Etnologia jest powiązana z etnografią i antropologią kulturową. W zasadzie, nie da się jej wyizolować z wymienionych tu dziedzin wiedzy. Można jednak mówić o pewnych różnicach. Za etnologię uważa się naukę o świecie społecznym, obyczajach i folklorze ludów, które opisywane są w perspektywie cech środowiskowych i kulturowych. Mówiąc w skrócie, praca etnologa polega na zdobywaniu wiedzy o ludziach, których łączą swoiste cechy kulturowe. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat studiów na kierunku Etnologia, koniecznie zapoznaj się z resztą artykułu!


Etnologia jako wybór maturzysty

Wybór studiów etnologicznych jest oryginalną decyzją. Choć kierunek ten występuje dość często w ofercie kształcenia akademickiego, nie zawsze uczelnie są w stanie zgromadzić odpowiednią ilość kandydatów, by otworzyć kształcenie na tym kierunku. Domeną przyszłego etnologa powinien być język polski, historia i wiedza o społeczeństwie. Wybór przedmiotów maturalnych musi być podyktowany ogłoszeniami komisji rekrutacyjnej na wybranej przez Ciebie uczelni.

Studia na kierunku Etnologia - nauka, przedmioty, metody kształcenia

Studenci Etnologii, podobnie jak ich koledzy i koleżanki z innych kierunków uczestniczą w wykładach, ćwiczeniach, konwersatoriach i seminariach. Program studiów jest bardzo bogaty, a wiedza którą musi zdobyć student ma charakter wielodziedzinowy. Do najciekawszych przedmiotów na tym kierunku należą:
  • etnografia;
  • antropologia kulturowa;
  • antropologia religii;
  • filozofia kultury;
  • folklorystyka;
  • historia etnologii.

Praca po Etnologii

Etnolog może kontynuować naukę na studiach trzeciego stopnia, ubiegając się w odpowiednim czasie o stopień doktora i tym samym rozpocząć swoją karierę akademicką. Jeżeli kontynuacja przygody z nauką nie wchodzi w grę, etnolog dysponuje licznymi możliwościami aplikowania do pracy w wielu instytucjach upowszechniających kulturę. Warto przejrzeć oferty pracy w muzeach, galeriach, podmiotach rządowych i pozarządowych. Nie wolno zapomnieć o tym, że dobrym miejscem pracy dla etnologa mogą okazać się rożne agendy samorządu terytorialnego, w których zadaniach jest promocja regionu.
« WWW »
ul. Stwosza 55
80-952 Gdańsk

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->