germany1Jak wygląda życie za naszą zachodnią granicą? Czy polski student jest w stanie samodzielnie utrzymać się w tym kraju? Co z ubezpieczeniem zdrowotnym i innymi kwestiami natury formalnej? Gdzie znaleźć odpowiednie mieszkanie na czas studiów? Na te pytania postaramy się dostarczyć Wam odpowiedzi.

 

Utrzymanie w Niemczech

Ile należy przeznaczyć co miesiąc na utrzymanie w Niemczech? Jest to oczywiście kwestia indywidualna. Ceny podstawowych produktów (np. żywności) nie są zbyt wygórowane. Koszt wynajęcia mieszkania również nie należy do wysokich (biorąc pod uwagę koszty wynajmu na terenie Polski). Ile więc przeciętny student powinien wydać na swoje utrzymanie? Śmiało można przyjąć, iż 500-700 euro to kwota minimalna. Co jeśli nasz budżet jest zdecydowanie wyższy? Tym lepiej dla nas – możemy zakosztować studenckiego życia i przy okazji poznać lepiej kraj, w którym przyjdzie nam spędzić kilka studenckich lat.

W starożytnym Rzymie popularne było hasło „panem et circenses”, czyli chleba i igrzysk. Chleb oczywiście nadal jest „popularny” - jego koszt to około 1,50 euro. Igrzyska niestety nie są już organizowane tak często, jak w Wiecznym Mieście. Studenci mogą korzystać jednak z wielu innych rozrywek – wyjście do kina to koszt 5 euro, a za piwo w pubie zapłacimy około 2 euro. Jako studenci możecie również liczyć na zniżki w muzeach, teatrach i innych miejscach związanych z rozrywką kulturalną. Co ważne – jesteście zwolnieni z opłat RTV, których ściągalność w Niemczech wynosi około 98%.

Dokumenty i inne formalności

Każda osoba, która planuje żyć w Niemczech ma obowiązek zalegalizować swój pobyt. W tym celu wystarczy zgłosić się w odpowiednim urzędzie meldunkowym (np. w ratuszu dzielnicy). Co jest  niezbędne przy okazji tej wizyty? Zaświadczenie o posiadanym ubezpieczeniu zdrowotnym, dokument tożsamości oraz zaświadczenie o wynajmie mieszkania (ewentualnie umowa). Każdy student może w razie problemów liczyć na fachową pomoc Akademisches Auslandsamt, czyli akademickich urzędów dla obcokrajowców. Można tam uzyskać odpowiedzi na wszystkie, nurtujące nas pytania.
Na terenie Niemiec można bez żadnych przeszkód posługiwać się wszelkimi dokumentami wydanymi w Polsce. Jeśli chcemy natomiast wyrobić nowy, polski paszport na terenie Niemiec musimy złożyć odpowiedni wniosek w najbliższym urzędzie konsularnym i przygotować się na spory wydatek – około 100 euro.

Ubezpieczenie zdrowotne i opieka medyczna

Jako studenci możecie ubezpieczyć się w jednej z niemieckich kas chorych (Krankenkasse). Oferują one specjalne taryfy, których koszt waha się od 70 do 80 euro miesięcznie.
W zwyczajnych przypadkach korzysta się z porad lekarza rodzinnego. Warto zarejestrować się w praktyce lekarskiej blisko naszego miejsca zamieszkania (ewentualnie siedziby naszej uczelni).
Ważne – większość placówek na terenie Niemiec nie prowadzi działalności w weekendy. Co należy zapamiętać? Numer ratunkowy w Niemczech – 112. Jeśli borykamy się z zatruciem pokarmowym to na terenie Niemiec możemy skorzystać z numeru 19240, który należy poprzedzić numerem kierunkowym odpowiedniego miasta.

Zakupy

Nie ma chyba sensu opisywać produktów, które możemy kupić na terenie Niemiec. Różnorodność sklepów sprawia, że każdy znajdzie towary dostosowane do swoich potrzeb – zarówno pod kątem jakościowym, jak i finansowym. Co jednak odróżnia niemiecki sektor handlowy od polskiego? W Niemczech sklepy otwarte są zazwyczaj do godziny 18. Wyjątek stanowią oczywiście supermarkety, w których możemy zaopatrzyć się w niezbędne produkty o znacznie późniejszej porze. Należy pamiętać, iż w niedziele i święta wszystkie sklepy są zamknięte! Zakupy w tym czasie można zrobić wyłącznie na stacjach benzynowych, lub w sklepach na terenie stacji kolejowych (z reguły jedynie tych większych).

Wynajęcie mieszkania


Każda, niemiecka uczelnia dysponuje własnym zapleczem w postaci akademików. Najbardziej popularne są jednak Wohnungsgemeinschaften, czyli wspólnoty mieszkaniowe, w których mieszka z reguły kilku studentów. Jest to rozwiązanie optymalne dla studentów ze względu na niski, miesięczny koszt w porównaniu do samodzielnego wynajmowania mieszkania. Gdzie najlepiej szukać mieszkania? Po pierwsze – Internet. Ogłoszenia na lokalnych portalach powinny być wystarczającym źródłem informacji. Jeśli jednak nie znajdziemy tam niczego ciekawego to warto sprawdzić tablice informacyjne na uniwersytetach. Bardzo często można tam znaleźć ogłoszenia o wynajmie pokoju, mieszkania, etc.

Umowę najmu na terenie Niemiec najczęściej zawiera się na rok. Poprawnie przygotowana umowa powinna również zawierać okres wypowiedzenia – najczęściej są to trzy miesiące. Większość wynajmujących żąda wniesienia miesięcznej kaucji na pokrycie ewentualnych szkód. Kaucja jest rozliczana po zakończeniu obowiązywania umowy. Jeśli mieszkanie opuszczacie w stanie „nienaruszonym” to wpłacone pieniądze będą Wam zwrócone w całości.

{module module="260" showtitle="true"}

Informacje dodatkowe

Praktyczne informacje znajdziecie w artykule Studia w Niemczech. Poruszone tam wątki pozwolą Wam na lepsze zorientowanie w organizacji niemieckiego systemu szkolnictwa wyższego. W kolejnym artykule przybliżymy Wam aspekt aplikowania na niemieckie uczelnie, jak również kompletowania niezbędnych dokumentów. Na koniec chcemy zaznaczyć, iż z oferty niemieckich uczelni mogą skorzystać jedynie osoby, które opanowały biegle język niemiecki. W przypadku kierunków anglojęzycznych wymagana jest znajomość języka angielskiego. Zachęcamy więc do nauki języków obcych, które są przepustką na zachodnie uniwerystety! 

 

Jeśli macie pytania odnośnie edukacji w Niemczech to zachęcamy do dyskusji na naszym forum dyskusyjnym w tematach: "Studia w Niemczech" oraz "Studia w UK/Niemczech".

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->