Studia w HolandiiW Królestwie Niderlandów działa aktualnie 14 uniwersytetów, około 50 wyższych szkół o profilu zawodowym oraz 15 uczelni międzynarodowych, które prowadzą głównie specjalistyczne kursy i studia podyplomowe. Czy warto studiować w Holandii? Jakie kryteria naboru obowiązują na holenderskich uczelniach? Sprawdziliśmy to specjalnie dla Was!

Przygodę ze studiami w Holandii należy rozpocząć od wyjaśnienia drobnej różnicy w kwestiach organizacyjnych. Zadaniem niderlandzkich uniwersytetów jest kształcenie przyszłych kadr naukowych na potrzeby zarówno sektora państwowego, jak i prywatnego. Uczelnie o profilu zawodowym, czyli hogescholen, odpowiadają natomiast za proces kształcenia przyszłych specjalistów, np. inżynierów, ekonomistów, informatyków, etc.

Wymagania formalne - terminy rekrutacji oraz wymaga dokumenty

Aby myśleć o dostaniu się na studia w Holandii należy być szczęśliwym posiadaczem świadectwa maturalnego oraz odpowiedniego certyfikatu, który potwierdzi nasze kompetencje językowe. A teraz bardziej szczegółowo: certyfikat NT2 zaliczony na II poziomie jest wymagany od osób, które chcą studiować w języku niderlandzkim. Certyfikat TOEFL jest natomiast przepustką dla chcących studiować w języku Szekspira. Kilka uczelni wymaga także przygotowania krótkiego listu motywacyjnego, w którym należy uzasadnić swoją chęć podjęcia studiów na danym kierunku oraz omówić własny plan studiowania. Co? Plan studiowania? Niestety drodzy Państwo, synonimem studiów w Holandii jest zarówno porządek, systematyczność, jak i dobry plan, który na pewno Wam pomoże w ukończeniu studiów.

Ważna informacja: każda uczelnia w Holandii posiada swoje własne kryteria naboru oraz terminy rekrutacji.

Czyli kiedy mogę się zapisać?

Rekrutacja rozpoczyna się zazwyczaj w pierwszych miesiącach zimy, ale część uczelni wymaga od swoich kandydatów zgłaszania aplikacji już na początku grudnia. Warto zatem śledzić oficjalne strony uczelniane, żeby uniknąć niepotrzebnych problemów, gdy okaże się, że wysłaliśmy zgłoszenie już po terminie.

Wykaz wymaganych dokumentów można znaleźć na stronach poszczególnych uczelni. Zazwyczaj na komplet papierów składa się: wypełniony formularz rekrutacyjny (najczęściej w wersji online), kopia świadectwa maturalnego, certyfikat językowy lub inny dokument potwierdzający kompetencje lingwistyczne oraz CV.

Ważna informacja: opłata rekrutacyjna wynosi 100 euro, więc jest znacznie wyższa od tej, która obowiązuje na polskich uczelniach.

Studia po bolońsku

Czy dalszy komentarz jest niezbędny? Studia w Holandii są trzyetapowe: studia I stopnia (licencjackie), II stopnia (magisterskie) oraz III stopnia (doktoranckie). Sama organizacja zajęć dość znacząco różni się jednak od tej, którą spotkamy na rodzimych uczelniach, więc postaram się Wam dość ogólnie przybliżyć ten temat. Programy studiów na holenderskich uczelniach są bowiem ściśle dostosowane do danego kierunku. Na uniwersytetach przeważającą część zajęć stanowią badania, które mają pomóc studentom w opanowaniu kluczowych kompetencji. Szkoły o profilu zawodowym stawiają natomiast na studia przypadku, analizy, laboratoria i inne formy zajęć praktycznych. Dostrzegacie różnice?

Jeśli myślicie, że na egzamin X możecie się nie przygotować i skorzystać z tajemnej wiedzy ukrytej w kieszeni marynarki, to muszę Was rozczarować. Na studiach w Holandii taki proceder jest niedopuszczalny i surowo karany.

Teraz przyszedł czas na najmniej przyjemny aspekt studiowania w Holandii, czyli

 

Opłaty i koszty życia

Studia na holenderskich uczelniach są płatne, a wysokość czesnego jest regulowana przez władze danej uczelni. Według dostępnych danych, zagraniczny student potrzebuje około 1000 euro miesięcznie. Ta suma pokrywa koszt opłat związanych ze studiami, wynajmem mieszkania, wyżywieniem i transportem. Studenci mogą pracować jednak na część etatu, więc chętni na pewno nie będą mieli problemów ze znalezieniem legalnego źródła dochodu, szczególnie w dużych miastach.
Autor: Miłosz Szkudlarski

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->