Dokonanie wyboru studiów to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla ludzi ceniących pragmatyczne myślenie. Decyzja polega na pogodzeniu własnych zainteresowań z trendami obowiązującymi na rynku pracy. Mówiąc wprost, należy przewidzieć, który z zawodów będzie poszukiwany za kilka lat, kiedy skończymy studia. Myśląc w ten sposób o kierunku Energetyka można zachować pewną dozę optymizmu. Przed współczesnym światem największe wyzwania stoją właśnie w tym obszarze, chodzi bowiem o znalezienie alternatyw dla energii pochodzącej ze spalania kopalin, które niebawem ulegną wyczerpaniu. 


Kandydat na Energetykę w szkole średniej

Jeżeli zdecydowałeś się już na studia w zakresie energetyki, znajdź dobrą uczelnię, która zapewni Ci odpowiedni poziom nauki. Musisz też zatroszczyć się o przemyślany wybór przedmiotów maturalnych. Istnieją bowiem uczelnie, w których o jeden indeks ubiega się nawet kilku kandydatów. Ucz się bez wytchnienia matematyki, fizyki, chemii oraz języka angielskiego. Nawet jeżeli nie wykorzystasz całej tej wiedzy na egzaminie dojrzałości, z pewnością okaże się przydatna w trakcie studiów.

Studia na kierunku Energetyka - program i przebieg nauki

Kierunek Energetyka jest kierunkiem o charakterze interdyscyplinarnym. Oznacza to, że wiedza oraz umiejętności pochodzą z różnych dziedzin. Ekspert w zakresie energetyki musi znać dyscypliny podstawowe, takie jak matematyka i fizyka, a także dziedziny specjalistyczne, do których należą np.:
  • mechanika płynów;
  • źródła energii odnawialnej;
  • projektowanie maszyn;
  • eksploatacja instalacji w energetyce;
  • energetyka jądrowa.

Energetyk na rynku pracy

W perspektywie uwarunkowań krajowych, warto zauważyć, że nie da się już dłużej zwlekać z wielkimi zmianami w obszarze energetycznym, dlatego kierunek ten wydaje się być rozsądną inwestycją na przyszłość. Ukończenie studiów wiąże się z koniecznością obrony pracy dyplomowej. Jest ona bardzo często niedocenianym elementem studiów. Warto wybrać temat i zakres, który okaże się być dobrym wprowadzeniem na rynek pracy. Absolwenci, którzy realizowali swoje praktyki zawodowe w cenionych firmach oraz gotowi są na podejmowanie nowych wyzwań, mogą być spokojni o swoje szanse zawodowe.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->