Studia w SzwajcariiSzwajcarskie uczelnie już od wielu lat plasują się w ścisłej czołówce wszelkich, światowych rankingów. Trudno się jednak temu dziwić, gdyż doskonała infrastruktura i nowoczesny system edukacyjny sprawiają, iż studia w kraju Helwetów dedykowane są osobom najbardziej ambitnym i kreatywnym. Edukacja nie jest co prawda darmowa, ale wysokość czesnego nie spędzi Wam snu z powiek.

Uczelnie i system organizacji studiów

W Szwajcarii działa obecnie 10 uniwersytetów, które prowadzone są przez poszczególne kantony, 9 uniwersytetów o profilu zawodowym, kilkadziesiąt uczelni o profilu artystycznym i pedagogicznym oraz dwa federalne instytuty technologiczne.

Szwajcaria uczestniczy w procesie bolońskim, więc nie spodziewajcie się rewolucji w kwestii organizacji studiów. Pierwszym etapem są oczywiście trzyletnie studia I stopnia, które kończą się uzyskaniem dyplomu licencjata. Kolejny poziom to studia II stopnia, trwające zazwyczaj dwa lata i kończące się uzyskaniem dyplomu magistra w konkretnej dziedzinie. Studia III stopnia, czyli studia doktoranckie, trwają od 3 do nawet 5 lat i można je odbyć wyłącznie na uniwersytetach publicznych lub wspomnianych instytutach federalnych. Niektóre kierunki realizowane są ponadto w formie zintegrowanej, która odpowiada polskim jednolitym studiom magisterskim.
Uniwersytet w Zurychu - studia w SzwajcariiLiczba wolnych miejsc jest bardzo często ustalana odgórnie. Dotyczy to przede wszystkim kierunków medycznych, inżynierskich i technicznych. Zwróćcie na to szczególną uwagę!

Chciałbyś studiować w Szwajcarii, ale nie wiesz od czego zacząć? Obejrzyj nasz wywiad z Moniką Rybak, która szczegółowo omawia wszystkie aspekty studiowania na szwajcarskich uczelniach prywatnych, zrzeszonych w Swiss Education Group.

Rekrutacja i wymagane dokumenty

Rekrutacji na szwajcarskie uczelnie jest dość skomplikowana, gdyż każdy kanton ma prawo do samodzielnego ustalenia przepisów i kwestii uznawalności zagranicznych dyplomów z egzaminu maturalnego. Najprostszą metodą jest zatem bezpośredni kontakt z uczelnią, na którą zamierzamy aplikować.

Dokumenty aplikacyjne (zawierające kwestionariusz, zdjęcie, kserokopię świadectwa ukończenia szkoły średniej) można składać przez internet od początku stycznia do końca kwietnia.

Szwajcarskie uczelnie nie prowadzą egzaminów wstępnych, ale powinniście przygotować się na obowiązkowe egzaminy potwierdzające Wasze kompetencje językowe.

Zatrzymajmy się teraz na dłuższą chwilę przy znajomości języków obcych. Każda uczelnia prowadzi wykłady w języku urzędowym kantonu. Wygląda to następująco:
  • język francuski obowiązuje na uczelniach mających siedziby w Genewie, Lozannie i Neuchâtel.
  • Język niemiecki obowiązuje na uczelniach w Zurichu, St. Gallen i Lucernie.
  • Język włoski obowiązuje na Uniwersytecie w Lugano.

Lista kierunków z wykładowym angielskim poszerza się z każdym rokiem, ale bez znajomości języka urzędowego i tak mamy nikłe szanse, żeby się dostać na studia. Większość uczelni organizuje jednak specjalistyczne kursy językowe, z których mogą skorzystać zagraniczni studenci.

Ile to wszystko kosztuje?

Nauka na szwajcarskich uczelniach nie jest może darmowa, ale wysokość czesnego nie powinna przyprawić nas o ból głowy. Zagraniczni studenci powinni przygotować się zatem na wydatek od 1 do 8 tys. euro za rok akademicki. Wszystko zależy od uczelni i kierunku, który zamierzamy studiować. Najdroższe są oczywiście nauki medyczne i techniczne.

Koszty utrzymania są dość spore - Szwajcaria należy bowiem do grona najdroższych krajów świata. Za wynajęcie mieszkania w akademiku zapłacimy około 400 franków szwajcarskich miesięcznie. Jeśli jednak nie starczy dla nas miejsca, to będziemy zmuszeni poszukać lokalu na wolnym rynku - musimy wtedy liczyć się z wydatkiem około 700 franków miesięcznie. Za wyżywienie, w najtańszej opcji, zapłacimy około 600 franków miesięcznie. Przestrzegamy jednak przed próbą żywienia się w restauracjach w centrach miast! Jeden popołudniowy posiłek może bardzo skutecznie zrujnować studencki budżet: 50 franków za jednodaniowy obiad to nic nadzwyczajnego w Zurychu.
frank szwajcarski

Życie studenckie w Szwajcarii

Szwajcaria to nie wesoła Francja czy słoneczna Hiszpania. Studia są tutaj bardzo wymagające, egzaminy trudne a wykładowcy oczekują od studentów kreatywności i logicznego myślenia.

Gdy już uporamy się z sesją egzaminacyjną, to nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by skorzystaćnp. z uroków szwajcarskich kurortów narciarskich. Jeśli nie chcemy wydać majątku, to lepiej skorzystać z oferty mniejszych ośrodków, w których nie potkniemy się na każdym kroku o Rosjan, którzy uwielbiają spędzać tutaj zimowe urlopy i tym samym dbać o stale rosnące ceny...
Góry w Szwajcarii

Praca w Szwajcarii

Szwajcaria wprowadziła co prawda limity zatrudnienia dla obywateli kilku państw Unii Europejskiej, w tym oczywiście Polski, ale nie dotyczą one zagranicznych studentów. Jeśli uważacie zatem, że uda się Wam pogodzić wymagające studia z pracą, to uczelniane biura karier pomogą Wam w znalezieniu ciekawej pracy. Liczba ofert jest dość spora, więc nie powinniście mieć problemów ze znalezieniem czegoś odpowiedniego. Ile można zarobić? Dzięki wysokiej pensji minimalnej możecie być pewni, że zarobicie około 1300 franków miesięcznie za pracę w branży gastronomicznej/hotelarskiej lub przy prostych czynnościach biurowych. Specjaliści mogą liczyć na znacznie wyższe stawki...

Autor: Miłosz Szkudlarski

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->