Liberté, Egalité, Fraternité, czyli studia we FrancjiCzy Republika Francuska jest odpowiednim miejscem do podjęcia studiów? Jeśli weźmiemy pod uwagę, że studiuje tam ponad 285 tysięcy osób z różnych państw świata, to odpowiedź może być tylko twierdząca. Nad Sekwaną przybywa również studentów z Polski. Chcesz do nich dołączyć?

Uczelnie i organizacja studiów we Francji

Jeśli cenisz sobie różnorodność oferty kształcenia, to we Francji na pewno będziesz miał w czym wybierać. Działa tutaj bowiem ponad 3500 publicznych i prywatnych szkół wyższych o zróżnicowanej strukturze organizacyjnej. Prócz tradycyjnych uniwersytetów, we Francji możemy podjąć nauką w nowoczesnych szkołach handlowych i inżynierskich lub elitarnych Grandes Écoles. To oczywiście nie wszystko, gdyż funkcjonują tutaj także prestiżowe szkoły wyższe o profilu biznesowym, technicznym i tzw. IEP, prowadzące kształcenie z zakresu nauk politycznych.

Sama organizacja studiów nie różni się praktycznie niczym od tej, z którą możemy zetknąć się na polskich uczelniach. No, ale trzeba opisać chociaż w kilku słowach "studia po bolońsku", a więc:
  • trzyletnie, licencjackie studia I stopnia,
  • dwuletnie, magisterskie studia II stopnia,
  • trzyletnie, doktoranckie studia III stopnia.

Powyższy schemat stosowany jest na większości francuskich uczelni. Wyjątek stanowią jednak Grandes Écoles, gdyż od kandydatów wymaga się wcześniejszego ukończenia dwuletnich studiów przygotowawczych (prowadzonych przez szkoły średnie) oraz zdania specjalnego egzaminu. Nauka na Grandes Écoles trwa 3 lata i kończy się uzyskaniem diplôme d'ingénieur lub diplôme de Grand Écoles. Jeśli jednak po zaliczeniu kursu przygotowawczego ktoś uzna, że nie jest to szkoła dla niego, to bez przeszkód może przeskoczyć od razu na III rok studiów licencjackich.

Jak wygląda proces aplikacji na francuskie uczelnie? Czy trzeba znać język francuski? Ile kosztuje utrzymanie się we Francji? Czy można dostać stypendium? Wszystkiego dowiecie się po obejrzeniu wywiadu z przedstawicielką Campus France, Elizą Łuczyńską.

Rekrutacja – terminy i wymagane dokumenty

Do podjęcia studiów na francuskich uczelniach wymagany jest zaliczony egzamin dojrzałości. Rekrutacja na studia I stopnia dla obywateli Unii Europejskiej odbywa się za pośrednictwem strony www.admission-postbac.fr, gdzie można znaleźć również szczegółowy przewodnik dla kandydatów w języku francuskim. Egzaminy wstępne organizowane są już bardzo rzadko, więc najczęściej spotkacie się z konkursem świadectw lub rozmową kwalifikacyjną.

Zwracam jednak Waszą uwagę na terminy rejestracji na studia, gdyż trwa ona zwykle od połowy stycznia do połowy marca. Komplet wymaganych dokumentów należy z reguły dostarczyć do 2 lub 3 kwietnia.

Znajomość języka, certyfikaty

Nikogo chyba nie zdziwi informacja, że studiowanie we Francji dedykowane jest wyłącznie osobom, które biegle posługują się językiem francuskim lub angielskim. W ofercie kształcenia francuskich uczelni znajduje się bowiem aż 600 kierunków anglojęzycznych, a od kandydatów na nie wymaga się certyfikatu TOEFL lub IELTS. Kandydaci na studia francuskojęzyczne muszą natomiast legitymować się dyplomem DELF, DALF lub TCF/TCF-DAP.

Ile to wszystko kosztuje?

No cóż, studia we Francji nie należą do najtańszych i nie mam tutaj na myśli wysokości czesnego, które pobierają poszczególne uczelnie, gdyż są one raczej symboliczne. Dla przykładu: rok studiów licencjackich kosztować nas będzie około 180 euro, 250 euro wydamy na studiach magisterskich, a 380 euro zapłacimy za studia doktoranckie. Roczne czesne w uczelniach technicznych jest nieco wyższe i wynosi około 500 euro. Najwięcej zapłacą osoby, które chciałyby studiować w szkołach prywatnych – od 3 do nawet 10 tys. euro.

Nie samą nauką człowiek jednak żyje, szczególnie ten młody. Trzeba także coś jeść i mieć stałe miejsce zamieszkania. Na jedzenie we Francji wydamy około 400 euro miesięcznie, a drugie tyle pochłonie koszt wynajęcia mieszkania. Można oczywiście marzyć o znalezieniu miejsca w znacznie tańszych akademikach, ale z reguły kończy się to na etapie marzeń. Miejsc jest bowiem relatywnie mało, a pierwszeństwo zawsze mają francuscy stypendyści. Miesięczny koszt wynajęcia mieszkania na wolnym roku to około 900 euro. Wszystko zależy oczywiście od miasta, w którym szukamy lokalu. W największych, takich jak Paryż lub Marsylia, zapłacimy najwięcej, ale to chyba nikogo nie dziwi, prawda? Do tego trzeba także doliczyć koszty transportu (około 45 euro miesięcznie) oraz opcjonalnie wydać niewielką sumę na ubezpieczenie zdrowotne – w najtańszej wersji to 42 euro miesięcznie. Teraz podliczcie potencjalne wydatki i przyjmijcie do wiadomości, że studiowanie we Francji wiąże się z wydatkami na poziomie 1400 euro miesięcznie.

Życie studenckie we Francji

Czy ten temat trzeba w ogóle rozwijać? Studia we Francji są szczytem marzeń dla tysięcy osób, więc dlaczego Ty miałbyś być wyjątkiem? Doskonała infrastruktura, organizacja pracy i wielowiekowe tradycje francuskiej edukacji to podstawowe argumenty przemawiające za tym, że warto studiować we Francji!

Na koniec mała rada: uczcie się j. francuskiego, gdyż we Francji nadal powszechna jest niechęć do języka Szekspira.

Autor: Miłosz Szkudlarski

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->