Studia w Irlandii - Erin go bragh!Jeszcze do niedawna słyszeliśmy, że Polska stanie się zieloną wyspą*. Jeśli nie chcecie jednak czekać w nieskończoność na ten cud, to może warto już dziś zainteresować się bogatą ofertą irlandzkich uczelni i rozpocząć studia na prawdziwej, zielonej wyspie? Zapraszamy zatem na wycieczkę po irlandzkim systemie szkolnictwa wyższego.

System organizacji studiów i uczelnie w Irlandii

W Irlandii funkcjonują uniwersytety, politechniki, uczelnie o profilu pedagogicznym oraz wyższe szkoły prywatne. Można tutaj studiować na 7 uniwersytetach, które w swojej ofercie posiadają około 2200 kierunków, 13 politechnikach (około 2100 kierunków) oraz kilkudziesięciu kolegiach nauczycielskich i uczelniach prywatnych. Uczyć się można również w sześciu szkołach wyższych wchodzących w skład National University of Ireland. Podział uczelni nie różni się zatem znacząco od tego, jaki znamy z polskich lub zachodnioeuropejskich realiów.

Różnice odnajdziemy natomiast w 10-poziomowych Krajowych Ramach Kwalifikacji, czyli stopniach akademickich nadawanych przez poszczególne typy uczelni. Brzmi zawile? W telegraficznym skrócie wygląda to następująco: szkoły wyższe przyznają stopnie od poziomu 6 do poziomu 10. O niższych stopniach nie będziemy Wam opowiadać, gdyż jesteście kandydatami na studia, a nie do szkoły podstawowej.
Skupmy się zatem na stopniach, jakie możecie zdobyć na irlandzkich uczelniach.
  • Poziom 6 (higher certificate) osiąga się po dwóch latach nauki ,
  • poziom 7 (ordinary bachelor degree) po trzech latach nauki,
  • poziom 8 (higher diploma lub honours bachelor degree) po roku, dwóch lub czterech latach nauki, poziom 9 (masters degree) po roku lub dwóch latach nauki,
  • poziom 10 (doctoral degree) po minimum trzech latach badań.
Prawda, że jasne i proste?

Rekrutacja i wymagane dokumenty

Zapewne zszokuje Was ta informacja, ale trzeba mieć zaliczony egzamin maturalny, że dostać się na jedna z irlandzkich uczelni. Doszliście już do siebie, a tętno spadło do normalnego poziomu? Świetnie, zatem idziemy dalej.

Proces rekrutacji na studia I stopnia jest całkowicie scentralizowany i zajmuje się nim Central Applications Office. Podania o przyjęcie na studia można składać zarówno w formie tradycyjnej, jak i przez internet. Zwracam jednak Waszą uwagę na to, że do CAO możecie złożyć co roku wyłącznie jeden wniosek! Dokumenty przyjmowane są zazwyczaj do 1 lutego, ale szczegółowy harmonogram zawsze jest publikowany z odpowiednim wyprzedzeniem na stronie CAO. Koszt „opłaty wpisowej" wynosi około 40 euro w pierwszym terminie. Jeśli nie zdążyliście złożyć wniosku do 1 lutego, to będziecie musieli zapłacić znacznie więcej: 80 euro za wniosek tradycyjny i 50 euro za elektroniczny. Warto zatem przygotować komplet dokumentów wcześniej...

Irlandzkie uczelnie nie prowadzą egzaminów wstępnych, ale niektóre typy uczelni mogą stawiać przed kandydatami dodatkowe wymagania, np. uczelnie artystyczne.

Rekrutacja na studia II stopnia jest znacznie mniej sformalizowana i organizowana jest bezpośrednio przez uczelnie. Należy jednak osobiście zadbać o uznanie dyplomu ukończenia studiów I stopnia; zajmuje się tym National Qualifications Authority of Ireland.

Certyfikaty językowe

Jeśli chcecie studiować w Irlandii, to musicie znać język angielski, gdyż to właśnie on jest najpowszechniejszym językiem wykładowym. Kilka kierunków jest ponadto prowadzonych w języku irlandzkim. Uczelnie akceptują następujące dyplomy: Irish Leaving Certificate in English, GCSE English Language, GCE O-Level English Language, University of Cambridge, TOEFL, IELTS, CAE, CPE.

Let's Talk About Money

Nie owijając w bawełnę: studia w Irlandii są dość drogie. Ile dokładnie trzeba zapłacić? Studia I stopnia na Trinity College w Dublinie kosztowały od 5500 do 9500 euro - zależnie od wybranego programu. Nie inaczej jest także z kosztami utrzymania, gdyż szacuje się je na poziomie 7500 do 12 tys. euro w skali roku, a w Dublinie mogą one wzrosnąć nawet do 15 tys. euro rocznie.
Największym wydatkiem jest wynajęcie mieszkania. Akademiki co prawda są, ale liczba dostępnych miejsc jest w nich bardzo ograniczona, więc szanse na „załapanie się" na wolny pokój są dość iluzoryczne. Jeśli jednak nam się uda, to zaoszczędzimy całkiem sporą ilość szeleszczących walorów Unii Europejskiej.

Czy warto studiować w Irlandii?

Nie ma co ukrywać, studia w Irlandii to świetny pomysł dla każdego, kto ceni sobie wysoki poziom kształcenia, nowoczesną infrastrukturę, docenianie przez wykładowców samodzielnego i krytycznego myślenia oraz wyborne piwo. Irlandia słynie również z urzekających krajobrazów, które będziemy mogli podziwiać w trakcie rozmaitych wycieczek.

Autor: Miłosz Szkudlarski

*Polska stanie się zieloną wyspą, "Gdy słońce wzejdzie na zachodzie i zajdzie na wschodzie; Kiedy wyschną morza, a wiatr będzie przenosił góry jak liście."

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->