Studia w AlbaniiPodajcie nazwę dowolnego zespołu muzycznego z Albanii. Nic? To może chociaż wymieńcie trzy albańskie miasta. Też nie? A może słyszeliście jakiekolwiek słowo w języku albańskim? Nawet jednego? A może znacie Gang Albanii? Tak, to znają już chyba wszyscy, prawda? Zapraszamy zatem na krótką wycieczkę po tym tajemniczym zakątku Europy...

Szkolnictwo wyższe w Albanii

System studiów w Albanii tradycyjnie dzieli się na trzy niezależne etapy:
 • studia I stopnia (licencjackie) - trwające 3 lub 4 lata,
 • studia II stopnia (magisterskie) – trwające 1,5 roku lub 2 lata,
 • studia III stopnia (doktoranckie) – trwające minimum 3 lata.

W Albanii działają zarówno uczelnie państwowe, jak i prywatne, których poziom kształcenia oraz jakość infrastruktury jest bardzo zróżnicowany. Największym zainteresowaniem ze strony kandydatów krajowych i zagranicznych cieszy się najstarsza i jednocześnie największa uczelnia w kraju, czyli Uniwersytet w Tiranie (założony w 1957 roku) oraz filie zagranicznych uczelni, np. Uniwersytet Nowojorski w Tiranie. Poniżej znajdziecie skrócony wykaz najlepszych uczelni albańskich:
 • Uniwersytet Aleksander Moisiu w Durres;
 • Uniwersytet w Tiranie;
 • Politechnika w Tiranie;
 • Uniwersytet Medyczny w Tiranie;
 • Uniwersytet Fan Noli w Korce;
 • Uniwersytet we Vlorze;
 • Szkoła Oficerska we Vlorze;
 • Uniwersytet Skanderbega w Tiranie;
 • Uniwersytet Rolniczy w Tiranie.

Oferta kształcenia powyższych uczelni jest dość rozbudowana i zawiera bogatą listę kierunków humanistycznych, społecznych, lingwistycznych i filologicznych, technicznych, medycznych oraz ścisłych. Wiele programów prowadzonych jest w języku angielskim, ale prym na uczelniach wiedzie oczywiście język albański, o którym więcej informacji znajdziecie tutaj.

W organizacji roku szkolnego nie znajdziemy zbyt wielu różnic. Tradycyjnie jest on podzielony na dwa semestry: letni oraz zimowy. Jedyna drobna różnica polega na tym, że studenci w Albanii rok akademicki zaczynają nieco wcześniej, czyli w połowie września.

Ile to wszystko kosztuje?

Niestety, nie ma jednej stawki, która byłaby odgórnie ustalana przez Albańskie Ministerstwo Edukacji – uczelnie mają bowiem pełną autonomię w kwestii ustalania wysokości czesnego i innych opłat obowiązkowych. Szybkie przejrzenie cennika Uniwersytetu w Tiranie pozwala jednak zorientować się w lokalnych stawkach: za rok akademicki spędzony na kierunku medycznym musimy zapłacić około 6000 euro, za informatykę około 4500 euro, a za kierunki humanistyczne poniżej 3000 euro.

Dlaczego warto studiować w Albanii?

Po pierwsze: nareszcie poznacie język albański i będziecie mogli pochwalić się przed znajomymi tą unikalną umiejętnością.
Po drugie: wymienicie kilkanaście nazw albańskich zespołów muzycznych. Wielki szacun!
Po trzecie: z pamięci rzucicie nazwy przynajmniej 10 albańskich miast, o których Wasi znajomi nigdy nie słyszeli i zapewne już więcej nie usłyszą.

Ok, koniec żartów i naigrywania się z tego urokliwego kraju. Mówiąc krótko i zwięźle: przyjemny klimat, sporo zabytków z czasów Imperium Osmańskiego, wyborne jedzenie i bardzo niskie koszty życia – to tylko kilka z wielu plusów wyjazdu do Albanii. Lokalne uczelnie może nie należą do światowej czołówki, ale na wiodących uczelniach państwowych można zdobyć naprawdę solidne wykształcenie, wiedzę i umiejętności. Niestety, z pracą dla studentów jest dość ciężko, gdyż albańska gospodarka nie jest w zbyt dobrej kondycji i w najbliższym czasie ten stan rzeczy raczej się nie poprawi. Absolwenci kierunków technicznych i medycznych nie narzekają jednak na problem z zatrudnieniem – napływający kapitał turecki niesie za sobą nowe miejsca pracy dla specjalistów z różnych dziedzin.

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->