Studia we WłoszechWłoskie uczelnie już od kilkuset lat są celem podróży tysięcy studentów z całego świata. Wysoka jakość kształcenia, prestiż uniwersytetów, nowoczesna infrastruktura, doskonała kuchnia i słoneczna pogoda – to podstawowe argumenty przemawiające za tym, że studia we Włoszech są słuszną decyzją!

Organizacja studiów i uczelnie we Włoszech

System szkolnictwa wyższego we Włoszech można podzielić na dwa odrębne sektory:
  • uniwersytecki – zaliczamy do niego 89 uczelni (58 państwowych uniwersytetów oraz 17 prywatnych, 2 uczelnie przeznaczone dla studentów zagranicznych, 6 szkół podyplomowych oraz 6 e-learningowych.)
  • pozauniwersytecki – obejmuje uczelnie o profilu artystycznym, językowym, technicznym, dyplomatycznym oraz wojskowym.
Do najstarszych uczelni należy niewątpliwie zaliczyć Uniwersytet Salerno (powstały w IX wieku) oraz Uniwersytet Bolonii, którego początki datuje się na rok 1088. Kolejnymi uczelniami były Uniwersytet w Padwie założony w 1222 i Uniwersytet Neapolu (1224), ufundowany przez Fredericka II, Uniwersytet Florencji (1308), oraz uniwersytety w Pizie, Pawii i Turynie.

Nikogo nie powinien jednak zadziwić system organizacji studiów, który zakłada trójstopniowy podział edukacji akademickiej:
  • studia I stopnia trwają zazwyczaj trzy lata i kończą się zdobyciem dyplomu licencjata;
  • studia II stopnia są dwuletnie i kończą się uzyskaniem tytułu magistra;
  • studia III stopnia zakończymy uzyskaniem stopnia doktora.
Wybrane kierunki (np. medycyna, stomatologia, farmacja i weterynaria) realizowane są wyłącznie w trybie jednolitym. Nauka trwa od 5 do 6 lat i kończy się uzyskaniem tytułu magistra lub równorzędnego.

Jeśli rozważasz wyjazd na studia do Włoch, ale potrzebujesz szczegółowych informacji na temat procesu rekrutacji, organizacji studiów oraz systemu stypendialnego, to koniecznie obejrzyj nasz wywiad z Bhor Dubey z Politechniki w Milanie.

Proces rekrutacji wymagane dokumenty

Kandydaci na studia I stopnia muszą oczywiście posiadać dyplom ukończenia szkoły średniej oraz świadectwo maturalne. Kandydaci z Polski powinni, w pierwszej kolejności, wybrać się do włoskiej ambasady, gdzie należy złożyć komplet przetłumaczonych dokumentów. Otrzymamy następnie zaświadczenie o uznaniu naszego dyplomu, z którym możemy przystąpić do właściwej części procesu rekrutacji na studia.

Uczelnie chętnie przyjmą od Was pakiet dokumentów aplikacyjnych, ale wyłącznie w określonych miesiącach. Jeśli zamierzacie studiować kierunki medyczne, to podanie musicie złożyć w kwietniu lub maju. Na pozostałych kierunkach rekrutacja odbywa się we wrześniu lub październiku – szczegółowy harmonogram rekrutacji zawsze udostępniony jest na stronach internetowych poszczególnych uczelni.

Większość uczelni nie organizuje egzaminów wstępnych, ale kandydaci na jednolite studia magisterskie powinni liczyć się z koniecznością podejścia do obowiązkowego egzaminu państwowego. Terminy egzaminów zawsze uwzględnione są w harmonogramie rekrutacji.

Znajomość języka i certyfikaty

Zapewne nie zadziwi Was informacja, że włoskie uczelnie wymagają od kandydatów na studia biegłej znajomości języka włoskiego, prawda? Mogę również dodać, że oferta kierunków anglojęzycznych jest raczej uboga i dostępna wyłącznie na najlepszych uczelniach.

Wasze kompetencje lingwistyczne zostaną sprawdzone w trakcie specjalnego egzaminu, z którego zwolnieni są posiadacze certyfikatu CILS lub PILDA. Jeśli go nie zaliczycie, to możecie skorzystać z rocznych kursów przygotowawczych, które znajdują się w ofercie kilkunastu uczelni włoskich.

Kandydaci na kierunki z wykładowym angielskim przechodzą identyczną procedurą. Z egzaminu językowego zwalnia jednak posiadanie certyfikatu TOEFL lub IELTS.

Czesne i koszty życia we Włoszech

Czesne na uczelniach państwowych z reguły wynosi od 850 do 1000 euro za rok akademicki (na studiach I stopnia). Gdy jednak planujemy dostać się na studia II stopnia, to musimy mięć znacznie zasobniejszy portfel – cena za rok akademicki może bowiem wynieść nawet 10 000 euro, wszystko zależy od kierunku studiów i uczelni, jaką wybierzemy.

Obowiązkową opłatę względem uczelni mamy zatem z głowy. Czas rozpocząć poszukiwania mieszkania, bez którego raczej się nie obędziemy na studiach. Szok – większość włoskich uczelni nie ma własnych akademików, więc o najtańszej formie zakwaterowania studenckiego możemy generalnie zapomnieć. Jeśli jednak trafimy na uczelnię, która akademik posiada, to też możemy o nim zapomnieć, gdyż pierwszeństwo mają lokalni studenci z ubogich rodzin oraz regionów słabo rozwiniętych.

Za mieszkanie "na mieście" zapłacimy od 250 do 1000 euro – w zależności od miasta, okolicy i standardu. W podpisaniu umowy pomogą nam pracownicy uczelnianych biur zakwaterowania – unikniemy w ten sposób wielu problemów i ewentualnych nieporozumień.

Ile będziemy potrzebować na jedzenie, mieszkanie, komunikację miejską i życie studenckie? W dużym mieście, na północy kraju, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 1200-1500 euro. W miastach południowych zapewne zaoszczędzimy od 100 do 200 euro w skali miesiąca.

Perspektywy zatrudnienia studentów

Do podjęcia pracy we Włoszech nie będziecie potrzebowali żadnych, specjalnych uprawnień lub pozwoleń. Możecie jednak mieć spore problemy ze znalezieniem stałego zatrudnienia ze względu na wysoki poziom bezrobocia, szczególnie wśród osób młodych, który utrzymuje się we Włoszech już od wielu lat. Największe szanse stwarza oczywiście branża turystyczno-rozrywkowa oraz gastronomiczna.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->