Studia na LitwieZ jednej strony, studia na Litwie nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem ze strony polskiej młodzieży, gdyż trzeba za nie słono zapłacić. Z drugiej strony, zagraniczni studenci, którzy wybrali Litwę na miejsce swojej edukacji akademickiej są zachwyceni dokonanym wyborem. Czy warto zatem wybrać się na studia do naszego sąsiada?

System nauki i szkolnictwa wyższego na Litwie

Oferta akademicka na Litwie jest zaskakująco szeroka – naukę oferują bowiem aż 23 uniwersytety oraz 24 szkoły wyższe. Do największych uczelni działających na Litwie zalicza się:
 • Uniwersytet Wileński;
 • Wileński Uniwersytet Pedagogiczny;
 • Wileński Uniwersytet Techniczny im. Giedymina;
 • Europejski Uniwersytet Humanistyczny w Wilnie;
 • Uniwersytet Kłajpedzki;
 • Uniwersytet Szawelski;
 • Litewska Akademia Wojskowa w Kownie;
 • Uniwersytet Medyczny w Kownie;
 • Uniwersytet Techniczny w Kownie;
 • Uniwersytet Aleksandrasa Stulginskisa w Kownie.

Studia na Litwie podzielone są, zgodnie z zasadami procesu bolońskiego, na trzy niezależne etapy:
 • studia I stopnia – na uniwersytetach trwają cztery lata, a w szkołach wyższych trzy lata.
 • studia II stopnia – trwają od 1,5 do 2 lat w zależności od programu studiów i uczelni.
 • studia III stopnia – to czteroletnie studnia doktoranckie, które można podjąć w trzech formach: klasycznej, specjalistycznej (np. w ramach nauk medycznych) oraz artystycznej.

Osobną formę studiów stanowią jednolite pięcioletnie studia magisterskie, z którymi można spotkać się m.in. na psychologii, kierunku lekarskim i dentystycznym, architekturze, weterynarii, itp.

Rekrutacja na studia i wymagania formalne dla kandydatów

Warunkiem przystąpienia do rekrutacji jest oczywiście zdanie egzaminu maturalnego. Następnie należy zadbać o przetłumaczenie świadectwa na język litewski, gdyż dokumenty przyjmowane są wyłącznie w tym języku. W komplecie dokumentów nie może także zabraknąć kopii dowodu osobistego, podania oraz potwierdzenie dokonania opłaty wpisowej. Na koniec pozostaje jeszcze najtrudniejszy etap, czyli egzamin ze znajomości języka litewskiego. Jeśli uda się Wam go zaliczyć, to możecie przejść do ostatniego etapu: zgłoszenia się do The Lithuanian Higher Institutions Association for Organizing Joint Admission. Jest to instytucja odpowiedzialna za proces rekrutacji na wyższe uczelnie na terenie Litwy.

Niestety, większość uczelni prowadzi studia wyłącznie w języku litewskim – zatem studenci zagraniczni, których kompetencje językowe nie są zadowalające, zobligowani są do zaliczenia roku przygotowawczego. Jeśli jednak uda się Wam znaleźć ciekawy program studiów prowadzonych w języku angielskim, to pamiętajcie o obowiązku posiadania certyfikatu TOEFL lub IELTS. Szczegółowe informacje na ten temat zawsze udostępnione są na stronach poszczególnych uczelni.

Ile kosztują studia i życie na Litwie?

Za studia na litewskich uczelniach studenci muszą płacić i to nierzadko całkiem sporo. Wysokość czesnego jest oczywiście zróżnicowana i zależy w głównej mierze od programu studiów i samej uczelni. Za semestr studiów I stopnia zapłacimy od 4000 do 22000 zł. Semestr studiów II stopnia jest jeszcze droższy: około 7400 zł.

Czesne to jednak nie jedyny wydatek związany ze studiami na Litwie. Pokój w jednym z akademików na terenie Wilna lub Kowno kosztuje od 500 do 750 zł, a za wynajem kawalerki na wolnym rynku należy zapłacić minimum 800 zł miesięcznie. Ceny są zatem zbliżone do polskich realiów i nie przerastają możliwości przeciętnego polskiego żaka. Można za to sporo zaoszczędzić na jedzeniu, które jest tańsze niż w Polsce.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->