Bioinformatyka jest jedną z najmłodszych dyscyplin naukowych. Jej niezwykle dynamiczny rozwój dokonał się dzięki postępowi biologii w ostatnich latach, co również umożliwiło uzyskanie przełomowych osiągnięć w samej informatyce. Specjaliści w zakresie systemów informatycznych szacują, że aż 90% wszystkich informacji funkcjonujących we współczesnym świecie, włączając w to dane biologiczne takie jak poznane sekwencje genów, białek i genomów całych populacji ludzkich oraz milionów innych organizmów, zostało wygenerowanych w ciągu zaledwie dwóch ostatnich lat.


Jak pisał na swoim blogu internetowym "Piękno Neurobiologii" wybitny polski neurobiolog, gość Wydziału Biologii UAM, nieżyjący już prof. Jerzy Vetulanii "Neurobiologia, nauka o biologii układu nerwowego, jest królową nauk o życiu". Teraz królowa zawitała również do Poznania!


Lubisz przedmioty ścisłe (matematykę i fizykę), ale interesują Cię też zjawiska zachodzące w organizmach żywych? Zamiast wkuwać wolisz rozumieć? Szukasz studiów, dzięki którym nauczysz się krytycznego myślenia, budowania hipotez, analizy faktów? Chcesz robić w życiu rzeczy nowatorskie, wykraczające daleko poza przeciętność? Jeśli na te pytania odpowiadasz "tak", to kierunek biofizyka molekularna i komórkowa będzie właściwym wyborem.


Biologia to nauka o życiu. Choć taka definicja jest dość szeroka, warto wiedzieć, że nauka ta jest dyscypliną wiedzy o bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Na terenie tej dziedziny praktycznie nieprzerwanie mamy do czynienia z pasmem niezwykłych odkryć. Biologia jest więc dyscypliną dla osób zainteresowanych przyrodą i organizmami żywymi. Czy warto studiować Biologię? Czego można się nauczyć w trakcie studiów? Gdzie absolwenci znajdują pracę? Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba zapoznać się z informacjami o tych studiach, zapraszamy do lektury!


Kierunek Biologia!

Wybór studiów to proces, który ma bardzo istotne znaczenie dla całej przyszłej kariery zawodowej. Aby przygotować się do rekrutacji na dobrą uczelnię, trzeba dość wcześnie zdecydować się na wybór odpowiednich przedmiotów maturalnych i zyskać czas na naukę. Rozszerzona matura z biologii, która w większości uczelni stanowi istotny argument w walce o indeks jest dość trudnym egzaminem, dlatego osoby, które decydują się na ten egzamin nie powinny odkładać nauki na ostatnie miesiące szkoły średniej.

Przedmioty na studiach biologicznych

Lista przedmiotów zależy od uczelni, dlatego nie da się znaleźć dwóch takich samych programów zajęć na różnych wydziałach. W planach studiów pojawiają się jednak pewne prawidłowości, wszak biologia jest jedna. Poniżej znajdziecie przykładową listę dziedzin, które obejmują studia biologiczne:
  • mikrobiologia;
  • histologia;
  • genetyka;
  • immunologia;
  • zoologia;
  • anatomia człowieka;
  • ekologia;
  • biologia molekularna.

Czy po Biologii znajdę pracę?

Absolwenci biologii to osoby, które świetnie znają swoją dziedzinę. Ich wiedza i doświadczenie może być niezwykle przydatne na różnych stanowiskach. Aby pozyskać ich listę, warto zgromadzić wiedzę o instytucjach zajmujących się ochroną środowiska, ekologią, określaniem wpływu dużych inwestycji na środowisko naturalne oraz o organizacjach pozarządowych, które mają stałe źródła finansowania. Oczywiście można także zyskać etat nauczycielski, po ukończeniu przygotowania pedagogicznego. Wielu biologów wybiera karierę akademicką i pracę nad doktoratem.
« WWW »
« WWW »

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->