Site logo

ELA prawdę Ci powie: przyszłościowe kierunki studiów według MNiSW

Absolwenci jakich kierunków najlepiej radzą sobie na współczesnym rynku pracy? Kto zarabia najwięcej zaraz po zakończeniu studiów? Te i wiele innych informacji można znaleźć w nowej wersji systemu ELA, który monitoruje losy absolwentów szkół wyższych od 2016 roku. System opracowany został przez specjalistów z Pracowni Ewaluacji Jakości Kształcenia Uniwersytetu Warszawskiego.

“W tej chwili mamy rynek pracownika, nie pracodawcy, więc właściwie wszyscy młodzi ludzie bezpośrednio po maturze mogą podjąć pracę. Pytanie, czy warto się z tym spieszyć, czy jednak nie należy zdobyć często bardzo poszukiwanych umiejętności – dzięki ELI (…) każdy maturzysta może dzisiaj dokonać wyboru nie tylko uczelni, ale także kierunku po którym jego perspektywy rozwoju zawodowego będą największe” – powiedział w piątek wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Według danych zgromadzonych w systemie wiemy już, że najwięcej zarabiają absolwenci informatyki po studiach magisterskich na Politechnice Warszawskiej. Wiadomo również, że pracę znajdują najszybciej absolwenci zarządzania i inżynierii produkcji na studiach stacjonarnych na Politechnice Lubelskiej. Z kolei najniższe bezrobocie panuje wśród studentów po Architekturze i Urbanistyce z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Podstawowym zadaniem systemu ELA jest monitorowanie losów absolwentów polskich szkół wyższych od 2016 roku. System swoim zasięgiem obejmuje dwa ostatnie roczniki – w nowej wersji systemu można śledzić losy absolwentów, którzy ukończyli studia w 2014 i 2015 r. Głównym źródłem przedstawianych w ELI informacji są dane administracyjne pochodzące z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz z systemu POL-on, czyli Zintegrowanego Systemu Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym.

“To jest unikalny instrument. Najlepszy w powszechnej opinii ekspertów, najlepszy tego typu instrument do badania losów absolwentów na świecie” – podkreślił Gowin.

Jakie kierunki szef Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego uważa za przyszłościowe?

“Warto sprawdzić już nie tyle, jak szybko znajduje się pracę po ukończeniu kierunku informatyka na poszczególnych uczelniach – ale jaka jest rozpiętość zarobków. Okazuje się, że ta rozpiętość jest czasami nawet kilkukrotna”. – wyjaśnił Jarosław Gowin.

Najnowsze wyniki ELI pozwalają się zorientować, jak absolwenci poszczególnych kierunków i uczelni radzą sobie na rynku pracy. Informacje o tym, ile zarabiają i jak długo szukają pracy mogą okazać się bardzo pomocne dla kandydatów, np. przy wyborze najlepszej drogi życiowej.

Jak wyjaśnił twórca systemu prof. Mikołaj Jasiński z Uniwersytetu Warszawskiego, dzięki systemowi można sprawdzić, ile czasu absolwenci poszczególnych uczelni i kierunków poszukują pracy, ilu mieli pracodawców, jak często zmieniali pracę, jaki procent z nich studiowało dalej po uzyskaniu dyplomu. Dane te można porównać w skali różnych regionów Polski.

Wśród nowych funkcjonalności ELI prof. Jasiński wymieniał m.in. możliwość sprawdzenia dynamiki zarobków i bezrobocia (bo w systemy są dane dotyczące absolwentów, którzy ukończyli studia w 2015 i 2016 r.). Nowością jest też możliwość sprawdzenia liczby osób samozatrudnionych.

“Jednym z mitów, które obalamy, jest mit, który istniał kiedyś, że absolwenci masowo podejmują samozatrudnienie. To nieprawda – generalnie to jest kilka procent, aczkolwiek są wyjątki” – mówił prof. Jasiński. Wśród takich wyjątków wymienił absolwentów studiów stomatologicznych, którzy przeciętnie w ponad 60 proc. w drugim roku po ukończeniu studiów zakładają firmę.

Na koniec polecamy sprawdzić naszą listę najlepiej opłacanych zawodów w Polsce:
https://www.youtube.com/watch?v=o2OlKPfQSzY

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Laureaci Gali Biznesu 2009

Uroczystość wręczenia statuetek odbyła się 21 maja w sali Pałacu Poznańskiego w Łodzi. Sala pękała w szwach, bo oprócz liderów łódzkiego biznesu, naukowców, polityków i mediów w

Czytaj więcej »

Czas studiów, czas wydatków

Jak co roku w wakacje uczelnie przygotowują się na przyjęcie nowych studentów, natomiast młodzi czekają niecierpliwie, aż rozpocznie się ich dorosła przygoda. Czekają ich, też

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję