Studia w Australii (film) Studia w AustraliiAustralia wydaje się nam czymś odległym i nikomu nawet nie przeszłoby przez myśl, żeby wyjechać tam na studia. Przepraszam bardzo, ale dlaczego nie? Prestiżowe uczelnie, doskonała infrastruktura, perspektywiczny rynek pracy, kangury i wiele innych atrakcji – właśnie to czeka na nas na studiach w Australii. Jedziemy?

Wymogi formalne i system organizacji studiów w Australii

Aby dostać się na studia w Australii trzeba spełnić kilka podstawowych warunków. Najważniejszym jest oczywiście biegłe posługiwanie się językiem angielskim i posiadanie odpowiedniego certyfikatu, który będzie potwierdzał nasze kompetencje lingwistyczne.

Sprawdzenie znajomości języka czeka nas jednak również w trakcie egzaminu IELTS, który w wielu przypadkach decyduje o przyjęciu na studia. Warto się zatem postarać o jak najwyższą liczbę punktów!

No, ale sama znajomość języka to zdecydowanie za mało. Niezbędna jest także matura, żeby dostać się na studia I stopnia lub dyplom potwierdzający ukończenie szkoły wyższej w celu dostania się na studia II stopnia lub studia podyplomowe. Wszystkie dokumenty muszą być wystawione w j. Angielskim lub przetłumaczone i potwierdzone notarialnie!

Rok akademicki w Australii dzieli się na dwa semestry, więc na pierwszy rzut oka wszystko jest tak samo. To jednak tylko pozory, gdyż australijscy studenci zaczynają rok akademicki w lutym. W lipcu rozpoczyna się natomiast dodatkowa rekrutacja na wybrane kierunki studiów, czyli tzw. midterm intake. Znaczącej zmianie ulega zatem harmonogram procesu rekrutacji, który przedstawia się następująco:
  • do 30 października trwa rekrutacja na studia rozpoczynające się w lutym,
  • do 30 kwietnia trwa rekrutacja na studia rozpoczynające się w lipcu.

Kandydaci na studia mają do dyspozycji 39 uczelni, w tym dwie szkoły prywatne.


Ile kosztują studia w Australii?

Studia w Australii są płatne i relatywnie drogie, jeśli przeliczymy wszystkie wydatki na "złotówki". Rok nauki na lokalnym uniwersytecie w może wynieść bowiem nawet 20 000 dolarów AUD, czyli około 60 tys. zł. Osoby, które zamierzają ukończyć studia licencjackie, powinny liczyć się z wydatkiem rzędu 40 000 – 50 000 AUD.

Koszty utrzymania w dużej mierze zależą od tego, w jakim mieście zamierzamy podjąć naukę i jaki styl życia chcemy prowadzić. Najdroższym miastem jest Sydney, gdzie za pokój we wspólnie wynajmowanym domu należy zapłacić od 120 do 170 AUD tygodniowo. Wynajęcie łóżka w dwuosobowym pokoju w centrum miasta to wydatek rzędu 100-130 AUD. Poza centrum, na przedmieściach Sydney, wynajęcie całego mieszkania, np. kawalerki kosztuje około 160-250 AUD.

Na znacznie niższe ceny możemy liczyć z dala od dużych miast, ale musimy wtedy liczyć się ze zwiększonymi kosztami dojazdów na uczelnię i z koniecznością zrezygnowania z życia studenckiego.

Na wyżywienie będziemy potrzebowali od 70 do 120 dolarów tygodniowo – wszystko zależy oczywiście od naszych indywidualnych preferencji i upodobań kulinarnych.

Na dojazdy komunikacją miejską stracimy od 15 do 40 dolarów tygodniowo. Tutaj również wszystko zależy od tego, gdzie mieszkamy. Im dalej od centrum miasta, tym nasze wydatki rosną.

Szacuje się, że wydatki studentów w Sydney to około 200-300 dolarów tygodniowo, co pozwala im na prowadzenie normalnego, studenckiego życia.
Sydney - studia w Australii

Wiza do Australii

Otrzymanie australijskiej wizy studenckiej nie stanowi większego problemu i można o nią ubiegać się również przez Internet, wypełniając podanie wizowe online.

Aby uzyskać wizę studencką należy posiadać potwierdzenie przyjęcia na kurs w jednej z australijskich placówek edukacyjnych oferujących naukę dla studentów zagranicznych, czyli otrzymać tzw. Confirmation of Enrolment (CoE).

Czas oczekiwania na wizę studencką wynosi około czterech tygodni, ale podania składane przez Internet są rozpatrywane znacznie szybciej. Jeśli zależy nam na czasie, to najlepiej odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się we wszystkie, wymagane dokumenty.
Australijska wiza studencka - studia w Australii

Praca w Australii

Studenci posiadający wizy studenckie mogą legalnie wykonywać dorywczą pracę w wymiarze nieprzekraczającym 20 godzin tygodniowo podczas roku akademickiego. W czasie wakacji mogą natomiast pracować na pełen etat. Australijski rynek pracy jest w znacznie lepszej formie niż większość europejskich, więc nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem jakiejś pracy.

Wojtek Wawrzyński kiedyś sam wyjechał do Australii do pracy i na studia. Teraz pomaga innym, którzy chcą tego samego. Można wyjechać tylko do pracy, ale też na studia i różnego rodzaju kursy. Ile kosztuje zatem taki wyjazd i nauka? Jakie są szanse na podjęcie pracy i ile można zarobić? Jak to wszystko zorganizować?

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->