Studia w TurcjiZ czym kojarzy się Wam Turcja? Urokliwe plaże, orientalna kultura, malownicze krajobrazy, zabytki i ślady wielu najważniejszych cywilizacji starożytnych – to zapewne pierwsze skojarzenia. Turcja jest jednak ponadto doskonałym miejscem do podjęcia studiów i postawienia pierwszych kroków w dorosłym życiu. Zapraszamy do podróży po Republice Tureckiej...

Uczelnie i system organizacji studiów w Turcji

Nie wiem czy uwierzycie, ale studia na tureckich uczelniach również są trójstopniowe, czyli podzielone na studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie. Szok, prawda? Rok akademicki również niczym nie różni się od modelu europejskiego i podzielony jest na dwa semestry i trwa od października do czerwca.

Turcja jest ogromnym państwem, którego łączna liczba mieszkańców przekracza już 75 milionów. Działa tutaj zaledwie 166 uczelni, z czego 104 stanowią uczelnie państwowe. Relatywnie niewielka liczba, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w Polsce działa około 450 uczelni, a liczba mieszkańców nie przekracza i nigdy już nie przekroczy 40 milionów.

Programy na uczelniach państwowych są zazwyczaj prowadzone w języku tureckim, ale można także znaleźć sporo kierunków z wykładowym francuskim, niemieckim i angielskim. Studenci, którzy nie znają biegle tureckiego, mogą skorzystać z rocznego kursu językowego, organizowanego przez większość państwowych uniwersytetów. Co najchętniej wybierają kandydaci? Możecie się zdziwić, ale do grona najbardziej popularnych programów zaliczają się stosunki międzynarodowe, studia wschodnie, Inżynieria oraz zarządzanie itp.

Czesne za semestr na uczelniach państwowych wynosi od 100 do 200 $ dla obywateli tureckich i studentów z Azerbejdżanu, Kazachstanu, Kirgistanu, Macedonii, Mołdawii, Uzbekistanu, Tadżykistanu i Ukrainy. Czesne międzynarodowe, które muszą uiszczać kandydaci na studia z innych państw, wynosi od 300 do 600 $. Zwróćcie jednak uwagę na to, iż są to sumy wyłącznie dla kierunków z wykładowym językiem tureckim. Programy anglojęzyczne są przynajmniej dwukrotnie droższe, co i tak czyni je relatywnie tanimi w porównaniu do studiów w Wielkiej Brytanii.

Tureckie uczelnie dysponują także rozbudowanym systemem świadczeń oraz stypendiów. Nic nie stoi również na przeszkodzie, żeby student mógł podjąć legalnie zatrudnienie w dowolnym sektorze gospodarki. Luksus pracy jest jednak obcy zagranicznym studentom, gdyż mogą oni być zatrudniani wyłącznie przez uczelnie lub przedsiębiorstwa, które działają na jej terenie.

Czy warto wybrać Turcję, jako miejsce do studiowania? Co oferują tureckie uczelnie kandydatom z Polski? Ile w ogóle kosztują studia i utrzymanie w Turcji? Na te i wiele innych pytań odpowiedział nam Öztürk Emiroğlu z Centrum Kultury Tureckiej w Warszawie

Życie codzienne w Turcji

Republika Turecka jest państwem laickim, przynajmniej od strony teoretycznej. W realnym świecie nadal jednak odczujemy oddziaływanie Islamu na życie codzienne. Turcy nie biegają jednak do meczetów, gdy tylko usłyszą zawołanie muezina z minaretu. Te praktyki są głównie domeną osób starszych i imigrantów z państw afrykańskich, których spotkamy tutaj na każdym kroku, w każdym mieście.

Różnice kulturowe mogą jednak okazać się mało istotne. Znacznie większym problemem będzie nieznajomość języka tureckiego, a to będzie nas kosztować wiele pieniędzy. Wieczorne wyjście do klubu może bowiem skutecznie wyczyścić nasze kieszenie aż do ostatniej monety. Dlaczego? Rozwiązanie? Przyłożyć się do nauki języka tureckiego. Nauka popłaca, prawda?

Macie do załatwienia ważną sprawę w lokalnym urzędzie lub na uczelni? Będziecie musieli uzbroić się w cierpliwość, najlepiej w dużych ilościach, gdyż Turcy maja bardzo swobodne podejście do życia i obowiązków. Wszystko załatwiane jest na ostatnią chwilę lub w późniejszym terminie, którego nikt nie jest w stanie precyzyjnie określić.

Dokumenty

Dwa tygodnie przed planowanym przyjazdem do Turcji należy wybrać się do Ambasady Republiki Tureckiej w Warszawie w celu wyrobienia wizy studenckiej. Procedura jest bardzo prosta, ale należy pamiętać o zabraniu ze sobą ważnego paszportu, wypełnionego wniosku wizowego, dokumentu potwierdzającego przyjęcie na turecką uczelnię oraz jednego zdjęcia.

Po przyjeździe należy zgłosić się do najbliższego komisariatu policji w Wydziale dla Cudzoziemców i złożyć podanie o prawo tymczasowego pobytu. Przyjemność stania w przynajmniej kilkugodzinnej kolejce kosztować nas będzie 81 lirów, czyli około 160 zł. Po odbiór odpowiedniego zaświadczenia będziemy musieli pofatygować się osobiście i również poświęcić kilka godzin na stanie w kolejce. Osoby niecierpliwe na pewno docenią pobyt na tureckim komisariacie– to doskonała lekcja pokory i opanowania:-) Radzimy nie przeklinać i zachować spokój - jeśli nie chcecie zwiedzić komisariatu z nieco innej, mniej turystycznej perspektywy...

Polecamy również wyposażyć się w kilka zapasowych zdjęć paszportowych oraz ksera dokumentów. Zaoszczędzimy w ten sposób sporo czasu. Stambuł lub Ankara to ogromne miasta, więc chyba nie chcemy tracić kolejnych godzin na poszukiwania fotografa lub punktu ksero, prawda?

Wynajmujemy mieszkanie w Turcji

Pomocy w znalezieniu mieszkania powinniśmy w pierwszej kolejności szukać w specjalnych biurach, które funkcjonują na każdej uczelni tureckiej. Może się jednak zdarzyć, że wszystkie oferty znikną, a w akademikach nie będzie już dla nas miejsca. Nie oznacza to jednak, że będziemy zmuszeni do koczowania pod mostem! Tam i tak nie ma już miejsca, gdyż śpią tam zazwyczaj robotnicy z państw afrykańskich, więc mogą nie być zadowoleni z „białego towarzystwa".

Ceny mieszkań w tureckich miastach są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Trudno zatem podać spójny przedział cenowy, który obowiązywałby wszędzie. Inne ceny obowiązuje w europejskiej części Stambułu, inne w azjatyckiej, inne w Izmirze, inne w Ankarze, etc. Średnia cena wynajmu małego mieszkania waha się między 260 a 450 lirów tureckich (dotyczy Ankary).

Uwaga: jeśli dostaniecie miejsce w akademiku, to musicie pogodzić się z tym, że będzie on podzielony na dwie odrębne części: męską i damską. W tygodniu trzeba wracać do swojego pokoju przed 24:00, a w weekendy przed 2.00.

Praca w Turcji

Po ukończeniu studiów studenci międzynarodowi mogą znaleźć zatrudnienie w charakterze naukowców lub pracowników w uczelni, zwłaszcza tych, które wykłady prowadzą w innych językach niż turecki. Studenci zagraniczni, biegle posługujący się językiem tureckim, znajdą także pracę w innych gałęziach przemysłu. Dynamiczny rozwój tureckiej gospodarki sprawia, iż specjaliści z odpowiednią wiedzą i umiejętnościami nie powinni mieć problemów z podjęciem satysfakcjonującej ich pracy.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->