Studia w RumuniRumuńskie uczelnie nastawione są w dużej mierze na studentów spoza państw członkowskich Unii Europejskiej. Bardzo łatwo znaleźć tutaj kierunki medyczne i inżynieryjne z wykładowym językiem angielskim, niemieckim, a nawet francuskim. Do niewątpliwych zalet studiów w Rumuni należy także zaliczyć niskie koszty utrzymania. Czy warto zainteresować się zatem ofertą edukacyjną lokalnych uczelni?

Uczelnie i organizacja studiów w Rumunii

Kandydaci mają do dyspozycji zarówno 49 uczelni państwowych, w tym uniwersytety, szkoły wyższe, akademie, koledże uniwersyteckie oraz konserwatoria, jak i 8 szkół prywatnych.

System organizacji studiów nie różni się niczym od systemu przyjętego w pozostałych państwach UE. Edukacja na poziomie akademickim dzieli się zatem na trzy etapy:
  • Studia I stopnia – realizowane są w oparciu o dwa cykle: skrócony (w koledżach uniwersyteckich) oraz zwykły (w akademiach i uniwersytetach). W przypadku pierwszego, nauka trwa dwa lub trzy lata i kończy się uzyskaniem diplomã de absolvir. Cykl zwykły trwa natomiast cztery, pięć lub sześć lat i umożliwia zdobycie tytułu diplomã de licenþã, czyli licencjata.
  • Studia II stopnia – trwają rok lub dwa lata i umożliwiają zdobycie tytułu diplomã de studii aprofundate, czyli magistra.
  • Studia III stopnia – trwają od czterech do nawet sześciu lat i kończą się uzyskaniem diplomã de doctor, czyli stopniem doktora.
Osobnym etapem edukacji są tzw. studia interdyscyplinarne, trwające od dwóch do trzech lat i kończące się uzyskaniem diplomã de studii academice. Do podjęcia tych studiów uprawnieni są absolwenci posiadający minimum tytuł licencjata.

Proces rekrutacji i wymagane dokumenty


Do podjęcia studiów na jednej z rumuńskich uczelni wymagane jest oczywiście posiadanie świadectwa maturalnego oraz biegła znajomość języka wykładowego. Zwracam jednak Waszą uwagę na bardzo istotny aspekt w procesie rekrutacji, czyli uznanie dyplomu. Polską maturę trzeba bowiem potwierdzić w Centrul Naţional de Recunoaştere şi Echivalare a Diplomelor. Rumuńscy urzędnicy wymagają od kandydatów z innych państw przedłożenia odpowiedniego wniosku, kopii świadectwa maturalnego, kopii dowodu tożsamości i potwierdzenia uiszczenia opłaty administracyjnej. Wszystkie dokumenty muszą być złożone w języku rumuńskim lub angielskim. Gdy już uzyskacie stosowne potwierdzenie dyplomu, to bez obaw możecie przystąpić do właściwego procesu rekrutacji na studia.

Większość rumuńskich uczelni wymaga złożenia następujących dokumentów: potwierdzenie uznania dyplomu maturalnego, wniosek o przyjęcie na studia, kopia dowodu tożsamości i certyfikat poświadczający znajomość języka wykładowego. Dokumenty przyjmowane są zazwyczaj do 30 lipca.

Powszechną praktyką jest organizowanie przez rumuńskie uczelni rozmów kwalifikacyjnych, testów sprawnościowych, konkursów planów badawczych, etc. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach konkretnych uczelni.

Znajomość języka

Osoby, które chciałyby podjąć studia w j. Rumuńskim ale nie znają go na poziomie zaawansowanym, będą zmuszone do zaliczenia roku przygotowawczego. Jeśli natomiast planujecie studia z wykładowym angielskim lub niemieckim i myślicie, że unikniecie nauki rumuńskiego, to bardzo się mylicie! Obowiązek ten spoczywa bowiem również na Was, gdyż część przedmiotów wykładana jest wyłącznie w języku rumuńskim. Znajomość języka miejscowego jest również wymagana, gdy staramy się o rozmaite stypendia rządowe.

Koszty studiów i zakwaterowania w rumunii

Studia w Rumuni nie należą do najtańszych. Szok, prawda? Należy za nie bowiem zapłacić od 2000 do 5000 euro za dwa semestry – zależnie od stopnia i wybranego kierunku studiów.

Można jednak sporo zaoszczędzić na kosztach życia – zakwaterowania, jedzenia, transporcie, etc. Koszty życia są mniej/więcej o 60 proc. niższe od pozostałych państw UE. Przykładowo: za wynajęcia pokoju w akademiku zapłacimy około 40 euro miesięcznie. Dwupokojowe mieszkanie znajdziemy już od 100 euro miesięcznie (wszystko jednak zależy od miasta i dzielnicy). Na żywność wydamy natomiast około 200 euro miesięcznie.

Życie studenckie

Nie ukrywajmy, Rumunia nie jest kulturalnym centrum świata i trudno ją porównać w tej kwestii do Francji czy Hiszpanii. Spory szok przeżyją osoby, które nie znają języka rumuńskiego, gdyż ciężko tu cokolwiek załatwić w języku Szekspira. Nawet w uczelnianych dziekanatach będziemy mieć z tym duży problem. Rekompensatę stanowi natomiast świetna kuchnia, wyborne wino i bardzo otwarci ludzie. Najlepsze perspektywy otwiera przed kandydatami stolica Rumuni, czyli Bukareszt.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->