cyprysCypr jest niezwykle urokliwą wyspą, którą każdego roku odwiedzają tysiące turystów. Zdziwicie się jednak, że jest to również miejsce, które bardzo chętnie wybierają studenci! Jeśli nie chcecie studiować w Polsce, to może warto swoje studenckie lata spędzić na jednej z cypryjskich uczelni?

System szkolnictwa i organizacja studiów na Cyprze

Cypr uczestniczy w procesie bolońskim. Ta informacja mówi bardzo dużo o kraju, w którym chcemy studiować. Edukacja podzielona jest na trzy podstawowe etapy: studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie. Na terenie Cypru działa aktualnie 6 uczelni – trzy prywatne i trzy państwowe. Co odróżnia jednak cypryjski system organizacji studiów od polskiego? Pierwszym i zarazem największym jest... system oceniania. Zapomnijcie o kultowych „dst", które zapewniają zaliczenie przedmiotu! Na cypryjskich uczelniach skala ocen jest dziesięciopunktowa. Żeby zaliczyć dany przedmiot należy dostać przynajmniej 5. Prawda, że specyficzny system?

Jeśli myślicie, że dyplom licencjata (czyli Ptychio) otrzymacie po trzech latach nauki, to także się zdziwicie, gdyż studia I stopnia na Cyprze trwają cztery lata. Zdobycie „mgr" przed nazwiskiem zajmuje trzy lub cztery semestry (w zależności od kierunku studiów).

Ciekawostka: droga do studiów doktoranckich, czyli studiów III stopnia, jest w Polsce bardzo długa. O przyjęcie na nie można ubiegać się dopiero po uzyskaniu dyplomu ukończenia studiów magisterskich. Na Cyprze możecie jednak rozpocząć ścieżkę „doktorancką" z „zaledwie" licencjatem w kieszeni.

Rekrutacja, czyli składamy podanie na studia na Cyprze

Jeśli myślicie, że dostanie sie na studia na cypryjskich uczelniach jest łatwo, to możecie się bardzo zdziwić – z reguły na 1 miejsce przypada około 10 kandydatów. Z uznaniem polskiego egzaminu dojrzałości nie ma wielkich problemów i spokojnie każdy obywatel Polski może przystąpić do procesu rekrutacji na studia. Należy jednak pamiętać, że uczelnie wymagają znajomości języka greckiego na odpowiednim poziomie.
cyprstudiatv
Sam proces rekrutacji i selekcji kandydatów nie różni się od polskiego: należy złożyć komplet dokumentów potwierdzających zaliczenie egzaminu dojrzałości, życiorys i podanie.
Same wyniki maturalne jednak nie wystarczają, żeby dostać się na studia. Należy bowiem przystąpić do egzaminów wstępnych, które organizuje Ministerstwo Edukacji Cypru.
System nie jest skomplikowany, ale warto pamiętać, że biegła znajomość języka greckiego (potwierdzona certyfikatem) jest w tym przypadku konieczna. Cypryjskie uczelnie prowadzą co prawda kierunki z j. Angielskim jako wykładowym, ale proces rekrutacji i selekcji i tak odbywa się w języku greckim.

Ciekawostka: jeśli jednak nie możecie pochwalić się żadnym certyfikatem językowym, to każda cypryjska uczelnia umożliwia Wam zaliczenie specjalnego egzaminu, który potwierdzi poziom Waszej znajomości języka. Uniwersytet Cypryjski prowadzi także specjalne kursy z zakresu języka greckiego dla kandydatów.

Money, money, money... Πόσο κάνει αυτό?

Studia na uczelniach państwowych są bezpłatne, czyli na pierwszy rzut oka sytuacja podobna do naszej. Różnica polega jednak na tym, że na Cyprze darmowe są wyłącznie studia licencjackie. Na studiach II i III stopnia czesne musi już opłacać student. Dla przykładu: koszt studiów na Uniwersytecie Cypru, to około 5000 euro.

Życie na wyspie marzeń (jak wielu nazywa Cypr) nie należy jednak do tanich. Jeśli nie chcecie wegetować, to musicie przygotować się na wydatek rzędu 1000 euro w skali miesiąca. Duże problemy możecie mieć jednak z zakwaterowaniem... Jeśli myślicie, że znajdziecie miejsce w akademiku, to od razu Was uprzedzamy, że ilość miejsc jest bardzo ograniczona! Uniwersytet Cypryjski posiada zaledwie 208 miejsc w swoich akademikach. Nie pozostaje więc nic innego, jak wynająć mieszkanie „na mieście". Ceny uzależnione są od kilku, standardowych czynników i wahają się między 400 - 800 euro. Jeśli więc dysponujecie większym budżetem i możecie wydać około 700/800 euro, to wynajmiecie całkiem spore mieszkanie w ładnej okolicy.

Rada: najwięcej pieniędzy wydacie na zakwaterowanie i wyżywienie. Na mieszkaniu lepiej nie oszczędzać, gdyż odbije się to później na czasie, który poświęcicie na dojazd na swoją uczelnię. Lepiej jednak unikać dzielnic typowo „turystycznych", gdyż nauka w takim miejscu może być dosyć trudna... W jedzenie najlepiej zaopatrywać się na lokalnych bazarach i dużych sieciach handlowych, które gwarantują najniższe ceny w danym mieście.

Życie studenckie na Cyprze

Czy warto w ogóle zajmować się tą kwestią? Cypr słynie z pięknych plaż, klubów, restauracji i pubów. To co jest dobre dla wakacyjnych turystów, którzy przylatują na Cypr, żeby odpocząć i skorzystać z pięknej pogody, będzie też odpowiednie dla studentów, którzy chcą rozerwać się po godzinach spędzonych w uczelnianych murach. Możecie także liczyć na międzynarodowe towarzystwo w tej zabawie, gdyż na Cypr każdego roku ściągają setki kandydatów z Chin, Pakistanu i Indii. Będzie mieć na pewno nie jedną okazję do poznania fascynujących kultur.

Praca w czasie studiów

Ta kwestia niestety przedstawia się najgorzej. Kryzys gospodarczy bardzo negatywnie wpłynął na kondycję Cypru i tamtejszy rynek pracy. W związku z tym musicie liczyć się z ewentualnymi problemami z podjęciem stałego zatrudnienia. W sezonie znajdzie się jednak sporo zajęć w branży turystycznej, gastronomicznej i rozrywkowej.

 
Miłosz Szkudlarski

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->