Site logo

Finanse i inwestycje na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

Kierunek stara się połączyć dwa nurty obecne w finansach, problemy dotyczące finansów przedsiębiorstw i inwestycji rzeczowych oraz tematykę inwestycji kapitałowych. W efekcie w programie studiów znalazła się większa liczba przedmiotów finansowych, ale także przedmioty z zakresu rachunkowości niezbędne dla finansistów: Podstawy rachunkowości, Podstawy rachunkowości zarządczej.

Obok przedmiotów obecnych w “starych” programach FiR np.: Finanse przedsiębiorstwa, Rachunkowość, Rynki finansowe znalazły się przedmioty z rozszerzonymi treściami programowymi np.: przedmiot poświęcony inwestycjom rzeczowym; nowy przedmiot dotyczący wyłącznie finansów firm rodzinnych, który może się okazać przydatny dla osób chcących kontynuować rodzinne tradycje biznesowe lub zamierzających samodzielnie rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej; przedmiot dedykowany planowaniu i prognozowaniu finansowemu; przedmiot dotyczący komunikacji spółki z uczestnikami rynku kapitałowego; blok przedmiotów poświęconych pozyskiwaniu dofinansowania unijnego.

Ponadto rozszerzono zakres przekazywanej wiedzy z tematyki funkcjonowania rynków kapitałowych. Nie ograniczamy się do przedmiotu – Rynki finansowe – obecnego w “starych” programach FiR, ale poruszymy praktyczne problemy dotyczące podejmowania inwestycji Zarządzanie inwestycjami kapitałowymi, czy też pogłębimy informacje o funkcjonowaniu rynku: Przedsiębiorstwo na rynku kapitałowym, Inwestorzy instytucjonalni.


Program kierunku będzie realizowany przy wsparciu i udziale menedżerów przedsiębiorstw i instytucji otoczenia biznesowego, zaś studenci będą odbywali praktyki zawodowe, które pozwolą na połączenie wiedzy teoretycznej z umiejętnościami praktycznymi.

Atutem kierunku jest możliwość praktycznego sprawdzenia posiadanej wiedzy przez studentów – udział w symulacji biznesowej TOPSIM II (gra finansowa wykorzystywana między innymi na uczelniach niemieckich).

Absolwenci kierunku będą przygotowani m.in. do pracy na stanowiskach:

  • analityk giełdowy,
  • analityk kredytowy,
  • projektant pakietów usług finansowych,
  • specjalista ds. factoringu,
  • analityk finansowy,
  • broker reasekuracyjny,
  • pośrednik finansowy,
  • dealer aktywów finansowych,
  • makler papierów wartościowych,
  • specjalista ds. bankowości.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję