Choć do grupy języków romańskich należą języki, które ukształtowały się w Europie na gruncie ludowej łaciny, to studia w zakresie Filologii romańskiej dotyczą, w zasadzie, jedynie języka francuskiego. Oczywiście w większości uczelni można wybrać także języki dodatkowe. Język francuski, jeszcze kilka stuleci temu był tym, czym dziś jest język angielski, a więc uniwersalnym środkiem komunikacji. Ślady jego popularności możemy obserwować do dzisiaj: obecny w Europie oraz w byłych koloniach francuskich rozsianych na całym świecie. Zapraszamy do dalszej lektury!


Zanim złożysz dokumenty aplikacyjne na Filologię romańską

Studia filologiczne nie są dla wszystkich. Aby podjąć naukę i osiągnąć sukces potrzeba czegoś, co określane jest, jako talent językowy. W jaki sposób możesz przekonać się o jego posiadaniu? Jeżeli łatwo Ci uczyć się języków obcych i będąc w szkole średniej osiągnąłeś już jakieś wymierne sukcesy w tej dziedzinie, choćby takie jak świetne stopnie z angielskiego, niemieckiego, czy francuskiego, sukcesy na językowych olimpiadach i konkursach lub wyjazdy zagraniczne, w czasie których nie używałeś języka ojczystego, z pewnością powinieneś poważnie rozważyć studia filologiczne.

Znajdź dla siebie idealną uczelnię

Na filologię francuską można aplikować, nie znając jeszcze podstaw tego języka. Istnieją bowiem wydziały, które prowadzą studia dla osób, które dopiero rozpoczynają naukę. Oczywiście warto zaangażować się w naukę francuskiego już w szkole średniej. Pozwala to przystąpić do matury i dostać się na studia, które wymagają już pewnych umiejętności językowych. Dzięki temu, można założyć, że efekty kształcenia okażą się lepsze, niż w wypadku nauki od początku.

Kształcenie Romanistów

Studia filologiczne oparte są o praktyczną naukę języka. Realizowana jest ona w trakcie wykładów i konwersatoriów, które mają za zadanie przygotować studentów do opanowania używania języka francuskiego w typowych i nietypowych sytuacjach komunikacyjnych. Choć filologia to przede wszystkim studia poświęcone językowi, obszar francuskojęzycznej kultury i sztuki nie zostaje pominięty. Także historia, polityka i geografia Francji oraz jej dawnych kolonii znajduje swoje odzwierciedlenie w programach studiów.

Perspektywy zawodowe absolwentów Filologii romańskiej

Biegły romanista z powodzeniem znajdzie pracę w sektorze edukacyjnym. Można zakładać, że w szkolnictwie publicznym i niepublicznym następuje wymiana kadr i zdobycie etatu nauczycielskiego to wcale nie marzenie ściętej głowy. Obszar edukacji to także prywatne szkoły językowe, e-Learning oraz możliwość udzielania prywatnych korepetycji.

Osoby, które nie odkrywają w sobie talentu dydaktycznego, nie bez sukcesów odnajdują pracę jako tłumacze, wykonując zlecenia w swoich własnych firmach lub znajdują zatrudnienie w agencjach tłumaczeń.

Ludzie otwarci na świat i gotowi do wyjazdów zagranicznych, po zdobyciu pewnego doświadczenia w kraju, mogą z powodzeniem ubiegać się o pracę na całym świecie. Doświadczony manager, biegle znający język francuski to łakomy kąsek dla Head Hunterów.
Tags: balkanska

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->