Site logo

Czy studia są przydatne w życiu zawodowym? 7 mitów destrukcyjnie działających na wybór drogi życiowej

Od czasów transformacji ustrojowej, czyli mniej więcej od początku lat 90 usilnie lansowana była teza, że to właśnie studia dają najszersze możliwości podjęcia pracy zawodowej. Dzisiaj patrzymy nieco inaczej na ten problem. Niemal całkowita degradacja szkolnictwa zawodowego sprawiła, że na rynku pracy brakuje osób, które mogłyby wykonywać zawody, które nie wymagają wyższego wykształcenia. Warto też zwrócić uwagę na dość niską jakość kształcenia akademickiego. Czy także dziś można twierdzić, że dobrej pracy bez studiów nie da się uzyskać? Raczej nie, dlatego przedstawię Wam dzisiaj 7 mitów o przydatności studiów w życiu zawodowym.

Mit 1. Studia dają aktualną wiedzę

Stwierdzenie, że studia dają aktualną wiedzę jest prawdziwe, ale tylko dla dość wąskiego grona elitarnych uczelni. Pozostałe, mówiąc delikatnie przekazują nierzadko wiedzę sprzed lat. Głośne były jakiś czas temu teksty o politechnikach, w których uczy się systemów sterowania, które generalnie wyszły już z użycia. Chcesz dowodu na moją tezę? Przeanalizuj sobie listy lektur, dostępnych w sylabusach publikowanych na stronach internetowych uczelni. Odnajdziesz tam przestarzałe publikacje, prezentujące archaiczne punkty widzenia. Dla jasności nie mam na myśli Arystotelesa, w programie studiów z filozoficznych.

Mit 2. Studia przekazują rzetelne informacje

Tu niestety musimy rozważyć bardzo smutne okoliczności. Choć funkcją i zadaniem nauki jest przekazywanie prawdy, zdarza się że i wykładowcy przekazują zafałszowany obraz świata. Wystarczy sięgnąć po podręczniki akademickie, w których czasem roi się od błędów i nieścisłości. Podsumowując ten wątek, warto zauważyć, że najlepsza i najczystsza wiedza pochodzi ze źródeł, nie z ich omówień.

Mit 3. Studia to najbardziej efektywny sposób na zyskanie wiedzy

Niestety nie. Dążąc do realizacji wąskiej specjalizacji, co jak mi się wydaje jest celem większości studentów, studia są wielką stratą czasu. Weźmy na przykład przedmioty kształcenia na pierwszym roku. Uczysz się wtedy socjologii, czy prawa autorskiego – dziedzin, które w żaden sposób nie są powiązane z przedmiotem Twoich studiów. Nie mam nic przeciwko poszerzaniu horyzontów, trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że do osiągniecia zawodowej biegłości w dziedzinie rolnictwa, nie trzeba filozofii, czy zaawansowanego kursu logiki. Można zatem powiedzieć, że przedmioty o charakterze ogólnym są miłym dodatkiem, ale nie prowadzą wprost do celu w postaci uzyskania wąskiej specjalizacji.

Mit 4. Dzięki studiom będziesz mieć szanse na świetne praktyki zawodowe.

Prawda jest taka, że praktyk zawodowych najczęściej musisz szukać sobie sam. Oczywiście są uczelnie, które mają podpisane odpowiednie umowy partnerskie, jednak niestety należą one do rzadkości. 

Mit 5. Program studiów odpowiada potrzebom pracodawców

Nadal nie ma efektywnego programu, który pozwoliłby uwzględniać potrzeby pracodawców w trakcie projektowania treści kształcenia. Co prawda niektóre uczelnie dość ściśle współpracują z pracodawcami, jednak nie jest to powszechna praktyka. Nadal o programie studiów decydują profesorowie, którzy od dawna nie mają żadnej styczności z praktyką życia gospodarczego i choć mają przecież dobre intencje, bazują jedynie na swoich przeczuciach. 

Mit 6. Studia pozwalają na zdobycie umiejętności

Choć od lat kształcenie akademickie uwzględnia obszary teoretyczne i praktyczne, trzeba powiedzieć, że umiejętność absolwentów mają bardzo często charakter pozorny. Przez lata bowiem uczą się rozwiązywania problemów w laboratoriach, czy w warunkach dalekich od złożoności rzeczywistych sytuacji. Wystarczy powiedzieć, że umiejętność rozwiązania zadania z ekonomii, nie jest tożsama z umiejętnością podjęcia ryzyka biznesowego w oparciu o wyniki własnych obliczeń, prawda?

Mit 7. Wyższe wykształcenie zapewnia prestiż i szacunek

Wolne żarty! Czy nie zauważyliście, że w warunkach powszechnego neoliberalizmu nie wiedza jest największym atutem człowieka, ale pieniądze. Niestety możliwość zarabiania pieniędzy i ukończenie studiów to dwie zupełnie różne sprawy. Wiedza i szerokie horyzonty są ważne, ale nie łudź się, dzięki nim nie zdobędziesz szacunku. Będzie raczej tak jak w pewnym skeczu kabaretu Potem, kiedy jesteś głupi to nie rozumiesz świata, kiedy jesteś mądry, to świat nie rozumie Ciebie. 

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Otrzęsiny

Otrzęsiny – inaczej wyglądają przyjęcia w grono polskich studentów, niż przyjęcia “kotów” do amerykańskich stowarzyszeń typu KappaAlfaOmegaCośtamCośtam. Hardkoru raczej nie będzie. Może trochę sucharów. Ale

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję