Współczesna medycyna jest dziedziną różnych wąskich specjalizacji. Wraz z rozwojem kolejnych dyscyplin, służących ochronie zdrowia, pojawiają się nowe kierunki studiów. Jednym z nich jest Analityka medyczna. Studia pozwalają na zyskanie umiejętności i wiedzy dotyczącej prowadzenia badań laboratoryjnych materiałów biologicznych pobranych od pacjentów. Współczesne laboratoria to praktycznie samodzielne placówki, wymagające do działania wysoko wyspecjalizowanej kadry. Minęły już czasy, w których analizy wykonywali zwykli technicy, a ich badania miały charakter elementarny.


Jak być dobrym kandydatem na Analitykę medyczną?

Nie zapominaj, że wybierasz studia o charakterze medycznym. Wiąże się to z koniecznością bardzo dobrego, jeśli nie celującego zdania rozszerzonej matury z biologii lub innych przedmiotów wymienionych w ogłoszeniu komisji rekrutacyjnej. Co prawda łatwiej uzyskać indeks Analityki medycznej, niż kierunku lekarskiego, jednak musisz pamiętać, że wszystkie studia medyczne są trudne, a ilość wiedzy przeznaczonej do przyswojenia może okazać się ogromna.

Pierwsze semestry na Analityce medycznej

Jeżeli nie zniechęciłeś się pierwszymi wiadomościami o tych studiach, warto zastanowić się nad ich programem oraz przebiegiem. Jeżeli przypomnisz sobie, jakie obowiązki musi wykonywać analityk medyczny, dojdziesz łatwo do pewnego wyobrażenia o studiach, które przygotowują do tego zawodu. Wykłady i różnego rodzaju ćwiczenia, laboratoria oraz pracownie to chleb codzienny studentów kierunków medycznych. Poniżej znajdziesz listę wybranych przedmiotów, z którymi będziesz musiał się zmierzyć jako student Analityki medycznej:
  • biochemia
  • farmakokinetyka
  • mikrobiologia
  • toksykologia
  • chemia analityczna
  • immunopatologia
  • historia medycyny

Szanse zawodowe absolwenta Analityki medycznej

Paradoksalnie, jako wykształcony analityk medyczny nie musisz trafić na etat do szpitala. Przed absolwentami tej specjalności rozciąga się imponująca panorama możliwych miejsc pracy. Duże możliwości stwarza rozwijający się przemysł farmaceutyczny. Powstają nowe, świetnie wyposażone placówki badawcze. Jeżeli nie masz zacięcia medycznego, warto spróbować swoich sił w handlu. Osoby zajmujące się sprzedażą w branży medycznej zyskują zwykle imponujące wynagrodzenia.
« WWW »
ul. Kilińskiego 1
15-089 Białystok

 

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->