Studia w CzechachDarmowe studia na renomowanych państwowych uczelniach, niskie koszty zakwaterowania i ciekawe perspektywy rozwoju - tak właśnie wygląda obraz współczesnej Republiki Czeskiej, czyli państwa, gdzie na pewno warto studiować!

Uczelnie i system organizacji studiów w Czechach

Struktura czeskiego rynku edukacyjnego jest bardzo zbliżona od polskich realiów. Funkcjonuje tutaj bowiem 28 uniwersytetów państwowych oraz 45 prywatnych szkół wyższych. Osobnym tworem są trzyletnie wyższe szkoły zawodowe, w których nauka jest płatna i kończy się zdobyciem certyfikatu dyplomowanego specjalisty.

Nauka na czeskich uczelniach podzielona jest na trzy etapy:
  • Studia I stopnia – trzyletnie lub czteroletnie studia licencjackie.
  • Studia II stopnia – tu jest trochę bardziej skomplikowanie. Osoby posiadające tytuł licencjata czeka roczna, dwuletnia lub trzyletnia edukacja, która kończy się uzyskaniem tytułu magistra lub pokrewnego. Można również podjąć jednolite studia magisterskie, które trwają 5 lub 6 lat – zależnie od wybranego programu studiów.
  • Studia III stopnia – trzyletnie studia doktoranckie.

Studia dzienne prowadzone przez uczelnie państwowe są bezpłatne. Jedynym wyjątkiem są kierunki z wykładowym angielskim lub niemieckim – te zawsze są płatne. To samo tyczy się prywatnych szkół wyższych.

Rekrutacja na studia

Jeśli myślicie o podjęciu studiów na jednej z czeskich uczelni, to musicie posiadać świadectwo maturalne. Szok, prawda? To jednak zaledwie wstęp do właściwego procesu rekrutacji, który jest dość... zagmatwany. Nie istnieją bowiem jednolite zasady rekrutacji – każda uczelnia ma własne standardy, którymi się posługuje. Zazwyczaj należy wypełnić internetowy formularz rekrutacyjny, wpłacić wpisowe i przesłać komplet dokumentów. Następnie zostaniemy poinformowani o dacie egzaminów wstępnych – pod warunkiem, że dana uczelnia takowe organizuje.

Harmonogramu rekrutacji również Wam tutaj nie zaprezentujemy, gdyż każda uczelnia ma własny kalendarz. Państwowe uczelnie najczęściej przyjmują dokumenty aplikacyjne do końca lutego lub pierwszych dni marca.

Egzaminy wstępne są zróżnicowane: tradycyjne rozmowy kwalifikacyjne, testy sprawnościowe, specjalistyczne egzaminy ustne i pisemne konkursy prac plastycznych, etc. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Język czeski czy angielski?
Jeśli zależy Wam na podjęciu darmowych studiów dziennych na jednej z państwowych uczelni, to nauki języka czeskiego nie unikniecie. Uczelnie wymagają przedstawienia odpowiedniego certyfikatu, potwierdzającego nasze kompetencje lingwistyczne, w trakcie procesu rekrutacji. Nie każdy musi jednak opanować arkana języka czeskiego, gdyż wiele programów realizowanych jest w języku angielskim, niemieckim lub francuskim. Zwróćcie jednak uwagę na to, że koszty czesnego mogą być w takim przypadku bardzo wysokie.

Ile kosztują studia w Czechach?

Ceny zakwaterowania w czeskich miastach nie są szczególnie wysokie. Średni koszt wynajmu dwuosobowego pokoju w akademiku to około 400 koron miesięcznie. Mieszkania na wolnym rynku to już znacznie większy wydatek, który może pochłonąć nawet 2000 koron i więcej. Wszystko zależy od miasta, okolicy, wielkości mieszkania i tysiąca innych aspektów. Koszty wyżywienia i transportu są nieznacznie niższe od tych w Polsce. Zasada „im dalej od centrum, tym taniej" sprawdza się tutaj znakomicie.

Życie studenckie

Interesująca kuchnia, doskonałe piwo, wyjątkowa atmosfera czeskich miast – czy czegoś więcej potrzeba do studenckiego szczęścia? Jeśli wspomnimy również o darmowych studiach na renomowanych państwowych uczelniach, niskich kosztach zakwaterowania i ciekawych perspektywach rozwoju, to wyłania nam się bardzo ciekawy obraz współczesnej Republiki Czeskiej – państwa, gdzie na pewno warto studiować!

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->