Studia w RosjiWiększość absolwentów szkół średnich myśli o podjęciu studiów w Anglii, Niemczech lub we Francji. Czy trzeba jednak wyjeżdżać na zachód Europy, by zdobyć solidne wykształcenie? Nie, można również wybrać kierunek wschodni i wyjechać na studia do Rosji, o której chcemy Wam dzisiaj opowiedzieć nieco więcej...

System szkolnictwa wyższego i organizacja studiów w Rosji

Organizacja studiów w Federacji Rosyjskiej nieco różni się od standardów przyjętych w Polsce i państwach Europy Zachodniej. Jeszcze do niedawna każda uczelnia państwowa przeprowadzała własne egzaminy wstępne dla kandydatów na studia. Obecnie jedyną drogą jest jednolity egzamin państwowy, który odbywa się na koniec szkoły średniej. Następnie rosyjska młodzież ma dwie drogi: pójście na studia lub podjęcie stałego zatrudnienia. Osoby, które nie zdecydują się na żadną z nich, zostają obowiązkowo powołane do służby wojskowej, a jak powszechnie wiadomo – nie jest to raj na ziemi.

Do najbardziej znanych rosyjskich uczelni wyższych należą:
 • Moskiewski Uniwersytet Techniczny im. N.E. Baumana,
 • Moskiewski Instytut Fizyczno-Techniczny,
 • Uniwersytet Państwowych Badań Nuklearnych,
 • Państwowy Uniwersytet w Saint-Petersburgu,
 • Irkucki Uniwersytet Państwowy,
 • Nowosybirski Uniwersytet Państwowy,
 • Moskiewski Państwowy Uniwersytet im. M. B. Łomonosowa.
Moscow State UniversityW Rosji funkcjonuje system boloński, czyli system studiów dwustopniowych, opartych na dwóch cyklach kształcenia: studia licencjackie oraz studia magisterskie. Przynajmniej teoretycznie...

Praktycznie wygląda to bowiem następująco: odpowiednikiem jednolitych studiów magisterskich są w Rosji tzw. studia specjalistyczne, które trwają od 5 do 6 lat i kończą się uzyskaniem tytułu specjalisty. Jeśli chcemy zdobyć pełnoprawnego „magistra”, to na dalszą edukację trzeba poświęcić jeszcze dodatkowe 2 lata. Studia I stopnia w Rosji trwają 4 lata i kończą się zdobyciem tytułu bakałarza, czyli odpowiednika polskiego licencjata. Studia III stopnia trwają od 2 do 4 lat i zakończone są zdobyciem tytułu kandydata nauk.

Ważna informacja dla fanów długich wakacji studenckich: rok akademicki w Federacji Rosyjskiej rozpoczyna się 1 września! Rosyjscy studenci odpoczywają jedynie w sierpniu, gdyż lipiec przeznaczony jest na obowiązkowe praktyki oraz badania naukowe.

Rekrutacja na studia w Rosji

Federalna Agencja ds. Wspólnoty Niepodległych Państw, Rodaków Mieszkających za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanitarnej (w skrócie: Rossotrudniczestwo), rokrocznie ogłasza otwartą rekrutację dla zagranicznych kandydatów na bezpłatne studia w Rosji. Jeszcze do niedawna korzystano z usług firm, które pośredniczyły w procesie rekrutacji, ale od 2016 roku cały proces został scentralizowany i aktualnie odbywa się w oparciu o bezpośrednią, elektroniczną rejestrację kandydatów na stronie www.russia.study. Wypełniona ankieta rekrutacyjna jest weryfikowana przez pracowników Rossotrudniczestwa, których zadaniem jest dokonanie wstępnego wyboru najlepszych kandydatów. Kryteria przyjęć:
 1. Średnia ocen na dyplomie ukończenia średniej,
 2. Oceny zdobyte na egzaminie maturalnym,
 3. Udział w Olimpiadach i konkursach,
 4. Wybitne osiągnięcia naukowe i sportowe oraz aktywność społeczna.

Jeśli nasza aplikacja zostanie zweryfikowana pozytywnie, zostaniemy poinformowani o oficjalnym zakwalifikowaniu się do programu bezpłatnych studiów. Kandydaci mogą złożyć dokumenty rekrutacyjne na 6 rosyjskich uczelni, które następnie same dokonują wyboru osób, których osiągnięcia i wiedza najbardziej pasuje do ich profilu kształcenia.
Moskwa - studia w Rosji

Ile kosztują studia w Rosji?

Uczelnie państwowe nie pobierają od studentów studiów stacjonarnych żadnych opłat. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku studiów niestacjonarnych i studiów na uczelniach prywatnych, których w Rosji także nie brakuje. Mówiąc krótko i zwięźle: jest drogo! Czesne na kierunkach biznesowych i technicznych wynosi od 15 do nawet 25 tys. zł. Nieco tańsze jest studiowanie medycyny – około 20 tysięcy złotych. Za prestiżowe kierunki filologiczne trzeba natomiast zapłacić nawet 30 tysięcy złotych.

Wyjazd na studia należy rozpocząć od znalezienia odpowiedniego mieszkania. Nikt przecież nie chce spać pod mostem, prawda? W pierwszej kolejności wypada zajrzeć oczywiście do uczelni i dowiedzieć się czy są wolne miejsca w akademiku. Nie radzimy jednak liczyć na szczególne luksusy, gdyż spora część rosyjskich akademików należących do państwowych uczelni jest w dość kiepskim stanie.

Jeśli jednak nam się nie poszczęści i w akademikach wolnych miejsc już nie będzie, to mamy spory problem, gdyż ceny wynajmu nieruchomości są w Rosji dość wygórowane. W najlepszej sytuacji będą studenci w Nowosybirsku czy Irkucku - tam ceny są na normalnym poziomie, więc kandydaci z Polski nie powinni dostać zawału. Kandydaci na studia w Moskwie muszą się jednak liczyć ze sporym wydatkiem. Przykład: koszt wynajęcia dwupokojowego mieszkania w przeciętnym standardzie to wydatek rzędu nawet 5000 zł miesięcznie. Sporo, prawda? Mowa tu oczywiście o mieszkaniu położonym w niezbyt prestiżowej dzielnicy... W ramach ciekawostki możemy dodać, że na kupno własnej kawalerki w centrum Moskwy trzeba przeznaczyć około 2 milionów złotych.

Koszty wyżywienia są niestety nieco wyższe, niż w Polsce, ale jeśli będziemy zaopatrywać się w supermarketach, to nasz studencki portfel powinien jakoś wytrzymać.
Rosyjskie jedzenie i tradycyjne wyroby:)
Podsumowując: wyjazd na studia do Rosji jest drogą przygodą, więc bez solidnego wsparcia ze strony rodziców może być dość trudno się Wam utrzymać.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->