Studia w MarokoChciałbyś studiować w Afryce, ale boisz się tak odmiennej kultury? Wybierz jeden z uniwersytetów w Maroku, najbardziej „zachodnim” spośród afrykańskich państw. Otwartość wobec zagranicznych studentów, łatwy sposób aplikacji oraz niewygórowane ceny sprawiają, że do Maroko ściągają nie tylko studenci z Afryki Południowej, ale także coraz większa liczba Europejczyków.

System edukacji w Maroku

Ze względu na trwający 44 lata protektorat Francji, marokański system edukacji bardzo przypomina ten francuski, nie tylko w zakresie podziału na poszczególne etapy, ale także pod względem znaczącej roli języka francuskiego w edukacji marokańskiej. Choć jest to drugi, zaraz za arabskim, język urzędowy, znajduje się tu wiele placówek francuskojęzycznych, a większość wykładów odbywa się w tym języku. Zajęcia prowadzone są po angielsku w przypadku programów wymiany międzyuczelnianej trwających przez rok, semestr lub okres letni, np. ISA. Znaczna część Marokańczyków mówi biegle po francusku, natomiast nie posługują się oni językiem arabskim. Najczęściej używany w rozmowie (i tylko w niej) jest jednak język derija, potocznie zwany marokańskim, który nie posiada reguł gramatycznych ani nawet alfabetu.

W Maroku istnieje 14 publicznych uniwersytetów oraz wiele placówek prywatnych. Najbardziej znanym uniwersytetem jest Mohammed V University, umiejscowiony w stolicy Maroka, Rabacie. Jest to najstarszy uniwersytet na świecie, którego mury zostały wzniesione jeszcze w IX wieku. Edukacja wyższa odbywa się na trzech etapach:
- faza przygotowawcza – 2 lata
- uzyskanie dyplomu licencjata/magistra – 4 lata
- uzyskanie Dyplomu Studiów Wyższych (DES/DESA), przygotowanie do podjęcia studiów doktoranckich – 2 lata

Zdobywanie stopnia doktora trwa natomiast tylko 2 lata, co wydaje się krótkim okresem w porównaniu do norm europejskich.
Studia w Maroko

Rekrutacja na studia

W większości przypadków aby dostać się na uczelnie marokańską wystarczy przedstawić świadectwo maturalne, jednak niektóre uniwersytety wymagają przejścia dodatkowych szkoleń lub rekrutacja odbywa się w drodze konkursu. Dzieje się to zwłaszcza w przypadku starych, renomowanych uczelni. Często także wymagane są certyfikaty językowe, jak choćby TOEFL (j.angielski) czy DELF (j.francuski). W przypadku szkół prestiżowych, rekrutacja przebiega wieloetapowo:
- złożenie aplikacji internetowej dotyczącej podstawowych informacji o kandydacie
- przedstawienie dokumentów (m.in. kopia dowodu osobistego czy potwierdzenie posiadania środków finansowych do opłacenia studiów)
- uiszczenie zapłaty za egzamin sprawdzający wiedzę, a następnie zdanie tego egzaminu

Ceny

Koszty pobytu w Maroku zależne są od Twoich umiejętności negocjacyjnych. Kto nie potrafi się targować, słono za wszystko zapłaci. Walutą obowiązującą w Maroko jest dirham marokański, a wymiana waluty jest praktycznie niemożliwa poza granicami kraju. W przeliczeniu 1 zł to 2,6 dirhama, co oznacza, że:
- jedna butelka 1,5 l wody kosztuje 2,54 zł
- jeansy 100-140 zł
- obiad w niedrogiej restauracji 15 zł
- wynajęcie kawalerki w centrum miasta 1300 zł (miesięcznie)

Czesne jest bardzo zróżnicowane, najwięcej zapłacimy za naukę w Ifrane, jedynym anglojęzycznym uniwersytecie w Maroko.
Studia w Maroko

Praca i stypendia studenckie

Będąc studentem zagranicznym, masz możliwość ubiegania się o udział w programach stypendialnych, jak m.in. Critical Language Scolarship, AMIDEAST czy CIEE. Aby to zrobić, trzeba przedstawić władzom uczelni odpowiednie dokumenty.

Ci studenci, którzy biegle władają językiem francuskim mogą podjąć pracę, jednak nie może ona przekraczać wymiaru 30 h tygodniowo. Większość uniwersytetów zachęca swoich studentów do zdobywania doświadczeń zawodowych, jednak poszukiwania pracy muszą odbyć się na własną rękę.

Co warto wiedzieć?

Przed wyjazdem do Maroka warto pomyśleć o zaszczepieniu się przeciwko żółtaczce pokarmowej i tężcowi. Pomoc medyczna jest odpłatna, jednak cena za usługę nie jest wygórowana. Aby móc studiować należy wyrobić sobie wizę, gdyż okres pobytu przekroczy 90 dni.
Należy także podkreślić, że religią dominującą w tym kraju jest islam, a przyjezdni, dla własnego bezpieczeństwa, powinni dostosować się do panujących tam norm.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->