Studia na MalcieChcesz studiować na wyspie, która powszechnie uważana jest za jedno z najlepszych miejsc do życia na świecie? Zależy Ci na bogatej ofercie bezpłatnych studiów prowadzonych w języku angielskim? A do tego chciałbyś mieć możliwość swobodnego „dorobienia sobie” do stypendium? Nic prostszego, wystarczy wyjechać na studia na Maltę!

System szkolnictwa wyższego i organizacja studiów na Malcie

Jeśli przyzwyczailiście się do ogromnej liczby uczelni działających na terenie Polski, to wyjazd na Maltę może okazać się sporym szokiem, gdyż działają tam zaledwie dwie uczelnie: Uniwersytet Maltański oraz Maltańskie Kolegium Sztuki, Nauki i Technologii, które w swojej ofercie posiada wyłącznie studia I stopnia. Na terenie Malty działają ponadto prywatne uczelnie prowadzące specjalistyczne kursy z zakresu: biznesu i finansów, nowych technologii, języków obcych, etc.

Uniwersytet Maltański, założony w 1769 roku, oferuje swoim studentom pełny, trzystopniowy cykl kształcenia akademickiego. Studiuje tutaj ponad 11 000 studentów, w tym w ramach programu Erasmus ponad 600 studentów z 80 różnych krajów. UM posiada trzy kampusy, główny w Mdinie oraz w Valleccie i na wyspie Gozo. Proces kształcenia odbywa się na czternastu wydziałach:
 • Wydziale Sztuki
 • Wydziale Środowiska
 • Wydziale Chirurgii Stomatologicznej
 • Wydziale Ekonomii, Zarządzania i Księgowości
 • Wydziale Edukacji
 • Wydziale Inżynierii
 • Wydziale Nauk Medycznych
 • Wydziale Informacji i Technologii Komunikacyjnych
 • Wydziale Prawa
 • Wydziale Mediów i Nauki
 • Wydział Wiedzy Medycznej i Chirurgii
 • Wydziale Nauki
 • Wydziale Dobrobytu Społecznego
 • Wydziale Teologii

Organizacja studiów na Uniwersytecie Maltańskim odbiega jednak nieco od polskich realiów, gdyż studia I stopnia trwają tutaj od roku do dwóch i kończą się uzyskaniem specjalistycznych certyfikatów. Jeśli jednak chcemy zdobyć tytuł licencjata, to na naukę musimy poświęcić od 3 do nawet 4 lat. Studia II oraz III stopnia przebiegają już normalnie, czyli jak na polskich uczelniach.
Studia na Malcie - Valleta

Proces rekrutacji na studia

Procedura aplikowania na studia na Malcie nie jest zbyt skomplikowana. Starania o przyjęcie na studia należy rozpocząć od przesłania kopii świadectwa maturalnego do Malta Qualification Recognition Information Centre. Jeśli wszystko będzie ok, to można przystąpić do wypełnienia formularza rejestracyjnego, a następnie przygotować dokumenty wymagane przez uczelnię przy dalszej rekrutacji, czyli certyfikat potwierdzający znajomość języka angielskiego, kopia dowodu osobistego lub paszportu, kopia świadectwa ukończenia szkoły średniej. Na niektórych kierunkach studiów może być ponadto konieczne przedstawienie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do podjęcia studiów.

Dobra wiadomość: maltańskie uczelnie nie prowadzą egzaminów wstępnych na studia.

Ile kosztują studia na Malcie?

Studia licencjackie (I stopnia) są bezpłatne dla obywateli Unii Europejskiej, ale pewnym problemem mogą okazać się studia II stopnia, za które już należy uiścić czesne. Na pocieszenie możemy dodać, że jest ono raczej czysto symboliczne, gdyż koszt 1 semestru na Uniwersytecie Maltańskim to wydatek rzędu 300-400 euro.
Ile kosztują studia na Malcie?Nie samą nauką jednak student żyje i wypada jeszcze gdzieś sobie pomieszkać, prawda? Semestr w uczelnianym akademiku to wydatek na poziomie 2 tysięcy euro. Prosimy jednak pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona, więc najlepiej rezerwować pokoje już w czasie rekrutacji na studia. Pechowcy, dla których nie starczy miejsc, będą zmuszeni poszukać pokoju lub mieszkania na wolnym rynku. Ofert skierowanych typowo do studentów jednak nie brakuje – przeciętnie za pokój w dobrym standardzie trzeba zapłacić około 350 euro miesięcznie.

Samo utrzymanie także nie powinno nikogo przyprawić o ból głowy: na jedzenie trzeba wydać około 200-250 euro miesięcznie, około 50 euro pochłonie koszt miesięcznego biletu na komunikację autobusową i opłaty za telefon, a na typowe życie studenckie powinniśmy przeznaczyć od 100 do 200 euro w skali miesiąca. Nie ma tragedii, prawda?

Praca dla studenta na Malcie

Ofert pracy dla studentów nie brakuje – szczególnie w branży hotelarskiej, gastronomicznej i rozrywkowej w okresie letnim. Najwięcej ogłoszeń znajdziecie oczywiście w uniwersyteckim biurze karier, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby samemu coś znaleźć w internecie lub po prostu wybrać się osobiście do pracodawców z okolicy, np. swojego miejsca zamieszkania. Przygotujcie się jednak na to, że spora część z nich może wymagać od Was znajomości języka maltańskiego...
Praca dodatkowa w czasie studiów na Malcie

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->