Filozofia to umiłowanie mądrości, jedna z najstarszych dziedzin wiedzy, znana już w starożytności. Dziś nie jest najpopularniejszym kierunkiem kształcenia. Gdyby szukać przyczyn, można odwołać się do dwóch rodzajów wiedzy, którą zna ludzkość: wiedza użyteczna i wiedza, która jest wartością samą w sobie. Bez wątpienia domeną Filozofii jest ta ostatnia. Czy zatem warto podjąć kształcenie w zakresie wiedzy niepraktycznej? Przeczytaj więcej, aby dowiedzieć się o tym, jakie szanse i możliwości stwarzają studia filozoficzne.


Dwie drogi zawodowe współczesnego filozofa, czyli tertium non datur...

Kariera zawodowa filozofa może przybrać różne oblicza, postaramy się naświetlić dwie najpopularniejsze drogi:

Filozof w zawodzie może być:
  • nauczycielem filozofii lub etyki, w różnych typach szkół;
  • wykładowcą akademickim;
  • pisarzem;
  • badaczem, autorem i kierownikiem projektów naukowych.

Filozof o uzupełnionych kwalifikacjach może zyskać pracę jako:
  • trener, wykładowca;
  • doradca korporacyjny;
  • coach;
  • pracownik działów kreatywnych agencji reklamowych;
  • PR manager.

Filozofia, jako podstawa wszelkiej wiedzy

Rzadko w opisie studiów oraz szans zawodowych absolwenta zasugerowana jest możliwość przekwalifikowania. Dlaczego zamieściliśmy ją w wypadku studiów filozoficznych? Studia realizowane na tym kierunku kształtują człowieka wszechstronnego, którego rozbudzony intelekt jest w stanie przyswoić sobie bardzo duże obszary nowej wiedzy. Można powiedzieć śmiało, ze studia filozoficzne tworzą świetną podstawę do tego, by wyspecjalizować się w jakiejś innej dziedzinie. Praktycznie cała wiedza ludzkości zakorzeniona jest w filozofii, dlatego absolwent tego kierunku będzie obeznany z podstawowymi ideami dziedzin takich jak: psychologia, ekonomia, nauki o bezpieczeństwie czy matematyka.
W trakcie studiów filozoficznych, warto więc podjąć się jednoczesnego studiowania innego kierunku.


Języki obce w kształceniu filozoficznym

Nie można też zapomnieć o nauce języków obcych. Z racji konieczności sięgania po teksty łacińskie, filozof nie powinien mieć problemu z nauką włoskiego, hiszpańskiego, francuskiego, czy niemieckiego.

Klimat wydziałów, instytutów i zakładów filozofii

Studia filozoficzne to studia dla pasjonatów, dlatego klimat na wydziałach filozoficznych jest niepowtarzalny. Można spotkać tam ludzi szczerze pochłoniętych nauką, którzy już na etapie studiów wyspecjalizowali się w metafizyce, teorii poznania, etyce czy w historii filozofii.
« WWW »
« WWW »
Große Scharrnstraße 59
15-230 Frankfurt (Oder)
ul. Kopernika 26
31-501 Kraków

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->