenionych przez pracodawców. Jak przystało na „miasto know-how" stolica Wielkopolski należy do wiodących ośrodków pracy naukowej. Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Centrum Badań Kosmicznych to tylko niektóre miejsca, w których prowadzi się unikatowe w skali kraju badania. Stolica Wielkopolski kładzie także duży nacisk na rozwój przedsiębiorczości akademickiej, a działające tu liczne parki technologiczne i inkubatory przedsiębiorczości wspierają studentów w stawianiu pierwszych kroków w świecie nowoczesnego biznesu. Warto także dodać, że poziom bezrobocia w Poznaniu jest najniższy w skali całego kraju!

Sprawdź również: lista poznańskich uczelni i ich aktualna oferta edukacyjna na rok akademicki 2016/2017.

Studia we Wrocławiu

W województwie dolnośląskim studiuje ponad 160 tysięcy młodych ludzi – większość z nich decyduje się związania swojej „studenckiej kariery” z Wrocławiem, gdzie na kandydatów czeka oferta kształcenia 11 uczelni państwowych i 16 prywatnych szkół wyższych. Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Muzyczny, Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta, Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich oraz Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki już od wielu lat plasują się w ścisłej czołówce polskich uczelni wyższych, a ich nowoczesne programy studiów i rozbudowana oferta kształcenia przyciągają każdego roku rzesze studentów z całego kraju.

Największą korzyścią dla osób, które studiują we Wrocławiu, jest doskonała współpraca lokalnych uczelni z samorządem oraz ze środowiskiem biznesowym, czyli potencjalnymi pracodawcami. Studia na poszczególnych kierunkach zapewniają studentom gruntowną wiedzę teoretyczną oraz umiejętności i kompetencje, które są wysoko cenione na współczesnym rynku pracy.

Jeśli myślisz długofalowo i już teraz zastanawiasz się nad swoją karierą zawodową, to także powinieneś docenić to piękne miasto, gdyż Wrocław to niekwestionowany lider w technologiach informatycznych i komunikacyjnych (ICT). Swoje ośrodki i centra rozwoju lokują tutaj największe koncerny świata: Google, HP, IBM czy Nokia i Siemens. Jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne biurowce, w których zatrudnienie znajdują młodzi absolwenci wrocławskich uczelni. Brzmi zachęcająco, prawda?

Sprawdź również: lista wrocławskich uczelni i ich aktualna oferta edukacyjna na rok akademicki 2016/2017.

Poznań czy Wrocław?

Trudne pytanie, na które niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż oba miasta zaliczają się do grona największych i najbardziej renomowanych ośrodków akademickich znajdujących się w Polsce. Zarówno w Poznaniu, jak i we Wrocławiu znajdziesz zatem bogatą ofertę kształcenia, nowoczesne uczelnie, oferty praktyk i staży oraz ciekawe perspektywy stałego zatrudnienia po skończeniu studiów. Ostateczny wybór należy zatem tylko i wyłącznie do Ciebie:) Życzymy powodzenia!

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->