Site logo

Archeologia orientalna i antyczna

Studenci w trakcie studiowania tej dyscypliny archeologii zdobywają dobrze usystematyzowaną wiedzę dotyczącą archeologii Bliskiego Wschodu oraz Grecji i Rzymu, jak również podstawy archeologii Europy pradziejowej i średniowiecznej. Ponadto studenci uzyskują wszechstronne przygotowanie do praktycznego uprawiania zawodu i uczą się najnowszych metod prowadzenia badań wykopaliskowych na różnych typach stanowisk ze wszystkich okresów chronologicznych oraz niezbędnych do tego zasad współpracy interdyscyplinarnej.

Najczęściej wykładane przedmioty:

wstęp do archeologii, wstęp do pradziejów powszechnych, wprowadzenie do antropologii kulturowej, techniki pracy naukowej w archeologii, wstęp do źródłoznawstwa, wprowadzenie do nauk o Ziemi, archeologia powszechna, epoka kamienia obszarów śródziemnomorskich, metodyka badań terenowych, archeologia i sztuka Bliskiego Wschodu, archeologia Starożytnego Egiptu, historia Starożytnego Bliskiego Wschodu, wprowadzenie do historii sztuki, język łaciński, język grecki, archeologia i sztuka Anatolii w okresie brązu i żelaza, archeologia cywilizacji egejskiej, historia i metodologia archeologii, archeologia i sztuka starożytnej Grecji, historia starożytnej Grecji, archeologia i sztuka starożytnego Rzymu, historia starożytnego Rzymu, praktyka wykopaliskowa.

Po studiach:

Ścieżka kariery związana jest przede wszystkim z pracą naukową (doktorat, hibilitacja). Absolwenci archeologii są zatrudniani m.in. w: * działach archeologicznych i oświatowych muzeów, * placówkach kulturalnych, * regionalnych ośrodkach kultury, w archiwach, * placówkach konserwatorskich.                

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję