egipt flaga ikonaZ czym nam się kojarzy Egipt? Wiele osób powie: piramidy, sfinks, pustynia, mumie, świątynie, etc. Ci, którzy byli w Egipcie, wiedzą jednak jak to wszystko wygląda naprawdę i większość na pewno powie, że dość mocno odbiega to od tego, co pokazują nam media.


Uczelnie i rekrutacja w Egipcie

System edukacji w Egipcie jest bardzo podobny do tego, który mamy w Polsce. Szkoły dzielą się bowiem na: sześcioletnią podstawówkę, trzyletnie gimnazjum oraz trzyletnie szkoły średnie, które można dodatkowo podzielić na szkoły zawodowe i szkoły ogólnokształcące. Później, jeśli ktoś chce kontynuować naukę, może wybrać się na studia. Zdobycie dyplomu licencjata trwa zazwyczaj cztery lata. Wyjątkiem są studia na kierunkach medycznych – trzeba na nie poświęcić 6 lat, jak również wybrane kierunki na Uniwersytecie w Al-Azhar, gdzie nauka może trwać nawet 7 lat.

O możliwości podjęcia studiów na danym kierunku decydują wyniki testów końcowych, które przeprowadzane są h w dwóch ostatnich latach szkoły średniej.

W Egipcie funkcjonuje 19 uniwersytetów i szkół wyższyc. Najstarszą i jednocześnie uważaną za najbardziej prestiżową jest Uniwersytet Al Azhar w Kairze, założony w 975 roku. Nowe uczelnie są zazwyczaj zlokalizowane w mmniejszych ośrodkach miejskich Egiptu, by więcej młodych ludzi miało szansę na zdobycie wyższego wykształcenia.

Rok akademicki dzieli się na dwa semestry: semestr zimowy rozpoczyna się na początku września i trwa do połowy grudnia, z kolei semestr letni trwa od końca stycznia do połowy maja. Uczniowie szkół międzynarodowych mogą wziąć dzień wolny, w dniach które są uważane za święta w ich kraju.

Egipt posiada również bogaty system świadczeń i stypendiów. Niestety ciężko jest tam po studiach o pracę, wielu Egipcjan po zakończeniu państwowej edukacji nie może znaleźć pracy w swojej rodzinnej miejscowości, dlatego masowo przybywają oni do miast turystycznych nad Morzem Czerwonym. Podejmują nisko płatne prace w hotelach, a wieczorami uczą się języków obcych na kursach. Potomkowie faraonów niezwykle szybko opanowują nawet bardzo trudne języki, np. język polski.

Życie codzienne w Egipcie

Egipcjanie mają w zwyczaju pomagać sobie. Bogatsze rodziny opiekują się ubogimi. Obowiązek ten wynika między innymi z religii islamskiej. Mimo, że w Egipcie szkolnictwo jest państwowe i ogólnodostępne, bardzo często cała rodzina składa się na wysłanie tylko jednego dziecka do szkoły prywatnej, a potem na studia i finansuje przez cały czas naukę, aby potem mogło awansować społecznie.

Nie każdy Egipcjanin jest jednak muzułmaninem, gdyż spotkamy się tu również z chrześcijanami (Koptami), którym blisko do starożytnych Egipcjan. Stanowią oni mniejszość liczącą ok. 8 mln. ludzi, ale przed podbojami Arabów, dominowali na tym terytorium. Ciekawostką jest to, że nie podlegają Watykanowi, a rozpoznać ich można po wytatuowanym na ręce krzyżu.

W mieście życie płynie szybko, dynamicznie i głośno. Z każdej strony słychać krzyki sprzedawców, naganiaczy i kierowców rozpędzonych taksówek. W okresie ramadanu lepiej unikać poważnych transakcji handlowych czy wizyt w bankach, gdyż większość Egipcjan nie pracuje albo przychodzi do pracy w bliżej nieustalonych godzinach. Kobiety ubierają się odpowiednio do środowiska, czyli zdecydowanie bardziej wyzywająco, a już na pewno w stylu europejskim. Wiążą chusty w sposób, który akurat jest modny, mocno się malują i przede wszystkim, częściej niż na wsi, pracują i wychodzą z domu. Ci, którzy nie pracują, szczególnie latem, zaczynają opuszczać swoje domy dopiero przed zachodem słońca, a wtedy otwierają sklepiki i restauracje, bo kiedy robi się ciemno, także i temperatura spada i można zasiąść przy miętowej herbacie z sziszą w dłoni i leniwie spoglądać na przemieszczających się turystów.

Wymagane dokumenty

Zagraniczni studenci muszą mieć paszport, który musi być ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy po powrocie do ojczystego kraju. Studenci zazwyczaj korzystają z wizy turystycznej, którą wyrabia się w egipskiej ambasadzie lub konsulacie w swoim kraju; wiza turystyczna jest ważna tylko do 6 miesięcy, po tym czasie należy ubiegać się o wizę studencką, a co mają 30 dni. Studenci ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Unii Europejskiej nie mają przymusu rejestracji na posterunku policji, za to każda inna osoba chcąca studiować w Egipcie ma na to tylko 7 dni od przybycia.

Zakwaterowanie

W Egipcie nie ma czynszu, a jedynymi kosztami jakie będziemy ponosić za użytkowanie nieruchomości to opłaty za bieżące zużycie: wody, prądu, gazu i opłata za dozorcę budynku. Przy normalnym użytkowaniu w czasie największych upałów i korzystaniu z klimatyzacji opłaty nie powinny przekroczyć 80-100 funtów egipskich miesięcznie.

Posiadanie mieszkania niesie z sobą wiele korzyści, ponieważ dużo łatwiej jest dostać np. tak zwaną wizę rezydencką, która uprawnia nas do ponoszenia opłat według egipskich stawek. Chodzi tu np. o promy i muzea, gdzie stawki dla cudzoziemców są 10 razy wyższe od tych dla miejscowych. Najlepiej jest mieszkać w budynku podłączonym do sieci wodociągowej, bo tutaj też możemy oszczędzić na wodzie. Jeśli mieszkamy w budynku dysponującym jedynie własnym zbiornikiem wody to tona kosztuje ok 25-30 funtów egipskich za to w budynku z wodociągami tona wody kosztuje już tylko ok. 3 funtów.
Standardowa butla z gazem kosztuje około 20 funtów i wystarcza na mniej więcej dwa miesiące gotowania.

Każdy budynek w Egipcie ma swojego dozorcę, który najczęściej zajmuje się: pobieraniem opłat za media, sprzątaniem, robieniem podstawowych zakupów i wynoszeniem śmieci. Średnio pensja dozorcy mieści się w przedziale 60-80 dolarów i jest dzielona na wszystkich właścicieli w posesji.

W nowych budynkach stawianych przez deweloperów funkcjonują z reguły różne formy dodatkowych opłat. Z reguły jest to ok. 1 dolara za m2. Pieniądze przeznaczane są na utrzymanie basenu, ogrodnika, pralnię, internet.

Jeśli chodzi o ceny, łatwo zauważyć, że Egipcjanie nie są zbyt zamożni: pracownik hotelu albo sklepu w popularnym kurorcie zarabia miesięcznie zaledwie ok. 150 euro. Nic dziwnego, że kiedy pojawiają się turyści z Zachodu, dla Egipcjan bardzo bogaci, ceny automatycznie rosną. Aby zbytnio nie przepłacać, trzeba porównywać ceny w różnych miejscach i targować się.
Poniżej podaję kilka przykładów gdzie i ile płacimy:
 • Obiad w taniej restauracji - ok 18,5 zł
 • Posiłek w McDonalds – ok 16,5 zł
 • Chleb (0,5kg) – ok 4 zł
 • litr mleka – 3,7 zł
 • mięso wołowe/drobiowe (1 kg) – 37,9 / 17 zł
 • 1,5 litra wody – 1,6 zł
 • kilogram pomarańczy – 2,5 zł
 • kilogram jabłek – 7,6 zł
 • kilogram pomidorów – 2,7 zł
 • sukienka – 240 zł
 • dobre jeansy – 267 zł
 • buty skórzane – 221 zł
 • Taxi za 1 km / 1 godzinę – 1,2 / 18 zł
 • Benzyna 1 l – 1 zł

Praca w Egipcie

Za pracą najlepiej jest rozglądać się w agencjach, które szybko i sprawnie pomogą nam znaleźć zatrudnienie. To czy i jaką pracę dostaniemy doświadczenia pracownika i umiejętności negocjacyjnych, najłatwiej jest jednak o pracę w hotelach, w dużych miastach, można ją traktować jako stałą lub dorywczą na podczas studiów.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->