Kaliski wydział Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza na studia w specjalnościach "komunikacja medialna i dziennikarstwo" oraz "reklama i kreowanie wizerunku". Nasi absolwenci pracują w prasie, radiu i telewizji, w portalach informacyjnych, w biurach rzeczników instytucji państwowych, samorządowych i firm prywatnych. Znajdziesz ich także w agencjach reklamowych, działach marketingu i PR oraz w domach mediowych.


Dziennikarstwo i komunikacja społeczna to studia przeznaczone dla kandydatów, którzy mają świetny warsztat pisarski. Bez trudu przychodzi im pisanie notatek, sprawozdań, artykułów i uprawianie innych form literackich. Trzeba też zaznaczyć, że "zwariowany humanista" raczej nie zagrzeje długo miejsca na Dziennikarstwie, ponieważ studia te wymagają ścisłego umysłu, jasnego formułowania myśli, znajomości prawa, ekonomii i innych dziedzin społecznych. Jeżeli chcecie dowiedzieć się nieco więcej, o studiach na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, zapraszamy do dalszej lektury.


Kompetencje kandydata na Dziennikarstwo i komunikację społeczną

Kandydat na studia powinien uzyskać w czasie egzaminu maturalnego dobre stopnie z dziedzin humanistycznych, takich jak język polski czy historia. Łatwo tu zapomnieć, że miękkie kompetencje nie mogą zastąpić twardych, czyli np. biegłości w obsłudze komputera i korzystania z Internetu, celem wyszukiwania rzetelnych informacji. Z pewnością przydadzą się także wiadomości z przedmiotu wiedza o społeczeństwie. Rekrutacja na dziennikarstwo to zwykle konkurs świadectw, więc należy zapoznać się z preferencjami komisji rekrutacyjnej uczelni, na którą zamieszasz aplikować.

Zadania studenta Dziennikarstwa i komunikacji społecznej

Studia dziennikarskie to studia wielodziedzinowe. Dobre przygotowanie do zawodu wymaga wielu godzin spędzonych przy lekturach, analizie tekstów, poznawaniu metod pracy w prasie, radiu, telewizji, czy portalach internetowych. Studenci w trakcie nauki muszą napisać niezliczone ilości tekstów, które podlegają bardzo surowej i drobiazgowej ocenie. Seminaria, ćwiczenia, wykłady oraz samokształcenie to główne metody kształcenia.

Problemy na rynku pracy po ukończeniu Dziennikarstwa i komunikacji społecznej

Czy ukończenie kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna jest dzisiaj równoznaczne z gwarancją zdobycia pracy? Niestety nie. Kierunek ten bardzo często pojawia się na listach studiów, które generują największe ilości bezrobotnych absolwentów. Czy zatem przeznaczenie absolwenta tej dziedziny, to brak pracy? Z pewnością nie! Wystarczy spojrzeć na rozwój mediów elektronicznych. W ostatnich latach pojawiło się zapotrzebowanie na fachowców od komunikacji i dziennikarstwa internetowego. Coraz większa liczba firm i instytucji potrzebuje dobrych rzeczników prasowych i ludzi, którzy świetnie znają się na nowych mediach. Doświadczenie pokazuje, że absolwent, który ma w swoim portfolio dobre praktyki i kilka ciekawych projektów ma duże szanse na podjęcie pracy w swoim zawodzie.
« WWW »
« WWW »
« WWW »
« WWW »
« WWW »
« WWW »
ul. Kopernika 26
31-501 Kraków
ul. 3 Maja 25a
80-802 Gdańsk
ul. Stokłosy 3
02-787 Warszawa
ul. Sterlinga 26
90-212 Łódź
ul. Wagonowa 9
53-609 Wrocław

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->