God Save the Queen - studia w Wielkiej BrytaniiUczelnie brytyjskie już od wielu lat plasują się w ścisłej, światowej czołówce najbardziej prestiżowych rankingów. Uniwersytety Oxford lub Cambridge znane są chyba wszystkim, prawda? Wielka Brytania może się jednak pochwalić znacznie większą liczbą doskonale zorganizowanych uczelni, które każdego roku przyciągają tysiące kandydatów z całego świata. Jeśli Ty również marzysz o studiach w Anglii, to zapraszamy do dalszej lektury.

System nauki i szkolnictwa wyższego w Anglii

Na terenie Wielkiej Brytanii funkcjonują zarówno tradycyjne uniwersytety, uczelnie o profilu artystycznym i rolniczym, jak i kolegia uniwersyteckie (university colleges) oraz szkoły prowadzące studia zawodowe, czyli higher education colleges. Nikt zatem nie będzie mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniej uczelni, dostosowanej do jego indywidualnych potrzeb i predyspozycji. Jeśli dodamy do tego informację, że w ofercie angielskich uczelni znajduje się ponad 50 tys. kierunków, to chyba nikt nie będzie mieć już wątpliwości odnośnie sensu podjęcia studiów w Zjednoczonym Królestwie.

System organizacji studiów nie różni się znacząco od tego, który funkcjonuje w Polsce i w innych państwach Unii Europejskiej. W skrócie wygląda to następująco:
 • Studia licencjackie I stopnia trwają trzy lata,
 • Studia magisterskie II stopnia trwają dwa lata,
 • Studia doktoranckie III stopnia trwają przynajmniej trzy lata.

Wyjątek stanowią uczelnie szkockie, które posiadają odrębny system organizacji studiów. Studia licencjackie trwają bowiem cztery lata, a magisterskie zaledwie rok.

Studia mogą się odbywać w trzech trybach:
 • full time - odpowiednik studiów stacjonarnych;
 • part time - odpowiednik studiów niestacjonarnych;
 • sandwich – absolutnie nie mylić z kanapką!

Studia w trybie sandwich dedykowane są osobom, które chcą połączyć tradycyjne studia z możliwością zdobywania kierunkowego doświadczenia zawodowego. Schemat jest bardzo prosty: po dwóch latach studiów studenci kierowani są na roczną praktykę zawodową, a po jej zakończeniu wracają jeszcze na rok na swoją uczelnię.

Rekrutacja - wymagania i formalności

Czy kogoś zdziwi informacja, że do podjęcia studiów w Anglii wymagany jest zdany egzamin dojrzałości? Egzaminy wstępne są już w tej chwili rzadkością, ale nadal można się na nie natknąć na kilku uczelniach. O przyjęciu decydują z reguły oceny uzyskane na świadectwie maturalnym, ale wiele prestiżowych uczelni przeprowadza także rozmowy kwalifikacyjne.

Warto dodać, iż uczelnie brytyjskie samodzielnie kształtują swoją politykę rekrutacyjną i wymogi stawiane przed kandydatami na studia, którzy jednorazowo mogą wybrać maksymalnie 5 kierunków studiów, które chcieliby studiować. Złożenie aplikacji przez internet wiąże się jednak z koniecznością uiszczenia opłaty rekrutacyjnej, która ustalana jest przez władze uczelniane.


Rekrutacja odbywa się w trzech turach:
 • do 15 października należy składać wnioski na kierunki medyczne oraz wszystkie znajdujące się w ofercie Uniwersytetów Oxforda i Cambridge.
 • do 15 stycznia należy składać wnioski na kierunki artystyczne oraz związane z projektowaniem,
 • do 24 marca należy składać wnioski na wszystkie, pozostałe kierunki studiów.

Znajomość języka, certyfikaty

Jeśli możecie pochwalić się certyfikatem IELTS, TOEFL lub Cambridge, to droga na brytyjskie uczelnie stoi przed Wami otworem. Jeśli ich nie posiadacie, to niestety będziecie musieli się o nie jak najszybciej postarać. Wszystkie uczelnie wymagają bowiem od kandydatów biegłej znajomości języka angielskiego.

Koszty studiów i zakwaterowania w Anglii

Wysokość czesnego na brytyjskich uczelniach jest relatywnie wysoka. Rok studiów kosztuje tutaj bowiem od 5 do nawet 10 tysięcy funtów, czyli po przeliczeniu: od 25 tys. do nawet 50 tys. złotych. Spora suma, prawda? Kandydaci mogą jednak skorzystać z rozbudowanego systemu kredytów studenckich, którego maksymalna wartość może wynieść nawet 21 tys. funtów. Jeśli jednak nadal uważacie, że studiowanie na jednej z uczelni angielskich, walijskich lub północnoirlandzkich zrujnuje Wasz budżet, to możecie wybrać się na studia do Szkocji, gdyż tam szkolnictwo wyższe jest całkowicie darmowe.

Zakwaterowanie jest zdecydowanie mniejszym wydatkiem, jaki należy ponieść decydując się na studia w UK. Najtańszą opcją są oczywiście akademiki – za pokój należy zapłacić około 350 funtów miesięcznie, a standard jest nieporównywalnie wyższy od tego, jaki znamy z polskich realiów. Wolne pokoje w akademikach szybko się jednak znikają, więc pozostaje nam wtedy skorzystanie z ogólnodostępnych ofert wynajmu lokali. Ceny są bardzo zróżnicowane i zależą w głównej mierze od miasta, w którym zamierzamy podjąć studia. Przestrzegam jednak przed wynajmem mieszkania w najtańszych dzielnicach dużych brytyjskich miast. Jeśli biegacie wolniej od Usaina Bolta, to lepiej poszukajcie czegoś droższego, ale położonego w bardziej gościnnych rejonach.

Koszty wyżywienia w Zjednoczonym Królestwie są zróżnicowane. Studiując w Londynie powinniśmy się liczyć z koniecznością wydania co najmniej 500 funtów miesięcznie. Znacznie mniej (około 300 funtów miesięcznie) zapłacimy za jedzenie w mniejszych miast, gdzie jednocześnie zaoszczędzimy też na koszcie wynajmu mieszkania.


A teraz proste podsumowanie miesięcznych kosztów:
 • czesne: od 2000 zł miesięcznie,
 • mieszkanie: od 1750 zł miesięcznie,
 • wyżywienie: od 1500 zł miesięcznie,
 • dodatkowe wydatki: około 1500 zł miesięcznie.
Razem: 6750 zł miesięcznie.

Stypendia i dodatki

Zasada jest bardzo prosta: im lepsza uczelnia, tym bardziej rozbudowany system stypendialny posiada. Na studentów czekają granty mieszkaniowe i socjalne, kredyty studenckie oraz stypendia za rozmaite osiągnięcia zarówno na gruncie naukowym, jak i sportowym. Jeśli nie wiesz czy stać Cię na studia w UK, to skorzystaj z pomocy specjalnego kalkulatora, który dostępny jest na stronie www.studentcalculator.org.uk

Praca dla studentów w Anglii

Któż z Was nie chciałby studiować w słonecznej Hiszpanii? Piękna pogoda, rozbudowana oferta edukacyjna, świetna infrastruktura, nowoczesne uczelnie, miasta tętniące życiem i tysiące studentów…

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->