Studia w BelgiiJeśli zastanawiasz się nad studiami zagranicznymi, koniecznie poznaj ofertę Belgii. Choć wielu osobom wydaje się, że ten mały kraj ma niewiele do zaoferowania, z pewnością będziesz miał z czego wybierać. Studiowanie tutaj pozwoli Ci poznać stolicę NATO oraz UE, wyrobić sobie opinię o Filipie I oraz codziennie sprawdzać czy najlepsza czekolada na świecie nadal jest najlepsza.System szkolnictwa

W Królestwie Belgii system edukacji nie jest jednolity. Flandria oferuje dwa typy uczelni wyższych: uniwersytety oraz kolegia szkolnictwa wyższego. Pierwsze z nich skupiają się wokół badań naukowych i czas ich ukończenia waha się w zależności od stopnia, który pragnie się uzyskać. Zwykle są to 3 lata do uzyskania licencjatu oraz 2-3 lata aby zostać magistrem. Następnie można zdecydować się na studia doktoranckie trwające minimum 3 lata.

W przypadku kolegiów, w okresie 3-4 lat zdobędziesz wiedzę zawodową odpowiadającą studiom licencjackim. Można ją uzupełnić o stopień magistra, o ile dana placówka jest stowarzyszona z uniwersytetem, jak na przykład:
  • the K.U. Leuven Association,
  • the Ghent University Association,
  • the Antwerp University Association,
  • the Brussels University Association,
  • the University and Colleges of Limburg Association.

Jeśli wybrana przez Ciebie uczelnia nie jest partnerem uniwersytetu, niezbędne będzie ukończenie kursu pomostowego, który pozwoli Ci na zdobycie tytułu magistra.


Studia w Belgii

We wspólnocie niemieckojęzycznej nie występuje tak dobrze nam znany trójstopniowy podział szkolnictwa wyższego (licencjat, magisterium, doktorat), gdyż na jej terenie znajduje się tylko jedna uczelnia (Autonome Hochschule) dająca możliwość uzyskania stopnia licencjata.

Waloński system edukacji obejmuje studia zawodowe oraz akademickie. W przypadku wybrania pierwszej drogi, można zdecydować, czy pragnie się ukończyć naukę w trybie krótszym (3-4 lata) czy dłuższym (4-5 lat). Uniwersytety natomiast proponują studentom naukę co najmniej 4-letnią.

W Belgii znajduje się 8 uniwersytetów flamandzkich, 9 francuskojęzycznych oraz ponad 50 placówek szkolnictwa wyższego. Za najlepszy uniwersytet w tym kraju według “Światowego Akademickiego Rankingu Uniwersytetów” uważany jest Uniwersytet w Gandawie. Innymi znanymi placówkami są Wolny Uniwersytet w Brukseli, Uniwersytet Katolicki czy Kolegium Europejskie.

Ministerstwa Edukacji, zarówno we Flandrii, jak i Walonii, oferują studentom stypendia naukowe oraz socjalne, jednak nie jest łatwo je uzyskać. Dokumenty niezbędne do ubiegania się o stypendium socjalne, czyli m.in. zeznania podatkowe, muszą być przetłumaczone na język francuski bądź niderlandzki. Warto jednak pamiętać, że stypendium można uzyskać dzięki placówkom polskim. Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej posiada szeroką ofertę stypendiów dla osób chcących kształcić się poza granicami naszego kraju, jednak w głównej mierze ich wysokość zależy od osiągnięć naukowych kandydata.


Studia w Belgii

Rekrutacja - Przed przyjazdem… formalności 


W większości placówek szkolnictwa wyższego w Belgii, aby dostać się na studia, wystarczy świadectwo ukończenia edukacji na poziomie szkoły średniej, czyli matura lub jej zagraniczny odpowiednik. W przypadku braku takiego dokumentu, niektóre uniwersytety proponują kandydatom kursy przygotowawcze. Oprócz świadectwa dojrzałości czasem wymagane jest zdanie egzaminu wstępnego sprawdzającego kompetencje kandydata, głównie odbywa się to na kierunkach medycznych bądź artystycznych. Jak w znacznej części uniwersytetów europejskich, aby zostać przyjętym na studia, należy złożyć internetowy wniosek w systemie rekrutacji, uiścić opłatę rekrutacyjną oraz wysłać wymagane dokumenty.

Językami wykładowymi w Belgii są: francuski, angielski i niderlandzki. W zależności od regionu, w którym chcemy studiować, musimy przedstawić odpowiedni certyfikat językowy, który wraz z wnioskiem z ambasady przesłany zostanie władzom uczelni. Studia w języku angielskim dostępne są na większości uczelni, zwłaszcza w Walonii. Ponadto, uniwersytety oferują studentom kursy językowe. Studia belgijskie są płatne, dlatego wymagane jest także poświadczenie posiadania odpowiednich środków finansowych na koncie bankowym.

Oprócz dokumentów rekrutacyjnych istotna jest Karta Stałego Pobytu. Na wniosek zainteresowanego zostaje ona wydana jeszcze w Polsce na okres maksymalnie 5 miesięcy, jednak po tym czasie można uzyskać 5-letnie pozwolenie na pobyt. Przed wyjazdem zaleca się także zaszczepić przeciwko błonicy, tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz wściekliźnie, a także wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.


Życie w Belgii


Niestety, nie możemy powiedzieć, że życie w Belgii jest tanie. Czesne wynosi około 800 euro za semestr. Drugie tyle potrzebne jest na zaspokojenie podstawowych potrzeb, jak mieszkanie, jedzenie czy opieka medyczna. Za pokój możemy zapłacić około 250-300 euro, natomiast za kawalerkę 400. Większość uniwersytetów pomaga studentom znaleźć zakwaterowanie poprzez udostępnienie akademików bądź pokojów w kwaterach prywatnych. Kamienice rekomendowane przez uniwersytety oferują o wiele wyższy standard i wiele osób korzysta z możliwości wynajęcia tam pokoju. Studentom przysługują zniżki w zakresie transportu kolejowego, a w przypadku hospitalizacji pokrywają oni tylko 25% kosztów leczenia.


frytki

Warto wiedzieć, że od kilku lat Belgia reguluje liczbę imigrantów poprzez wydawanie pozwoleń na pracę. Wynika to z dużej liczby kandydatów na studia z Holandii oraz Francji, gdzie czesne jest wyższe. Belgowie obawiają się bezrobocia wśród stałych mieszkańców. Z tego powodu, aby w czasie studiów móc wspomóc się pracą zawodową, należy uzyskać specjalne zezwolenie. Niestety, nie wszyscy studenci mogą sobie pozwolić na takie rozdysponowanie czasu - wielu z nich spędza kilka godzin dziennie nad przygotowaniem się do zajęć, gdyż uczelnie belgijskie wymagają systematyczności i samodzielności. Nauka popłaca, ponieważ sesja poprawkowa jest dodatkowo płatna.

W Belgii obecnie panuje podwyższony stopień zagrożenia terrorystycznego, co oznacza, że na niektórych lotniskach, stacjach metra czy dworcach lotniczych zmuszeni będziemy do przejścia szczegółowej kontroli.


Czy warto?


Jeśli pragniesz studiować w Belgii, zapewniamy, że nie jest to niemożliwe. Z pewnością będziesz świetnie wykształconym specjalistą, jednak przygotuj się na duże wydatki w czasie studiów. Królestwo Belgii posiada szeroką ofertę edukacyjną, a rzadkość przeprowadzania egzaminów wstępnych sprawia, że na studia ściąga wielu kandydatów z sąsiadujących państw. Ponadto, dzięki kursom przeprowadzanym na uniwersytetach, nie musisz martwić się o znajomość języka, a po studiach w stolicy Europy z pewnością nie będziesz musiał długo szukać pracy.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->