Studia w Nowej ZelandiiWysoki poziom kształcenia, prestiż i renoma uniwersytetów, nowoczesna infrastruktura, dynamicznie rozwijający się rynek pracy oraz wspaniałe krajobrazy – w takim skrócie można przedstawić zalety studiowania w Nowej Zelandii, o której chcemy Wam dzisiaj opowiedzieć. Miłej lektury!

Nowozelandzki system szkolnictwa wyższego i rekrutacja na studia

Na terytorium Nowej Zelandii działa aktualnie osiem państwowych uniwersytetów, których renoma i wysoka jakość kształcenia doceniana jest rokrocznie w najbardziej prestiżowych rankingach akademickich. Nowozelandzki system kształcenia obejmuje także kursy zawodowe „Vocational Education Training” (VET) prowadzone zarówno na uniwersytetach, jak i na prywatnych szkołach zawodowych. Programy VET poruszają praktyczne tematy z wielu dziedzin łącząc informacje teoretyczne z wiedzą praktyczną - jest to bardzo przydatne, gdy po studiach rozpoczynasz pracę w zawodzie. Jakiego rodzaju kursy mogę odbyć w szkołach VET ? Zarządzanie, marketing, biznes międzynarodowy, administracja, ekonomia, księgowość, turystyka, informatyka, projektowanie graficzne, fotografia, film i wideo, mechanika samochodowa, fryzjerstwo, kucharstwo, ciastkarstwo, public relations, opieka nad dzieckiem, terapie naturalne, fitness i sport.

Lista nowozelandzkich uniwersytetów:
 • Auckland University of Technology
 • Lincoln University
 • Massey University
 • University of Auckland
 • University of Canterbury
 • University of Otago
 • University of Waikato
 • Victoria University of Wellington

auckland - Studia w Nowej ZelandiiSystem studiów w Nowej Zelandii różni się dość znacząco od modelu przyjętego w państwach Unii Europejskiej. Jest on jednak dość prosty i łatwy do zrozumienia:
 • Bachelor Degree – podstawowy poziom kształcenia akademickiego dla większości specjalizacji trwający od 3 do 5 lat.
 • Graduate Certificate – specjalistyczny kurs trwający pół roku.
 • Graduate Diploma – poziom kształcenia pomiędzy licencjatem a magisterium trwający od 1 do 2 lat.
 • Masters Degree – odpowiednich studiów II stopnia, nastawiony na praktyczne aspekty danej dziedziny wiedzy, trwający od 1 do 2 lat.
 • Doctoral Degree – odpowiednich studiów III stopnia (studiów doktoranckich) trwający od 3 do 6 lat.

Jest jednak pewien aspekt, który odróżnia znacząco nowozelandzki system organizacji studiów. Tym czymś są certyfikaty, które studenci otrzymują po każdym zaliczonym roku akademickim, niezależnie od stopnia. Jeśli w jakimś momencie nowozelandzki student uzna, że dalsza edukacja nie jest mu już potrzebna, to może zaliczyć egzaminy w trakcie sesji i odebrać certyfikat potwierdzający zdobytą przez niego dotychczas wiedzę i kompetencje.

Do rozpoczęcia studiów w Nowej Zelandii wymagane jest wcześniejsze zaliczenie międzynarodowej matury oraz egzaminów Cambridge. Uczelnie w procesie rekrutacji biorą pod uwagę również: National Certificate of Educational Achievement oraz New Zealand Qualifications Framework.
Studia w Nowej Zelandii - krajobrazy

Koszty studiów i życia w Nowej Zelandii

Opłaty za wynajęcie mieszkania nie należą do szczególnie wysokich - w porównaniu do realiów największych europejskich miast. Koszt wynajęcia pokoju w dużym mieście w Nowej Zelandii to wydatek około 100 dolarów tygodniowo, czyli 270 zł. Nieco tańsze oferty można znaleźć oczywiście na obrzeżach, ale należy wtedy liczyć się z większymi kosztami związanymi z dojazdem na uczelnię oraz ograniczonymi możliwościami znalezienia pracy w okolicy miejsca zamieszkania. Coś za coś, prawda?

Zagraniczni studenci zobowiązani są również do płacenia czesnego. Wysokość opłat zależy od zarówno od uczelni, jak i kierunku studiów, ale zwykle waha się w przedziale NZ$ 23000 – 30000 rocznie. Kandydaci z Polski muszą przygotować się zatem na wydatek od 63 000 złotych do nawet 82 500 złotych za rok akademicki.

Praca podczas studiów

Zagraniczni studenci mają dość ograniczone możliwości podjęcia pracy w trakcie studiów. Nowozelandzkie przepisy dopuszczają bowiem w takiej sytuacji pracę wyłącznie na 0,5 etatu. Rynek pracy rozwija się jednak bardzo dynamicznie, więc każda osoba, która jest zainteresowana podjęciem pracy, na pewno ją znajdzie. Studenci, podobnie jak w innych państwach, chętnie zatrudniani są w branży gastronomicznej, hotelarskiej i rozrywkowej.


Jak dostać się do Nowej Zelandii? Polecamy skorzystać z usług linii Air New Zealand...

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->