Site logo

Bez inwestycji w kadry nie ma rozwoju

Tak jak umiejętności informatyczne stały się konieczne w większości aspektów życia zawodowego, tak coraz większego znaczenia nabiera nowa wiedza, zwłaszcza z zakresu odpowiedzialności społecznej przedsiębiorstw – wynika z najnowszego raportu Europejskiego Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (CEDEFOP). Według analiz CEDEFOP, inwestycja w kadry – szkolenia i przekwalifikowywanie pracowników przynosi korzyści nie tylko im, przedsiębiorstwom, ale też całej gospodarce.
 

Czas na nowe kwalifikacje

CEDEFOP przekonuje, że od pracowników coraz częściej będzie się wymagało wyższych zdolności do przekwalifikowania się oraz umiejętności odnalezienia w zupełnie nowych warunkach. Jest to równocześnie szansa dla obecnych bezrobotnych lub niezadowolonych ze swojego zawodu. W najbliższych latach mają powstawać nowe miejsca pracy, na które szansę będą mieli zwłaszcza ci, którzy już teraz zainwestują w swój rozwój, szczególnie jeśli chodzi o wiedzę dotyczącą ekologii i CSR (społeczna odpowiedzialność biznesu). Na szkolenia i przekwalifikowanie się pracowników zwróciła uwagę UE, która na szczycie poświęconemu problematyce zatrudnienia w 2009r. w Pradze wymieniła te działania jako pierwsze na oficjalnej liście sposobów walki z rosnącym bezrobociem.
 

Inwestycja w rozwój umiejętności

Dzięki funduszom unijnym, pracodawca z sektora MSP może skierować pracownika na szkolenie za symboliczną opłatą. Na portalu www.inwestycjawkadry.pl, stworzonym na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, znajduje się obecnie ponad 7200 edycji szkoleń oraz około 400 edycji studiów podyplomowych współfinansowanych z EFS. Koszt szkolenia różni się w zależności od wielkości firmy. Od marca 2010 r. nieprzerwanie do czerwca 2011 r., PARP prowadzi też największą kampanię edukacyjna w Polsce, zachęcającą przedsiębiorców do inwestowania w rozwój kompetencji zawodowych pracowników. – Bez kształcenia pracownicy nie mają szans nie tylko na karierę, ale często na samo utrzymanie lub zdobycie nowej pracy. Przekonujemy także przedsiębiorców, że bez tego firmy nie osiągną trwałych przewag konkurencyjnych. Raport CEDEFOP wyraźnie to wskazuje – mówi Anna Świebocka-Nerkowska, Dyrektor Zespołu Rozwoju Zasobów Ludzkich w PARP.
Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję