Często dochodzi do dialogów, w których Polak myśli, że mówi po rosyjsku, a Rosjanin świetnie dogaduje się z Polakiem, ponieważ myśli, że mówi właśnie w jego języku. Żyjemy w kraju, w którym niemal każdy człowiek w wieku średnim jest przekonany, że potrafi mówić w języku Bułhakowa. Pomimo tego bardzo niewielu ludzi urodzonych po roku 1980, jest w stanie czytać rosyjski alfabet. Czy nauka języka rosyjskiego to dziś obieranie kierunku wstecznego? W jaki sposób studenci zdobywają swoje umiejętności na studiach filologicznych? Zapraszamy do lektury!


Jaka praca czeka na absolwentów Filologii rosyjskiej?

Niestety, na początku tego tekstu mamy dla Was złą wiadomość. Biorąc pod uwagę współczesne uwarunkowania, tylko nieliczne kierunki dają gwarancję podjęcia pracy tuż po ukończeniu nauki. Filologia rosyjska raczej nie należy do takich studiów. Czy oznacza to, że absolwent rusycystyki kończy zawsze jako bezrobotny? Z pewnością nie. Aby skutecznie poszukiwać pracy, należy wykazać się także talentami pozajęzykowymi. Wymiana handlowa z krajami, w których dominującym językiem jest rosyjski, stale rośnie. Współpraca gospodarcza i kulturowa z krajami byłego Bloku Wschodniego staje się coraz bardziej owocna. Tego rodzaju tendencje pobudzają wzrost zainteresowania językiem rosyjskim. Jakie można z tego wyciągnąć wnioski?

Absolwent Filologii rosyjskiej może znaleźć ciekawą pracę w publicznych i niepublicznych placówkach edukacyjnych i szkoleniowych. Biznes i handel to świetne miejsca zatrudnienia, dla filologa, który nie obawia się zyskiwać handlowych i gospodarczych kompetencji. Język rosyjski to świetne narzędzie komunikacji nie tylko w pewnych regionach Azji i Europy wschodniej, ale także w innych miejscach na świecie, dlatego stanowi, w pewnym sensie, język uniwersalny.

Jak przebiega nauka, na studiach filologicznych?

Studia to głównie praktyczna nauka języka rosyjskiego. Obejmuje ona konwersacje, czytanie, pisanie i pozostałe praktyczne elementy nauki języka. W pełni wykształcony filolog to nie tylko ekspert od języka, ale także świetny specjalista w zakresie kultury, historii i obyczajowości naszego Wielkiego Sąsiada. To zrozumiałe, że nauka języka opiera się na tekstach źródłowych, z których można zaczerpnąć pokaźną wiedzę o rosyjskiej tożsamości. Czy studia pozwalają zrozumieć rosyjską duszę? Wszystko zależy od studenta i jego chęci do kontaktu ze światem wschodu.

Czy mam szansę rozpocząć studia w zakresie Filologii rosyjskiej "od zera"?

Tak, niektóre uczelnie prowadzą naukę dla grup początkujących. Trzeba jednak dobrze zastanowić się, przed dokonaniem takiego wyboru. Warto mieć na względzie, że w czasie studiów będziesz musiał jakoś skompensować początkowe braki, ponieważ efekty kształcenia na filologii rosyjskiej raczej nie uwzględniają początkowych różnic. Nauka "od zera" na studiach filologicznych, może okazać się dość trudna.
« WWW »
Al. Jerozolimskie 148
02-326 Warszawa
Tags: rosyjski

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->