Studia na WęgrzechJeśli nie przeraża Cię język węgierski i egzaminy wstępne na studia, to możesz już zacząć pakować walizki i szukać biletu do jednego z węgierskich miast. Czekają tu na Ciebie bogate programy studiów, życzliwi ludzie, niskie koszty zakwaterowania i ciekawe perspektywy na znalezienie pracy. Na co zatem czekasz? Zapraszam na wycieczkę na Węgry!

Studia i uczelnie na Węgrzech

Na terenie Węgier funkcjonuje aktualnie 19 państwowych oraz 7 prywatnych uniwersytetów, akademii oraz seminariów. Działają tu także 34 państwowe oraz prywatne koledże uniwerysteckie. Studenci zagraniczni, którzy liczą na ofertę kierunków z wykładowym językiem angielskim, niemieckim lub francuskim, powinni zainteresować się w pierwszej kolejności Centralnym Europejskim Uniwersytetem w Budapeszcie.

Studia są po bolońsku, więc nasza edukacja na Węgrzech będzie przebiegała przez następujące etapy:
  • Studia I stopnia – trwają trzy lub cztery lata i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata. Różnica polega na tym, że węgierscy studenci 1 semestr spędzają na obowiązkowych praktykach zawodowych, które mają ich lepiej przygotować do wejścia na rynek pracy.
  • Studia II stopnia – trwają rok lub dwa lata i pozwalają na zdobycie tytułu magistra.
  • Studia III stopnia – minimum trzyletnie studia doktoranckie.

Medycyna, stomatologia, farmacja, architektura, weterynaria i prawo realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich, które trwają 5 lub 6 lat.
Budapeszt - studia na Węgrzech

Wymogi formalne i rekrutacja na studia

O konieczności posiadania zdanego egzaminu maturalnego nie będę nawet pisał, bo każdy zdaje sobie z tego sprawę, prawda? To jednak dopiero wstęp do właściwego procesu rekrutacji, który obowiązuje na węgierskich uczelniach. Podstawą są bowiem egzaminy wstępne, które mogą różnić się w zależności od wybranej uczelni lub kierunku, jaki zamierzamy studiować.

Przed przystąpieniem do egzaminów konieczne jest również wypełnienie formularza rekrutacyjnego. Można to zrobić osobiście lub przez internet na stronie felvi.hu, z której dowiemy się również całkiem sporo na temat systemu punktacji studentów, harmonogramie, etc.

Terminarz rekrutacji można podzielić na dwie części:
  • kierunki z wykładowym językiem węgierskim: dokumenty przyjmowane są do 15 września;
  • kierunki z wykładowym językiem obcym: dokumenty przyjmowane są 30 do czerwca.

Znajomość języków i certyfikaty

Jeśli chcesz podjąć studia na kierunku z wykładowym językiem niemieckim lub angielskim, to musisz posiadać stosowny certyfikat, który będzie potwierdzał Twoje kompetencje lingwistyczne. To jednak wyłącznie wymóg formalny, gdyż większość uczelni i tak skieruje Cię na test z zakresu znajomości danego języka. Studiowanie w języku węgierskim wiąże się natomiast z koniecznością zaliczenia rocznego kursu, którego organizatorem jest Balassi Institute.

Ile kosztują studia na Węgrzech?

Studiowanie na Węgrzech nie należy do szczególnie drogich, jeśli porównamy je do realiów niemieckich lub francuskich. Na spokojne życie trzeba jednak mieć około 340 euro miesięcznie. W tej cenie zamkniemy koszt wynajęcia mieszkania, wyżywienie, transport i odrobinę rozrywki.

Zdecydowana większość studentów nie płaci za studia, gdyż finansuje je rząd węgierski. Jest tu jednak sporo wyjątków i reguł, których nie wolno przekraczać. Przykładowo: gdy nie będziemy w stanie skończyć studiów w terminie, to przyjdzie nam za to sporo zapłacić – z reguły od 600 do nawet 10 000 euro za rok akademicki.

Wróćmy jednak do kosztów życia. Najdrożej jest oczywiście w Budapeszcie, ale czy kogoś to w ogóle dziwi? W mniejszych ośrodkach akademickich zaoszczędzimy trochę pieniędzy na podstawowych rzeczach, ale będzie mieć jednocześnie większy problem z wolnym pokojem w akademiku. Jeśli wszystkie się skończą, to zostaje nam szukanie mieszkania na własną rękę. Najlepiej poprosić wtedy o pomoc lokalnych studentów lub specjalne biura działające przy większości uczelni.
Ile ksoztują studia na Węgrzech

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->