Site logo

Podyplomowe studia ekonomiczne w Bydgoszczy

Podyplomowe z ekonomii - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować podyplomowo ekonomię w Bydgoszczy?

Wszystkie studia podyplomowe związane z ekonomią, ekonometrią, analizą danych gospodarczych, matematyką i analizą ekonomiczną w Bydgoszczy i województwie Kujawsko-Pomorskim i on-line

Zobacz inne ekonomiczne i biznesowe studia podyplomowe związane w Bydgoszczy

Myślisz nie tylko o podyplomowych z ekonomii, ekonometrii, analizy danych gospodarczych, matematyką i analizą ekonomiczną, ale także o poznawaniu różnych obszarów biznesu? Sprawdź wszystkie kierunki "podyplomówek" z zarządzania, finansów, rachunkowości.

Rynek pracy w Katowicach

Rynek pracy w Katowicach jest bardzo atrakcyjny dla studentów i absolwentów. Przede wszystkim jest tu stosunkowo niskie bezrobocie. Stopa bezrobocia w tym miecie wynosi tylko 1,9% i jest ponad trzy razy niższa od średniej krajowej. Wykształceni absolwenci uczelni katowickich nie powinni mieć problemu ze znalezieniem satysfakcjonującego zatrudnienia w lokalnych firmach. W Katowicach znajdziecie bardzo dużo renomowanych zakładów pracy, które stawiają na innowacyjność i kwalifikacje swoich pracowników. Wśród największych firm znajdują się między innymi Polska Grupa Górnicza w Katowicach, Tauron Polska Energia S.A. w Katowicach, Każdy z tych podmiotów potrzebuje wykwalifikowanej kadry technicznej, menedżerskiej oraz marketingowców i informatyków, którzy zadbają o systemy i promocje firm. Bardzo cenione są lokalne obiekty służby zdrowia, dzięki czemu bardzo popularne są studia medyczne. Katowice i inne miasta konurbacji górnośląskiej to bardzo przyjazny region dla studentów i absolwentów, dlatego warto kontynuować w nim swoją edukację i rozpocząć karierę zawodową.

Czy warto studiować podyplomowo ekonomię w Bydgoszczy i województwie Kujawsko-Pomorskim?

Zastanawiasz się nad "podyplomówką" z kierunków ekonomia, ekonometria, analiza danych gospodarczych, matematyki ekonomicznej na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Podyplomowe studia z ekonomii

Studia podyplomowe z zakresu ekonomii pozwalają na uzyskanie bardzo specjalistycznej i ukierunkowanej wiedzy związanej z ekonomią: ekonomii, ekonomii międzynarodowej, międzynarodowych stosunków gospodarczych, polityki i ekonomii europejskiej, ekonometrii, informatyki i ekonometrii, analityki gospodarczej, matematyki ekonomicznej.

Ekonometria i analityka danych: Podyplomowe studia z wykorzystywania modeli matematycznych i technik informatycznych oraz wiedzy ze statystyki w budowie modeli ekonometrycznych, służących przewidywaniu trendów gospodarczych oraz analizie danych ekonomicznych.

Rynki w handlu międzynarodowym: Podyplomowe studia na kierunku rynki w handlu międzynarodowym obejmują zagadnienia związane z pozyskiwaniem rynków międzynarodowych, w szczególności rynku Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Japonii, Oceanii i Australii, i przeprowadzeniem transakcji handlu zagranicznego. Oferta studiów adresowana jest przede wszystkim do przedstawicieli firm i organizacji planujących ekspansję na rynki zagraniczne bądź prowadzących wspólne działania biznesowe z zagranicznymi partnerami.
Przykładowe przedmioty z toku studiów: języki obce, psychologia, w biznesie, ekonomia, podstawy zarządzania, prawo w gospodarce, finanse, międzynarodowe stosunki gospodarcze, handel międzynarodowy, geopolityczne uwarunkowania biznesu, transport i spedycja międzynarodowa, zarządzanie ryzykiem w transakcjach handlu zagranicznego.
Absolwent podyplomowych studiów rynki w handlu zagranicznym znajdą zatrudnienie w wielu nowych i atrakcyjnych miejscach pracy, które powstały poprzez rozwój handlu międzynarodowego począwszy od stanowisk specjalistów ds. eksportu po kadrę kierowniczą.

Analityka danych: Podyplomowe studia na kierunku analityka danych jako główny cel mają rozwinąć umiejętność pracy z danymi. Od momentu ich pozyskania, przez obróbkę i przygotowanie do analizy. Słuchacze zapoznają się ze stosowanymi przez analityków metodami oraz narzędziami stosowanymi podczas przetwarzania danych. Nabędą ważną umiejętność pracy z danymi w sposób wydajny i efektywny. Przykładowe przedmioty z toku studiów: wprowadzenie do baz danych, relacyjne bazy danych i język SQL, SQL w praktyce biznesowej, wprowadzenie do Business Intelligence, zajęcia z Business Intelligence.
Absolwenci studiów podyplomowych z analizy danych staną się ekspertami z dziedziny analityki danych z wykorzystaniem języka SQL oraz narzędzi Business Intelligence.

Data Science: Podyplomowe studia z Data Science mają charakter praktyczny. Głównym celem zajęć jest przygotowanie kadr do udziału w procesach przetwarzania i analizy dużych zbiorów różnorodnych danych. Współczesny świat generuje olbrzymie ilości różnorodnych danych, których umiejętne przetwarzanie, analiza i wyciąganie wniosków może dostarczyć istotnych informacji. Przykładowe dziedziny z toku studiów: matematyka, statystyka, bazy danych, programowe.
Studia wymagają umiejętności korzystania z narzędzi informatycznych do przetwarzania danych. Absolwent kierunku podyplomowego Data Science będzie specjalistą z zakresu analizy i przetwarzania dużych zbiorów danych.

Innowacyjna gospodarka: Podyplomowe studia na kierunku innowacyjna gospodarka mają na celu jest przekazanie wiedzy na temat roli państwa i polityk publicznych we wspieraniu innowacyjności w gospodarce. Program studiów obejmuje takie zagadnienia jak np. warsztaty ekonomiczne, podstawy ekonomii, ekonomia międzynarodowa, polityka fiskalna państwa, polityka pieniężna, innowacyjność przedsiębiorstw, działania B+R, źródła finansowania, polityka strukturalna, analiza ekonomiczna.
Absolwenci kierunku studiów podyplomowego innowacyjna gospodarka są przygotowani do stosowania koncepcji ekonomicznych do analizy rozwiązań w zakresie polityki ekonomicznej. Dodatkowo potrafią pozyskać informację i stosować dane ekonomiczne.

Analiza finansowa i zarządzanie: Podyplomowe studia na kierunku analiza finansowa i zarządzanie mają na celu przekazać nowoczesną wiedzę z zakresu analityki finansowej i zarządzania wynikami przedsiębiorstwa. Studia mają charakter praktyczny, dzięki czemu słuchacze rozwijają umiejętności analitycznego myślenia.
Przykładowe przedmioty z toku studiów: analiza finansowa, analiza kosztów, controlling, decyzyjne rachunki wyników, optymalizacja podatkowa, planowanie finansowe, pomiar i ocena dokonań, sprawozdanie z działalności jednostki i wiele innych,
Absolwent podyplomowego kierunku analiza finansowa i zarządzanie jest przygotowany do pracy w charakterze analityka w firmach produkcyjnych, usługowych i handlowych. Studia są świetnym przygotowaniem dla osób chcących prowadzić własną działalność gospodarczą.

Studia podyplomowe w Bydgoszczy i w kujawsko-pomorskim

Oferta studiów podyplomowych w Bydgoszczy również jest bardzo atrakcyjna. Na taki format studiów decydują się bardzo często osoby, które pragną podnieść swoje kwalifikacje. Dzięki temu mogą liczyć na awans lub zmienić pracę na lepszą. Krótki czas realizacji programu studiów podyplomowych oraz możliwość studiowania w weekendy, to duży atut dla osób aktywnych zawodowo. Z oferty studiów na uczelniach prywatnych i państwowych mogą skorzystać osoby, które zdobyły minimum wyższe wykształcenie na licencjacie lub studiach inżynierskich. Przed rozpoczęciem aplikacji na studia, warto zapoznać się z regulaminami poszczególnych uczelni i kierunków. W ramach studiów podyplomowych w Bydgoszczy, absolwenci mogą skorzystać z bardzo szerokiej gamy programów. Dużą popularnością cieszą się kierunki techniczne, ekonomiczne oraz biznesowe. W ofercie znajdują się kierunki z zakresu kompetencji miękkich, coachingu, administracji i nauk humanistycznych. Ukończenie studiów podyplomowych w Bydgoszczy to szansa na awans zawodowy oraz przebranżowienie się, dlatego z oferty tej korzysta wiele osób każdego dnia. Studia takie nie kolidują z pracą zarobkową oraz z obowiązkami rodzinnymi, co jest ich bezsprzecznym atutem.

Magisterskie studia ekonomiczne w Bydgoszczy i województwie Kujawsko-Pomorskim

Dobrą alternatywą dla podyplomowych studiów ekonomicznych mogą być uzupełniające transportowe studia magisterskie z kierunków ekonomia, ekonometria, analiza gospodarcza, matematyka ekonomiczna. Zobacz, gdzie w Bydgoszczy i województwie Kujawsko-Pomorskim warto zacząć studia ekonomiczne na kierunkach magisterskich.

Możliwości pracy po ekonomii

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunków ekonomicznych na bydgoskich i kujawsko-pomorskich uczelniach?

Zawód: Doradca inwestycyjny

Matematyka i analiza danych nie mają przed Tobą tajemnic? Chcesz przewidywać przyszłość i układać długookresowe plany inwestycyjne dla swoich klientów? Tak się składa, że Twoje kompetencje i wiedza doskonale sprawdzą się na perspektywicznym stanowisku doradcy inwestycyjnego. Jak nim zostać i ile można na tym zarobić? Sprawdziliśmy to specjalnie dla Ciebie… Kim jest doradca inwestycyjny? Głównym zadaniem doradcy inwestycyjnego jest skuteczne

Czytaj więcej »

Zawód: Analityk finansowy

“Cyferki, wszędzie cyferki!” – jeśli w matematycznym świecie czujesz się doskonale, to praca w analizach finansowych jest dla Ciebie: dane ekonomiczne, ich prognozy, stan i tendencje, tabelki, wykresy, raporty z wnioskami i rekomendacjami.

Czytaj więcej »

Zawód: Doradca finansowy

Jeśli chcesz być doradcą finansowym, musisz lubić dwie rzeczy: pieniądze i kontakty z ludźmi. Zawód ten wykształcił się stosunkowo niedawno i ciągle zyskuje na popularności. Przybywa firm, które proponują klientom kompleksową obsługę w zakresie korzystania z produktów finansowych: kredytów, ubezpieczeń, funduszy inwestycyjnych i innych. Doradca finansowy to wykształcony specjalista, który dba o bezpieczeństwo finansowe swojego klienta, udzielając mu porad i

Czytaj więcej »

Praca po studiach ekonomicznych

Studia na kierunkach ekonomicznych należą do wymagających. Dziedzina stale się rozwija, dlatego wiedza zdobyta na studiach nie oznacza końca nauki, osoby wiążące swoją przyszłość z wykonywaniem pracy związanej z ekonomią powinien myśleć o ustawicznym rozwoju. Ekonomista musi być osobą cierpliwą z dużą zdolnością analitycznego myślenia. Ekonomia to bardzo ciekawy kierunek, zapewniający różne możliwości zatrudnienia i satysfakcjonujące wynagrodzenie. Należy sobie jednak odpowiedzieć na zasadnicze pytanie – czy ma się wyżej wymienione cechy i umiejętności. Jeśli tak, to rzeczywiście warto spróbować swoich sił w sektorze ekonomii.

Ekonomista: Można zastanawiać się, czy istnieje coś takiego, jak zawód ekonomista. Czasami słyszy się o stanowiskach typu główny ekonomista banku, spółek publicznych czy funduszu inwestycyjnego. W praktyce ekonomista zajmuje się analizami sytuacji gospodarczej, prognozowaniem trendów ekonomicznych, szacowaniem ryzyka inwestycyjnego, obserwacją polityki gospodarczej państwa i polityką pieniężną realizowaną przez bank centralny, rynku walut, lokat, obligacji i akcji, w tym estymowaniem poziomu stóp procentowych na rynkach finansowych. Dzięki temu instytucje działające na rynkach finansowych mogą podejmować bardziej efektywne decyzje biznesowe.

Ekonomista – naukowiec: Ekonomista będący naukowcem to po prostu osoba, która kontynuuje swoją ścieżkę kariery na uczelni, najpierw w postaci studiów doktoranckich, następnie zaś robiąc habilitację i otrzymując tytuł profesora nauk ekonomicznych. Do jego głównych obowiązków należy praca naukowa powiązana z pracą dydaktyczną na uczelni, na której ma kontrakt. Jako absolwent studiów ekonomicznych możesz związać się z aktywnością naukową na uczelni, lub w instytucji zajmującej się tematyką ekonomii krajowej lub międzynarodowej. Nieuniknione będą wtedy studia doktoranckie (po studiach magisterskich “uzupełniających”), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów). Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publikacje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z ekonomią. Możesz także uczestniczyć w badaniach nad nowymi teoriami ekonomicznymi oraz ich zastosowaniem i interpretacją w życiu hospodarczym,

Analityk danych: Analityk danych to zawód, do którego przygotowują dobrze takie kierunki studiów ekonomicznych, jak: ekonomia, ekonometria i analiza danych. Głównym zadaniem analityka danych jest pozyskiwanie i analiza cennych danych ekonomicznych dla firmy, w której pracuje. Praca dla analityków danych jest oferowana w bankach i instytucjach finansowych, instytucjach ubezpieczeniowych, centrach podejmowania decyzji, firmach konsultingowych i outsourcingowych, agencjach marketingowych i ośrodkach przetwarzania informacji. Analiza danych to interdyscyplinarna dziedzina badań, która wykorzystuje metody naukowe, procesy i algorytmy do wyodrębniania wartości z danych. Analitykiem opracowującym i przetwarzającym bazy danych może zostać każdy, kto jest odpowiednio zdeterminowany, posiada dobrze rozwinięte umiejętności analityczne i zdolność logicznego myślenia. W pracy tej sprawdzą się też osoby, które przywiązują uwagę do szczegółów. Aby zostać analitykiem danych bardzo często nie wystarczy samo ukończenie studiów z tego zakresu. Rekruterzy szukają osób o specjalnych umiejętnościach i znajomościach programów komputerowych, które są wykorzystywane w danych firmach, i tak często rekruterzy szukają osób z umiejętnością obsługi Pythona, a dopiero później zerkają na zdobyty dyplom. Dyscyplina jest bardzo rozwojowa, a przyszli analitycy danych znajdą zatrudnienie w wielu firmach, nie tylko w Polsce, ale również w firmach międzynarodowych, które szukają swoich pracowników w Polsce. Przyszli analitycy danych mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie, które w dużym stopniu zależy od umiejętności.

Analityk finansowy: Studia ekonomiczne mogą być dobrym przygotowaniem do zawodu analityka finansowego. Analityk finansowy jest odpowiedzialny nie tylko za przygotowaniu budżetu firmy, ale również za stałą analizę i kontrolę środków i zasobów finansowych firmy. Czuwa i kontroluje realizację budżetu. Pozwala to na utrzymanie stabilności ekonomicznej przedsiębiorstwa. Dodatkowo analitycy w sposób nieprzerwany analizują koszty firmy, bardzo często są odpowiedzialni za przygotowanie i wycenę pracy kosztów pracy maszyn celem wycenienia danej usługi. Analizują i badają wydajność pracowników i urządzeń. Praca polega na stałem współpracy z działem księgowym przygotowując prognozy długoterminowe. Jest to zawód dla osób bardzo odpowiedzialnych, spokojnych i ustatkowanych o bardzo analitycznym myśleniu oraz zdolności przewidywania następstw działań. Ze względu na charakterystykę wykonywanego zawodu analitycy muszą stale się kształcić i aktualizować swoją wiedzę o nowe przepisy prawno ekonomiczne.

Specjalista ekonometrii: Po studiach z ekonometrii, matematyki finansowej możesz szukać pracy w związanej z wykorzystaniem w ekonomii narzędzi matematyki, statystyki oraz informatyki. Będziesz budować modele ekonometryczne do wykorzystania w bankach, instytucjach finansowych oraz administracji państwowej (w tym zajmujących się strategią gospodarczą) i NBP, aby badać zjawiska i zmienne ekonomiczne oraz związki, jakie między nimi zachodzą, aby przewidywać kierunek i natężenie procesów ekonomicznych oraz dostarczać dane do podejmowania decyzji służących sterowaniu tymi procesami.

Inżynier danych ekonomicznych (Big Data w ekonomii): Inżynier danych ekonomicznych to bardzo dobrze wykształcona osoba w obróbce i analizie danych. Takie osoby są poszukiwane na rynku pracy zarówno w kraju, jak i za granicą. Przyszły absolwent znajdzie pracę w wielu obszarach i sektorach działalności, społecznej, gospodarczej, biznesowej, administracji rządowej, samorządowej, nauce i edukacji, organizacjach non-profit, w korporacjach i organizacjach międzynarodowych; w firmach analitycznych, konsultingowych, teleinformatycznych, ubezpieczeniowych, bankowych, telekomunikacyjnych.

Polityk: Wykształcenie ekonomiczne to dobre przygotowanie do zaangażowania się w życie publiczne. Dzięki dobrej znajomości zasad makroekonomii i mikroekonomii rządzących polityką publiczną absolwent studiów ekonomicznych może robić skutecznie karierę na różnych poziomach aktywności: lokalnej (miejskiej, wiejskiej), gminnej, powiatowej, samorządowej, na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Urzędnik i pracownik instytucji publicznych: Wykształcenie ekonomiczne to dobre przygotowanie do pracy w administracji publicznej oraz całym sektorze publicznym. To przede wszystkim możliwość pracy przy analizach i prognozach ekonomicznych w organach władzy publicznej: parlamencie (Sejmie i Senacie), administracji rządowej (w ministerstwach, urzędach centralnych i wojewódzkich) oraz samorządowych (w sejmikach wojewódzkich, radach powiatów i gmin, urzędach marszałkowskich, starostwach powiatowych, urzędach miast i gmin). Jednak instytucje publiczne potrzebujące kompetencji ekonomisty to także Narodowy Bank Polski, instytucje międzynarodowe zajmujące się ekonomią, w tym ONZ i Światowa Organizacja Handlu (WTO), Bank Światowy, organy Unii Europejskiej. Na ekonomistę zajmującego się rzeczywistością gospodarczą czeka także sektor ubezpieczeń społecznych (ZUS oraz KRUS) . Studia ekonomiczne dają szansę do pracy w różnych funduszach publicznych np. Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Funduszu Ochrony Środowiska, Funduszu Pracy, Narodowym Funduszu Zdrowia.

Praca po studiach w Bydgoszczy i w kujawsko-pomorskim

Rynek pracy w Bydgoszczy jest bardzo atrakcyjny dla studentów i absolwentów. W związku z tym jeszcze chętniej decydują się oni na rozpoczęcie edukacji na tutejszych uczelniach, a następnie pozostają na lokalnym rynku pracy. W Kujawsko-Pomorskim mogą oni skorzystać z ofert około 200 tysięcy firm lub zdecydować się na budowę własnej marki. Obecnie stopa bezrobocia w Bydgoszczy wynosi 3,6% i jest prawie dwukrotnie niższa niż średnia krajowa. To sprawia, że absolwenci nie powinni mieć problemu z wejściem na rynek pracy i znalezieniem atrakcyjnego zatrudnienia. Dodatkowo w pobliżu znajduje się duży ośrodek gospodarczy w Toruniu, gdzie bezrobocie oscyluje w granicach 4%, więc tamtejszy rynek też kusi absolwentów kujawsko-pomorskich uczelni. Stopa bezrobocia dla całego województwa to 8,4%, czyli trochę powyżej średniej krajowej. Pokazuje to, że zdecydowanie łatwiej będzie znaleźć pracę po ukończeniu renomowanej uczelni w Bydgoszczy lub w innej miejscowości. To sprawia, że na studiowanie w tym regionie decydują się nie tylko lokalni mieszkańcy, ale również przyjezdne osoby.

W samej Bydgoszczy znajduje się kilka dużych zakładów pracy. Najbardziej znany z nich to PESA, czyli producent taboru tramwajowego i kolejowego o międzynarodowej renomie. Inne duże i nowoczesne zakłady to Atos Poland Global Services Sp. z o. o., Frosta, Schumacher Packaging, czy też Oponeo.pl S.A. W pobliskim Toruniu swoje siedziby mają między innymi Toruńskie Zakłady Opatrunkowe S.A., Thyssenkrupp Materials Poland S.A., Krajowa Spółka Cukrowa, czy też Apator S.A. Ponadto w województwie znajdują się takie firmy jak Anwil i PSH Lewiatan we Włocławku, Zakłady Tłuszczowe Kruszwica, Grupa Polomarket, czy UMC Poland. W każdym z tych przedsiębiorstw niezbędni są wysokiej klasy specjaliści w zakresie zarządzania, informatyki, czy marketingu. To tylko kilka wybranych przykładów, rynek pracy w województwie kujawsko-pomorskim jest bardzo pozytywnie nastawiony na absolwentów, którzy się na nim pojawiają. Właśnie dlatego warto tu studiować.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję