izraelIzrael przez większość ludzi kojarzony jest wyłącznie z wątkami religijnymi – chrześcijaństwem, judaizmem i islamem. Niewielu ludzi zdaje sobie jednak sprawę, iż Izrael to również światowe centrum naukowo-technologiczne. Od wielu lat lokalne uczelnie plasują się w ścisłej czołówce wszystkich, światowych rankingów. Co więcej – 45% izraelskiego społeczeństwa to absolwenci wyższych uczelni. Jeśli chcecie poznać fascynujący świat Izraela i studiów na Bliskim Wschodzie, to zapraszamy do lektury!

Kiedy na studia?

Czy ktoś pamięta jeszcze czasy obowiązkowej służby wojskowej? Dla wielu młodych ludzi przymusowa, roczna służba w wojsku polskim była czymś irracjonalnym. Mimo upływu zaledwie kilku lat nikt już nie pamięta o WKU, służbie wojskowej, etc. Czy podobnie jednak jest w Izraelu? Zdecydowanie nie! Zaraz po ukończeniu 18 roku życia młodzi Izraelczycy trafiają na trzyletnią służbę do CaHaLu, czyli Sił Obronnych Izraela. Kobiety nie stanowią na tym polu wyjątku – ich służba trwa "jedynie” dwa lata.
Kiedy przychodzi w takim razie czas na studia? Z reguły w wieku od 22 do 25 lat. Przyjęło się, iż po ukończeniu obowiązkowej służby wojskowej wyjeżdża się na półroczne "wakacje” np. do Indii. W ten sposób przyszli studenci starają się odpocząć i zapomnieć o czasie trzyletniej, wymagającej służby w armii swojego kraju.

Co nas różni? Co nas łączy?

Zasadniczo podobieństwa między uczelniami polskimi i izraelskimi dosyć trudno wskazać. Edukacja na poziomie akademickim w Izraelu jest płatna – na wszystkich uczelniach. Nie, nie przesłyszeliście się – edukacja jest płatna. Biorąc pod uwagę oficjalne statystyki odnośnie poziomu wykształcenia społeczeństwa – odpłatność za studia nie jest żadną przeszkodą.

Kolejna, znacząca różnica między naszymi państwami to zastosowanie technologii informatycznych na gruncie akademickim. W Izraelu wirtualne wykłady, platformy dydaktyczne dla studentów i nieograniczony dostęp do laboratoriów i warsztatów nie są niczym nadzwyczajnym, to po prostu zwykły obraz izraelskiej uczelni. Czy podobnie jest w Polsce? Na niektórych uczelniach nowoczesne technologie zaczynają powoli odgrywać znaczącą rolę. Nie mniej jednak w porównaniu do Izraela skala tego zjawiska jest zdecydowanie zbyt mała.

W Izraelu główny nacisk położony został na zdobycie przez studentów praktycznych umiejętności. W związku z tym teorię zdobywa się tam w trakcie wirtualnych wykładów i samodzielnej lektury otrzymanych materiałów. Studia wymagają dużej dozy samodyscypliny i ambicji!

Kolokwia są zmorą polskich studentów, prawda? W Izraelu nie są niczym nadzwyczajnym. Przed zajęciami praktycznymi studenci odpytywani są z materiału, który mieli wcześniej opanować. W ten sposób wykładowcy dbają o efektywność procesu zdobywania i przyswajania wiedzy przez studentów.

Studenci zagraniczni w Izraelu

Czołowe uczelnie Izraela prowadzą również specjalne programy anglojęzyczne (obok studiów w języku hebrajskim) dla studentów zagranicznych. Studia są płatne, ale zainteresowane osoby mogą otrzymać stypendia, które pomogą im je sfinansować. Gdzie szukać informacji o izraelskich uczelniach wyższych? Najlepszym rozwiązaniem jest odwiedzenie oficjalnej strony Rady ds. Szkolnictwa Wyższego (strona dostępna również w języku angielskim).

 

Trzy tygodnie z CaHaLem

Nie marzyliście o tym, żeby spędzić trzech tygodni w Izraelu? Specjalnie z myślą o Was CaHaL przygotował program o nazwie Sar-El, czyli krótkoterminowy program wolontariatu. Pozwala on uczestnikom na mieszkanie razem z Izraelczykami i pozostałymi wolontariuszami z całego świata. W jakich warunkach przyjdzie Wam zamieszkać? Tutaj niestety nie mamy dla Was dobrych wiadomości – nie będzie to pięciogwiazdkowy hotel. Ochotnicy zostaną skoszarowani w wybranej jednostce wojskowej izraelskiej armii.

Jako ochotnicy nie będziecie oczywiście przez cały dzień wygrzewać się na słońcu! Czekają na Was liczne obowiązki, np. praca w szpitalach, magazynach wojskowych, etc. No, ale samą pracą człowiek nie żyje, prawda? W zamian zwiedzicie ciekawe miejsca w Izraelu, będziecie mogli uczestniczyć w wykładach związanych z Izraelem i judaizmem.

Powyższe słowa należy oczywiście potraktować „z przymrużeniem oka”. Jeśli jednak chcecie przeżyć niezapomnianą przygodę to może program Sar-El jest właśnie dla Was?

Autor: Miłosz Szkudlarski

 

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->