Site logo

Borneo 2015 – niesamowita wyprawa studentów UP z Poznania

fotoblog3W ramach drugiej edycji programu “Lasy Świata”, organizowanego przez Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, grupa studentów i pracowników UP udała się na Borneo.
Celem tegorocznej wyprawy było poznanie tropikalnych lasów deszczowych oraz związanej z nimi charakterystycznej fauny i flory, zobaczenie jednego z najbogatszych ekosystemów na świecie, zamieszkiwanego przez niezliczoną ilość gatunków zwierząt, z czego większość to gatunki endemiczne, zaznajomienie się z pracą leśników i pracowników parków narodowych oraz sposobami prowadzenia gospodarki leśnej i ochrony ekosystemów leśnych.

Wyjazd odbył się w terminie 16.02-3.03.2015 r., obejmował m.in. zapoznanie z działalnością ośrodka rehabilitacji orangutanów, zwiedzanie wielkich systemów jaskiniowych w Parku Narodowym Gunung Mulu, obserwację wylotu wielomilionowego stada nietoperzy, przejście po wiszących mostach w koronach drzew, a także wyjazd do Parku Narodowego Bako oraz zapoznanie się z funkcjonowaniem plantacji palm oleistych. 

unnamedStypendyści od lewej: Radosław Witkowski, Beata Kątna, Jan Bartosz Gosztyła, Adrian Talaśka, Daniel Boczniewicz. Autor fot. W. Grzywiński

Uczestnikami wyprawy byli studenci (w tym laureaci programu stypendialnego „Lasy Świata”) oraz pracownicy Wydziału Leśnego UP w Poznaniu. Stypendium wyjazdowe “Lasy Świata”, które pokrywa koszty wyprawy, umożliwia studentom udział w zagranicznych wyjazdach naukowych, jest to nagroda za aktywną działalność na rzecz uczelni, wydziału i społeczności akademickiej. Wyjazdy organizowane są w różne regiony geograficzne, tak aby uczestnicy mogli poznać różnorodne formacje leśne, sposoby ich funkcjonowania, instytucje i organizacje zajmujące się gospodarowaniem i ochroną lasów, badaniami naukowymi oraz kształceniem kadr dla leśnictwa.

Głównym kryterium przyznawania stypendium jest wyróżniająca aktywność studenta na różnych polach – może to dotyczyć reprezentowania uczelni w zawodach, turniejach, konkursach, olimpiadach, konferencjach itp. Może to być także działalność organizacyjna, aktywność naukowa, różnego typu działania charytatywne, wzorowa postawa koleżeńska, itp. Kandydatura zostaje rozpatrzona na wniosek studenta.

Laureatami drugiej edycji stypendium “Lasy Świata” zostali Daniel Boczniewicz – stypendium Nadleśnictwa Czerniejewo, Jan Bartosz Gosztyła – stypendium Studia.net, Beata Kątna – stypendium Dziekana Wydziału Leśnego UP w Poznaniu, Adrian Marek Talaśka – stypendium firmy ATJ s.c. oraz Radosław Witkowski – stypendium Dziekana Wydziału Leśnego UP w Poznaniu.

unnamed 1

Borneo znajduje się w Azji Południowo-Wschodniej. Jest to trzecia co do wielkości – po Grenlandii i Nowej Gwinei – wyspa na świecie i największa wyspa Archipelagu Malajskiego i Azji, jej powierzchnia to 743 tys. km2 (czyli ponad dwukrotnie więcej niż powierzchnia Polski). 

Wyspę porastają lasy równikowe, zamieszkane przez wiele gatunków zwierząt, m.in. orangutany czy słonie karłowate (podgatunek słonia indyjskiego), oba zagrożone wyginięciem. Do połowy XX wieku w ponad 90% wyspa pokryta była lasem tropikalnym. Jej lesistość gwałtownie spada i obecnie wynosi około 44%. Mapy powierzchni lasów na Borneo wskazują, że w przeciągu czterdziestu lat trzydzieści procent lasów deszczowych zostało wyciętych. Tempo wycinki jest prawie dwa razy szybsze niż w przypadku innych lasów deszczowych na świecie. Rozwijająca się produkcja oleju palmowego, powszechnego składnika żywności przetworzonej oraz kosmetyków, przyczynia się do destrukcji lasów tropikalnych na Borneo i zwiększonej emisji dwutlenku węgla.

Pod względem administracyjnym Borneo należy do trzech państw: większa część (539,5 tys. km2) należy do Indonezji (Kalimantan), część północna wyspy do Malezji (stany Sarawag i Sabah) oraz Brunei. Wyspa ma około 15,7 mln mieszkańców. Największą grupą etniczną w Sabah jest grupa Kadazan (25%).

unnamed 2

Program całej wyprawy można znaleźć pod adresem: http://www1.up.poznan.pl/lasyswiata/?q=node/32.

Za rok planowana jest podróż nad Amazonkę.

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Chcę studiować w Płocku – poradnik dla kandydatów

Planowałeś wyjazd na studia do innego miasta, ale kwestie finansowe okazały się dużą przeszkodą? Nie chcesz rezygnować z perspektywy pójścia na studia? W takim razie nasz mini poradnik o studiach w Płocku będzie dla Ciebie doskonałym źródłem informacji. W mieście działają: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, filia Politechniki Warszawskiej oraz Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica. Masz w czym wybierać!

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję