Site logo

Przewodnik po poprawkach promotorskich

Zaczynasz pisać swoją pracę dyplomową, a może pracujesz już nad kolejnym rozdziałem? Pamiętaj, że pisanie pracy licencjackiej, inżynierskiej czy magisterskiej to jedno, a poprawa rozdziału według wskazówek promotora to zupełnie inny rodzaj pracy. Otrzymałeś sprawdzony rozdział i nie wiesz, w jaki sposób zabrać za poprawę tekstu? Koniecznie poznaj dwa sposoby, które najczęściej wykorzystują promotorzy w czasie poprawy prac dyplomowych swoich seminarzystów.

Nowoczesny promotor, który śledzi zmiany

Mamy XXI wiek, więc korzystanie z programów tekstowych to chleb powszedni zarówno dla studentów, jak i promotorów. Skoro oddajesz rozdział swojej pracy w formie elektronicznej to jest spora szansa, że otrzymasz również w takiej formie tekst po poprawkach. Wszystkie najpopularniejsze programy tekstowe posiadają opcje śledzenia zmian oraz dodawania komentarzy, z których chętnie korzystają promotorzy w czasie nanoszenia poprawek. Jest to spore ułatwienie dla jednej i dla drugiej strony, ponieważ nie ma konieczności drukowania całego rozdziału ani przepisywania tekstu po naniesieniu poprawek. Oszczędzasz czas i dbasz o środowisko!

Poprawki bez większych problemów

W większości przypadków wystarczy jedynie zatwierdzić zmiany lub prześledzić komentarze, aby poprawić swój tekst bez większego wysiłku. Dodatkowo, masz wszystko w jednym miejscu – zarówno poprawki stylistyczne, ortograficzne czy te dotyczące samego układu i podziału na akapity. W komentarzach promotor może za to zawrzeć cenne wskazówki dotyczące, np. uzupełnienia pojęć, metodologii czy rozszerzenia konkretnych zagadnień. Jeśli okaże się, że opiekun Twojej pracy dyplomowej wykorzystuje takie rozwiązanie, koniecznie przetestuj opcję śledzenia zmian wcześniej. Dzięki temu ułatwisz sobie zadanie i szybciej poradzisz sobie dopięciem pracy na ostatni guzik. Obsługa Worda czy Open Offica przyda się również w końcowej fazie pracy nad tekstem, czyli podczas przygotowania pracy do druku i oprawy.

https://www.youtube.com/watch?v=kY0CFgWffcY

Korekta w wydaniu tradycyjnym

XXI wiek to jedno, ale może zdarzyć się tak, że trafisz na promotora z bardziej tradycyjnym podejściem. W takim przypadku zamiast formatowania tekstu i opcji śledzenia zmian, będziesz musiał się zmierzyć z nanoszeniem zmian do rozdziału bezpośrednio z wydruku. Jeśli Twój promotor wybierze taki sposób pracy nad tekstem, nie ograniczaj się tylko do jego odbioru i koniecznie wybierz się na konsultację. Wspólnie z promotorem ustal czego brakuje, co warto rozszerzyć, a które elementy warto usunąć z rozdziału pracy. To ważne, ponieważ same poprawki w formie notatek nie zawsze rozwieją wszelkie wątpliwości.
Jeśli trafisz na bardzo wyjątkowego promotora, możesz otrzymać tekst poprawiony przy pomocy znaków korektorskich. Choć obecnie znaki korektorskie są używane głównie przez adiustatorów pracujących w wydawnictwach, zdarza się z pracownicy naukowi, szczególnie ci starszej daty, używają ich podczas sprawdzania prac. Znaki korektorskie pełnią funkcję uniwersalnych znaczników, które wprowadza się do tekstu w miejscu, w którym należy wprowadzić poprawkę. Jeśli opanujesz znaki korektorskie, poprawa tekstu nie będzie stanowić wielkiego wyzwania.

https://www.youtube.com/watch?v=Nw6MoriOgZ0

Promotor, czyli opiekun

Pamiętaj, że poprawa pracy dyplomowej według wskazówek promotorskich jest tak samo ważna jak przygotowanie pierwszej wersji rozdziału. Może zdarzyć się tak, że liczba poprawek i sugestii Twojego opiekuna pracy sprawi, że morale spadną niemal do zera. Jednak nie załamuj rąk i pamiętaj, że głównym zadaniem promotora jest jak najlepsze przeprowadzenie Cię w pierwszej kolejności przez proces pisania pracy, a później przez samą obronę. Nic więc dziwnego, że czepiać się będzie, jeśli w pracy pojawią się braki lub niedociągnięcia. Nie przywiązuj się więc zbytnio do pierwszej wersji swojego tekstu, bo wiele może się jeszcze zmienić.


Jak zadbać o profesjonalny wygląd pracy dyplomowej? Sprawdź tutaj.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jak wybrać promotora?

Cześć! Dzisiaj temat poważny, przeznaczony głównie dla studentów starszych roczników – jak wybrać promotora, żeby szczęśliwie i w terminie zakończyć studia z wymarzonym dyplomem? Oczywiście

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję