Site logo

Podyplomowy język polski i polonistyka w Białymstoku

Podyplomowe o języku polskim dla absolwentów filologii polskiej - co warto wiedzieć?

Gdzie studiować podyplomowo język polski w Białymstoku?

Wszystkie podyplomówki o języku polskim i kulturze polskojęzycznej w Białymstoku i na Podlasiu.

List view

Zobacz inne kierunki podyplomowe związane z polskim językiem i kulturą w Białymstoku

Myślisz nie tylko o podyplomowych z języka polskiego, ale także o poznawaniu polskiej kultury? Sprawdź wszystkie kierunki "podyplomówek" polonistycznych i kulturoznawczych.

Czy warto studiować podyplomowo język polski w Białymstoku i na Podlasiu?

Zastanawiasz się nad "podyplomówką" polonistyczną na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia podyplomowe z polonistyki

Podyplomówki polonistyczne to przede wszystkim podnoszenie kompetencji związanych z językiem i kulturą Polski. Możesz zatem szukać językowych studiów filologicznych związanych z rozwojem języka polskiego, gramatyki, fleksji, słowotwórstwa, fonetyki historii.

  • Pedagogiczne studia podyplomowe dla polonistów: To studia podyplomowe dla absolwentów studiów z filologii polskiej, które dają możliwość uczenia w szkole, zdobycia zawodu nauczyciela. Wymagane są, jeśli nie masz za sobą specjalności nauczycielskiej na kierunku licencjackim lub magisterskim. Dają m.in. kompetencje pedagogiczne, dydaktyki języka polskiego, psychologiczne oraz wiedzę związaną z danym językiem polskim i jego kręgiem kulturowym.
  • Podyplomowa glottodydaktyka (język polski jako obcy): To studia podyplomowe związane ze zdobywaniem kompetencji nauczyciela języka i kultury polskiej. Dzięki nim można nauczać języka polskiego dzieci, młodzież i dorosłych zarówno w formie regularnej edukacji (w szkołach powszechnych i na studiach), jak i podczas kursów i korepetycji z języka polskiego. Podczas tej podyplomówki nie tylko zdobywa się kompetencje polonistyczne, ale i specjalizuje w dydaktyce skierowanej do osób nieznających polszczyzny lub znających ją bardzo słabo.
  • Polonistyka artystycznoliteracka, kreatywne pisanie (creative writing): To podyplomówki skupione na rozwijaniu techniki twórczości literackiej, poznawania rzemiosła pracy słowem, w takich zawodach jak pisarz, poeta, dramaturg, a także warsztaty związane ze poznawaniem, tworzeniem i szlifowaniem takich form literatury pięknej jak powieść, nowela, opowiadanie, bajka, epos, legenda, pieśń, fraszka, sonet, oda, tren, hymn, dramat (komedia, tragedia, dramat właściwy).
  • Bibliotekoznawstwo, informacja naukowa, infobrokering i dokumentalistyka: To studia podyplomowe skupione na katalogowaniu, przechowywaniu, użyczaniu i wykorzystywaniu twórczości w języku polskim w formie drukowanej i elektronicznej, zarówno w literaturze pięknej, jak i użytkowej (w tym publikacji naukowych). Są to podyplomówki: związane z przyszłą pracą nie tylko w bibliotekach i archiwach, ale zasobach baz danych oraz infobrokeringiem (zarządzanie informacją).
  • Kulturoznawstwo, literaturoznawstwo, wiedza o teatrze i kinie, animacja kultury: To studia podyplomowe poświęcone twórczości literackiej w języku polskim, przygotowujące zarówno do pracy jako krytyk artystyczny (literacki, teatralny, filmowy, operowy), jak i pracy naukowej opierającej się o polską literaturę, teatr, film. Ścieżki podyplomowego studiowania polonistyki w obszarze kultury związane są także z różnymi rodzajami i gatunkami literatury, w tym literaturą dla dzieci i młodzieży. Podyplomowe kulturoznawcze powiązane są również z różnymi rodzajami animacji i promocji polskiej kultury.
  • Podyplomowe dziennikarstwo, publicystyka, marketing, reklama, media, komunikacja publiczna, krytyka artystyczna: To studia poświęcone twórczości utylitarnej w języku polskim wykorzystywanej w perswazji marketingowej, niekomercyjnych tekstach i innej aktywności w mediach (dziennikarstwo, publicystyka), jak i perswazji związanej z marketingiem. To także ścieżki studiowania podyplomowego związane z publicystyką kulturalną i krytyką artystyczną.
  • Podyplomowe studia wydawnicze i kuratorstwo literatury: Podyplomówki związane z pracą wydawcy, redaktora, korektora i innego pracownika wydawnictwa. Podczas studiów można poznawać m.in. takie obszary, kompetencji, jak estetyka literacka, krytyka i praktyka literacka, kultura mediów klasycznych (drukowanych) i cyfrowych.

Studia podyplomowe w Białymstoku i na Podlasiu

Oferta studiów podyplomowych w Białymstoku wygląda bardzo atrakcyjnie, na tego typu studia decydują się zarówno osoby z regionu jak i przyjezdne. Obecnie można wybierać spośród ponad 80 kierunków studiów podyplomowych w Białymstoku oraz kilku w mniejszych miejscowościach. Oferta jest w pełni dostosowana do potrzeb absolwentów. Na podyplomówkę mogą zapisać się osoby, które ukończyły co najmniej studia licencjackie lub inżynierskie. Studia podyplomowe trwają zazwyczaj od 2 do 4 semestrów, co również wpływa na zainteresowanie nimi. Mogą sobie na nie pozwolić osoby, które na co dzień są aktywne zawodowo lub posiadają rodziny. Niestacjonarny tryb podyplomówek i zjazdy w wybrane weekendy to duży atut. Szeroka oferta dostosowana do realiów rynku sprawia, że podyplomowe w Białymstoku są naprawdę atrakcyjne dla studentów.

Studia podyplomowe w Białymstoku i w innych miejscowościach Podlasia, to szansa na zdobycie niezbędnych kwalifikacji do awansu lub zwiększenie efektywności swojej codziennej pracy. Korzystają z nich również osoby, które poszukują nowych wyzwań oraz myślą o przebranżowieniu się i zmianie pracy w podlaskich firmach lub poza granicami województwa. Dyplomy tutejszych uczelni są cenione w całej Polsce, dlatego ukończenie podyplomówki w okolicach Białegostoku otwiera przed absolwentami dodatkowe możliwości. Absolwenci mogą poszukiwać atrakcyjnego zatrudnienia na miejscu, lub zdecydować się na “emigrację zarobkową”. Wśród podyplomówek na Podlasiu bardzo często wybierane są kierunki związane z marketingiem, zarządzaniem i administracją, ponieważ tego typu specjaliści potrzebni są w każdej firmie. Dużym zainteresowaniem cieszą się również kierunki pedagogiczne, psychologia oraz kierunki rolnicze i agroturystyczne.

Możliwości pracy dla polonistów

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunku filologia polska na białostockich i podlaskich uczelniach?

Zawód: konsul

Co to jest zawód konsul — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży dyplomata? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest konsul? Konsul to jeden z najważniejszych zawodów w służbie dyplomatycznej. Jego głównym zadaniem jest reprezentowanie swojego kraju w

Czytaj więcej »

Zawód: ambasador

Co to jest zawód ambasador — co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży dyplomata? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania tej profesji w Polsce? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest ambasador? Ambasador to wysoko postawiony dyplomata reprezentujący swój kraj za granicą. Jest to honorowe i prestiżowe stanowisko, które

Czytaj więcej »

Zawód: copywriter internetowy

Co to jest zawód copywriter internetowy  – co musisz wiedzieć. Na czym polega ta praca w branży content manager? Jakie trzeba mieć predyspozycje i przygotowanie? Jak wygląda kariera? Ile się zarabia? Kim jest copywriter internetowy? Czym się zajmuje? Zawód copywritera internetowego jest związany z tworzeniem tekstów reklamowych i promocyjnych dla potrzeb działalności online. Copywriterzy internetowi piszą teksty na stronach internetowych,

Czytaj więcej »

Praca po polonistyce

Studia polonistyczne są przepustką nie tylko do etatów nauczycielskich i instruktorskich. Wykształcony filolog polski znajdzie dla siebie miejsce w różnorakich sektorach kultury. Dzięki swoim umiejętnościom językowym absolwenci potrafią stworzyć dobry klimat, odczytywać wiadomości ukryte “między wierszami” oraz wychwytywać wieloznaczności języka.

  • Nauczyciel języka polskiego w szkole: Język polski to jeden z głównych przedmiotów nauczanych w polskim systemie edukacji w szkołach na każdym poziomie. Nic więc dziwnego, że sporo absolwentów polonistyki wybiera zawód nauczyciela. Pamiętaj jednak, że furtką do uczenia języka polskiego w przedszkolu, szkole podstawowej, liceum i technikum są kwalifikacje pedagogiczne. Jeśli wybierzesz podczas licencjackiej lub magisterskiej polonistyki specjalność nauczycielską – to wystarczy. W przeciwnym przypadku musisz zdobyć uprawnienia, idąc na studia pedagogiczne, najczęściej podyplomowe.
  • Korepetytor z języka polskiego: Inna ścieżka kariery to nauczanie języka polskiego jako nauczyciel poza systemem szkolnym – podczas korepetycji i na kursach przygotowujących do zdania egzaminu ósmoklasisty lub matury. Możesz dokształcać dzieci i młodzież we własnej firmie lub na umowę o pracę, umowę o dzieło lub umowę zlecenie u organizatora kursów. Istnieje duże zainteresowanie dokształcaniem, gdyż język polski jest jednym z głównych przedmiotów zdawanych na koniec podstawówki (wynik wpływa na rekrutację do szkoły średniej) oraz podczas egzaminu dojrzałości (wynik wpływa na rekrutację na wiele kierunków studiów, zwłaszcza humanistycznych i społecznych).
  • Nauczyciel polskiego dla obcokrajowców: Jako absolwent polonistyki możesz zająć się uczeniem obcokrajowców – miłośników polskiej kultury i języka lub ekspatów pracujących w Polsce, w przedstawicielstwach zagranicznych firm. Zwłaszcza jako absolwent glottodydaktycznej ścieżki studiów. Pamiętaj, że możesz nie tylko uczyć ich stacjonarnie, ale i on-line, korzystając z rozwiązań e-learningowych. Wtedy sięgasz po słuchaczy (klientów) z innych krajów, szukających możliwości nauki tego języka.
  • Twórca języka polskiego – poeta, pisarz, dramaturg: Absolwenci polonistyki to naturalni kandydaci na rzemieślników i artystów słowa zajmujących się literaturą piękną. Po filologii polskiej (zwłaszcza przy ścieżce pisania kreatywnego) bez problemów możesz stać się twórcą takich form literatury pięknej jak powieść, nowela, opowiadanie, bajka, epos, legenda, pieśń, fraszka, sonet, oda, tren, hymn, dramat (komedia, tragedia, dramat właściwy).
  • Dziennikarz, mediaworker: Biegłość w posługiwaniu się językiem polskim oraz wyniesiona ze studiów erudycja to dobra podstawa do pracy w mediach, takich jak prasa, radio, telewizja, media interaktywne (internetowe). Nie tylko tam, gdzie liczy się wysoka kultura języka, ale i komunikatywność oraz jasność przekazu. Znajomość różnych konwencji językowych pozwala na kształtowanie takiej formy, aby była dostosowana do poziomu wykształcenia oraz potrzeb odbiorcy. Absolwenci polonistyki nie mają problemu zarówno z dziennikarskimi gatunkami informacyjnymi (informacja/news, wzmianka, notatka, kalendarium, relacja/sprawozdanie, szkic reportażowy, sylwetka, wywiad), jak i bardziej subiektywną publicystyką (komentarz, esej, feature, recenzja, felieton, wywiad, portret, reportaż).
  • Copywriter, twórca reklamy, pracownik działów marketingu i agencji reklamowych: Skoro reklama opiera się na skutecznej perswazji, potrzebne są w niej zarówno biegłość w posługiwaniu się językiem polskim, jak i znajomość kodów kulturowych, a takie kompetencje mają absolwenci polonistyki. Dodatkowo w przypadku medialnych, marketingowych ścieżek studiów mają także wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności przygotowania użytkowych tekstów takich jak slogan, tekst ulotki czy ogłoszenia, scenariusz filmu reklamowego i spotu radiowego, do wykorzystania w promocji. W przypadku mediów interaktywnych to także kompetencje dotyczące materiałów na strony internetowe przy zachowaniu wymogów SEO.
  • Rzecznik prasowy, pracownik działów i agencji PR: Każda osoba zajmująca się komunikacją marketingową na rzecz firm, marek, instytucji, osób publicznych, musi mieć w małym palcu biegłość w posługiwaniu się polszczyzną. Zatem absolwent polonistyki jest naturalnym kandydatem na rzecznika prasowego i specjalisty ds. public relations, osobę odpowiedzialną za kształtowanie opinii publicznej i budowanie wizerunku w mediach, w tym w mediach społecznościowych.
  • Influencer, bloger, vloger, podcaster, youtuber: Studia polonistyczne mogą być dobrą podstawą do budowania kariery internetowego lidera opinii, skupiającego się na polskim kręgu kulturowym lub społecznościach posługujących się innym językiem obcym. Biegłość w posługiwaniu się mową i pismem w połączeniu z kontekstem kulturowym, przekłada się na możliwość budowania zasięgu w grupie obserwatorów oraz wpływanie na ich decyzje związane z biznesem, show businessem, poradnictwem i innymi sferami życia.
  • Redaktor, edytor, korektor, wydawca: Studia polonistyczne dają dobre podstawy do pracy przy publikacjach literackich w wydawnictwach, zarówno klasycznych (książki, magazyny i pisma drukowane), jak i multimedialnych (e-booki, podcasty, adaptacje multimedialne literatury) zwłaszcza w przypadku edytorskich ścieżek studiowania. Biegłość w posługiwaniu się polszczyzną, znajomość reguł i konwencji językowych pomaga w pracy nad tekstami użytkowymi i literaturą piękną, zarówno w redagowaniu, jak i korekcie. Znajomość trendów literackich oraz nowości, przydaje się w wyszukiwaniu tekstów do publikacji, ich ocenie oraz zamawianiu.
  • Krytyk literatury, teatru, kina: Znajomość dzieł literackich oraz twórczości artystycznej w języku polskim, krytyki artystycznej oraz biegłość w posługiwaniu się polszczyzną to dobra podstawa do pracy krytyka literatury, teatru, kina.
  • Literaturoznawca, językoznawca, filmoznawca, teatrolog, operolog, badacz języka oraz kultury polskiej: Jako absolwent studiów filologicznych możesz związać się z aktywnością naukową na uczelni lub w instytucji badawczej związanej z polonistyką (lub w przypadku pracy na zagranicznych uczelniach – szerzej, ze slawistyką). Dostępne są zarówno ścieżki poświęcone samemu językowi polskiemu (lingwistyczne), jak i twórczości polskojęzycznych autorów literatury, teatru, kina. Przy pracy naukowej jako polonista nieuniknione będą studia doktoranckie (po studiach magisterskich uzupełniających), praca naukowa, niekiedy praca dydaktyczna (uczenie studentów). Będziesz uczestniczyć w pracach badawczych, na ich podstawie przygotowywać artykuły i inne publikacje naukowe, uczestniczyć w seminariach i konferencjach związanych z polonistyką i polską kulturą.
  • Bibliotekarz: Znajomość literatury polskiej wyniesiona ze studiów polonistycznych oraz nawyk systematycznej, uporządkowanej pracy – to główne atuty absolwenta polonistyki do pracy w bibliotece. Zwłaszcza po bibliotekoznawczej ścieżce studiów. Zamiłowanie do czytania oraz znajomość trendów literackich i twórczości poetów, pisarzy, dramaturgów pozwoli ci stać się kompetentnym doradcą przy doborze lektur. Doświadczenie w projektach pomoże w działaniach związanych z promocją i popularyzacją czytelnictwa – zarówno w formie klasycznej – drukowanej, jak i elektronicznej – na czytniki czy w formie podcastów.
  • Animator i promotor polskiej kultury: Kultura polska ma swoich miłośników na całym świecie. Zarówno w kręgach polonijnych, wśród potomków mieszkańców Polski, jak i wśród osób zakochanych w twórczości polskich muzyków, pisarzy, poetów, ludzi teatru i kina. Dla wielu wykształconych ludzi wielkie znaczenie ma polska literatura (m.in. powieści Lema, Sapkowskiego, Tokarczuk), film (np. obrazy Kieślowskiego, Polańskiego, Wajdy), teatr (Kantor, Grotowski), muzyka (nie tylko klasycy, jak Chopin, ale i współcześni twórcy), sztuki wizualne (Abakanowicz), opera i balet. Warto pomyśleć o pracy w polskich instytucjach promocji kultury za granicą, jak Instytut Adama Mickiewicza.
  • Broker informacji: Wyniesione ze studiów polonistycznych wysokie kompetencje językowe i umiejętność przedzierania się przez ogromne zasoby wiedzy, mogą być przepustką do infobrokeringu. Jesteś w stanie budować swoją karierę jako infobroker w mediach, firmach i instytucjach, wyszukując, weryfikując, przetwarzając i interpretując zasoby danych, dostępnych w języku polskim.
  • Praca w urzędach i instytucjach: Absolwent studiów polonistycznych jest dobrym kandydatem do budowania pozycji urzędnika, eksperta i polityka w krajowej rzeczywistości – zarówno w jednostkach rządowych, jak i samorządowych. Dzięki biegłości językowej oraz znajomości kulturowej absolwent polonistyki i może budować swoją pozycję w cywilnych i mundurowych instytucjach zajmujących się polityką publiczną. Nie tylko jako urzędnik, ale i konsultant zajmujący się zwiększaniem komunikatywności oficjalnych dokumentów (tzw. prosty język polski).

Rynek pracy w Białymstoku i na Podlasiu

Rynek pracy w Białymstoku jest porównywalny ze średnią krajową. Trudno wskazać główne przewagi tego regionu, jednak wykwalifikowani specjaliści bez trudu znajdą satysfakcjonujące zajęcie w regionalnych firmach. Obecnie poziom bezrobocia w Białymstoku wynosi 6,9%, czyli jest nieznacznie wyższy od średniej krajowej. Bezrobocie w całym województwie plasuje się na poziomie 7,5%, co jest wynikiem również wyższym od średniej krajowej, jednak lepszym od wielu innych województw. Ukończenie studiów i zdobycie wykształcenia zdecydowanie ułatwia wejście na rynek pracy i znalezienie atrakcyjnej zarobkowo, przyszłościowej pracy. Lokalne uczelnie umożliwiają wybranie kierunku dostosowanego do potrzeb i możliwości potencjalnych studentów.

W Białymstoku i okolicach zarejestrowanych jest 40 tysięcy firm, które mogą stać się potencjalnym pracodawcą dla absolwentów lub studentów, którzy często decydują się na łączenie nauki z pracą zarobkową. Do grona największych pracodawców w regionie należą między innymi Rosti Poland (Białystok), Adampol (Zaścianki), Pronar (Narew), Danwood (Bielsk Podlaski), Barter (Białystok), Spółdzielnia Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego (Białystok), Suempol (Bielsk Podlaski), Unibep (Bielsk Podlaski), Mlekpol (Grajewo) i SM Mlekovita (Wysokie Mazowieckie). Ponadto na Podlasiu znajduje się wiele więcej atrakcyjnych miejsc pracy i dużych zakładów, które potrzebują wykształconej kadry menedżerskiej, informatyków, pracowników administracji, marketingu, czy naukowców. Region ten znany jest z bardzo rozwiniętej produkcji rolnej oraz lasów, które dostarczają surowców pod produkcję mebli i domów. Pod tym kątem to doskonałe miejsce do rozpoczęcia swojej kariery zawodowej i rozwoju.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję