Site logo

Absolwent na rynku pracy, czyli w pogoni za stażem (poradnik+film)

Czasy, w których ukończenie studiów zapewniało stabilną i satysfakcjonującą pracę, mamy już niestety za sobą. Bezlitosny rynek pracy skutecznie weryfikuje marzenia i plany młodych absolwentów, którzy jeszcze do niedawna z ufnością patrzyli w przyszłość. Niestety, owa przyszłość przyniosła im ciągłą pogoń za stażem i cennym doświadczeniem zawodowym… Jak to wszystko zdobyć i jednocześnie nie dać się oszukać nieuczicwym pracodawcom?

Czy staż zawsze był tak negatywnie kojarzony przez absolwentów studiów? Jeszcze kilka lat temu określano go mianem „pierwszego kroku” w drodze do dalszej kariery zawodowej. Była to naturalna przeszkoda, którą należało pokonać i wynieść z niej jak najwięcej umiejętności i przede wszystkim – pokory i cierpliwości. Czy dzisiaj jest on traktowany w podobny sposób? Postanowiliśmy sprawdzić…

Styl studiowania ma wpływ na karierę zawodową

Obrona pracy dyplomowej poszła gładko. Z uśmiechem na twarzy opuszczamy mury swojej uczelni, w których spędziliśmy swoje młodzieńcze lata. Zaczyna się najtrudniejszy okres w życiu absolwenta – poszukiwanie pracy. Teraz wybierzcie swoją ścieżkę:

  1. Pracowałem w czasie studiów: uczestniczyłem w wielu projektach, odbyłem kilka bezpłatnych staży w dużych firmach. Mogę pochwalić się unikalnymi umiejętnościami i kwalifikacjami. W trakcie darmowej pracy poznałem sporo ludzi, z którymi nadal utrzymuję przyjacielskie kontakty.
  2. Życie studenckie i zero obowiązków: odbyłem obowiązkową praktykę zawodową, w trakcie której nauczyłem się spać na stojąco i kserować dokumenty. Wyniosłem z niej kilka skoroszytów, długopisów i kubek.

Jeśli wybraliście ścieżkę numer 1, to możecie spokojnie przejść na koniec artykułu….

Wasz wybór padł na ścieżkę numer 2? W takim razie macie przed sobą bardzo długą drogę do znalezienia stabilnej i perspektywicznej pracy, gdyż samo ukończenie studiów nie zapewni jej Wam! Pracodawcy zwracają bowiem szczególną uwagę na Wasze osiągnięcia zawodowe, czyli odbyte staże i praktyki oraz projekty, w których uczestniczyliście. Jeśli nie możecie się nimi pochwalić, to dlaczego akurat Was ma zatrudnić firma X? Nie inwestowaliście w swoje umiejętności i kluczowe kompetencje? Rekruter zapomni o Waszej aplikacji w ciągu kilku sekund…

Co Was zatem czeka? Jeśli nie chcecie regularnie odwiedzać Urzędu Pracy, to macie teraz ostatnią szansę na dokonanie gruntownych zmian w swoim życiu. Szkolenia, kursy i staże powinny być dla Was priorytetem. Czasem warto poświęcić kilka imprez w gronie znajomych, żeby zapisać się na ciekawy kurs, który jest ceniony na rynku pracy! Twierdzicie, że musicie to przemyśleć? Nie ma się nad czym zastanawiać, na imprezy będziecie mieć jeszcze dużo czasu!

Szukasz wartościowych praktyk studenckich lub stażu absolwenckiego? Nie widzisz niczego pożytecznego w parzeniu kawy lub w bezmyślnym kserowaniu dokumentów? Świetnie, obejrzyj zatem nasz wywiad z Mateuszem Kalinowskim z Niezależnego Zrzeszenia Studentów, który w przystępny sposób omawia aspekt szukania praktyk i staży.

https://www.youtube.com/watch?v=rGh_3cCYK-0

Bezrobocie to nic dobrego dla absolwentów…

Pamiętajcie o jednym: długotrwałe bezrobocie jest zjawiskiem bardzo negatywnym. Nie siedźcie zatem w domu i nie czekajcie na ofertę pracy, która spadnie Wam z nieba. Zacznijcie działać! Nie musicie jednak zgaddzać się na darmową pracę na kolejnym stażu, gdyż Wasze doświadczenie zawodowe, szczególnie na początku kariery, nie musi być jednolite! Pokazujecie w ten sposób rekruterowi, że potraficie sobie poradzić w życiu i jesteście kreatywni. No i macie stałe źródło utrzymania…

Wybraliście ścieżkę numer 1? Wam serdecznie gratulujemy rozwagi i zdrowego podejścia do współczesnego rynku pracy. Wasze zaangażowanie, którym wykazaliście się w trakcie studiów, na pewno zostanie odpowiednio docenione przez pracodawców. Mamy dla Was jednak małą radę: nie zapomnijcie o ciągłym rozwoju. W każdej branży liczy się stałe pogłębianie własnych umiejętności i wiedzy. W wielu jest to element podstawowy, który determinuje nasze szanse na awans, podwyżkę, etc. Pamiętajcie o tym! Jeśli nie dostrzegacie szansy na rozwój w Polsce, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skorzystać z ofert rynku pracy w lepiej rozwiniętych państwach
Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję