Studia w AustriiPiękne krajobrazy, mnogość zabytków i urokliwe, górskie miasteczka – to zdecydowanie największe plusy Austrii. Gdy dodamy do tego jeszcze renomowane uczelnie ze światowej czołówki wszelkich rankingów, bogatą ofertę kierunków i nowoczesną infrastrukturą, to otrzymamy pełny obraz studiów w Austrii.

Wielowiekowa tradycja, dogodne położenie, światowa rozpoznawalność, świetna infrastruktura i wysoki poziom. Austriackie uczelnie to poważna propozycja dla wszystkich, którzy lubią ciężką pracę, bo wierzą w jej doskonałe efekty. A jeśli jeszcze to wszystko można mieć za darmo...

System nauki i szkolnictwa wyższego w Austrii

Na terenie Austrii działa aktualnie 16 uniwersytetów o profilu akademickim, technicznym i ekonomicznym, 6 uczelni o profilu artystycznym oraz kilkadziesiąt uczelni prywatnych, kolegiów nauczycielskich i wyższych szkół zawodowych. Najstarszą uczelnią w Austrii i jednocześnie we wszystkich krajach niemieckojęzycznych jest Uniwersyte Wiedeński, założny 12 marca 1365 r. przez Rudolfa IV.

W ofercie kształcenia austriackich uczelni znajdują się dwa rodzaje studiów:
  • studia zwykłe,
  • kursy uniwersyteckie.

Tytuł licencjata uzyskuje się po trwających trzy lub cztery lata studiach I stopnia, a tytuł magistra można zdobyć na rocznych lub dwuletnich studiach II stopnia. Studia doktoranckie, czyli studia III stopnia trwają natomiast od dwóch do czterech lat.

Proces rekrutacji i wymagania formalne

Na początek ważna informacja: każda uczelnia samodzielnie prowadzi nabór kandydatów na studia. Formularze oraz wszelkie, niezbędne informacje można znaleźć na stronach internetowch uczelni.

Warunkiem ubiegania się o przyjęcie na jedną z austriackich uczelni jest zdanie egzaminu maturalnego. Wszystkie dokumenty muszą być jednak przetłumaczone na język niemiecki! Do dokumentów należy ponadto dołączyć certyfikat potwierdzający nasze kompetencje z zakresu języka niemieckiego – najlepiej, gdy będzie to Österreichisches Sprachdiplom Deutsch (ÖSD). Jeśli jednak nie posiadamy owego dokumentu, to może skorzystać z oferty kursów przygotowawczych, które organizuje m.in. Instytut Austriacki w Warszawie. Istnieje ponadto możliwość nauki języka niemieckiego w Austrii, w ramach University Preparation Programmes.

Harmonogram rekrutacji w dużym skrócie:
  • na studia I stopnia (semestr letni) – do 5 lutego,
  • na studia I stopnia (semestr zimowy) – do 5 września.

Przyjęcie na studia odbywa się zazwyczaj w oparciu o konkursy świadectw. Egzaminy wstępne organizowane są niezwykle rzadko i dotyczy to głównie wyższych szkół zawodowych i uniwersytetów o profilu technicznym.

Ile to wszystko kosztuje i jak się tutaj żyje?

Dobra informacja: studia są dla Was bezpłatne, więc nie musicie płacić żadnego czesnego. Jesteście jedynie zobowiązani do uiszczenia opłaty na rzecz Austriackiego Związku Studentów, która wynosi 17,5 euro oraz wykupienia ubezpieczenie.

Zła informacja: życie w Austrii jest dość drogie – na zakwaterowanie i wyżywienie wydamy mniej/więcej 500 euro miesięcznie. Jeśli chcemy korzystać również z uroków życia studenckiego, to powinniśmy mieć dodatkowe 300/350 euro miesięcznie.

Najtańszym rozwiązaniem, pod kątem zakwaterowania, są oczywiście akademiki. Pokoje są z reguły nowoczesne, dobrze wyposażone, a w cenę wliczone jest z reguły śniadanie. Należy jednak wpłacić kaucję w wysokości 450/500 euro. Kaucja stosowana jest również na rynku prywatnych nieruchomości, ale wynosi już minimum 1000 euro, a najemcy z reguły żądają uiszczenia czynszu za trzy miesiące z góry. Studenci mogą jednak korzystać z wielu ulg i zniżek m.in. w kinach, teatrach, komunikacji miejskiej, a nawet w księgarniach, co pozwala na obniżenie pewnych wydatków.

Austria jest chyba najlepszym miejscem dla miłośników narciarstwo, pieszej turystyki, historii i fanów muzyki klasycznej. Piękne krajobrazy, mnogość zabytków i urokliwe, górskie miasteczka – to zdecydowanie największe plusy Austrii. Miłośnicy głośnych imprez przy piwie mogą jednak odczuwać pewien niedosyt – pubów i klubów generalnie nie brakuje, ale wizyty w nich potrafią zrujnować studencki portfel.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->