Site logo

Dlaczego nie umiemy odpoczywać?

Przez cały rok z niecierpliwością czekamy na wakacje. Liczymy w kalendarzu dni zaznaczone na czerwono i cieszymy się, że mamy w perspektywie wolne dni. Planujemy, gdzie pojedziemy i co będziemy wtedy robić.

Najczęściej z naszych planów niewiele jednak wychodzi. Nagle okazuje się, że czas jaki mamy do dyspozycji rozciąga się jak guma do żucia i nie bardzo wiemy co z nim zrobić lub też nie potrafimy go w przyjemny i dobry sposób wykorzystać. Przypuśćmy, że pakujemy walizki i po kilku godzinach jesteśmy w miejscu, w którym postanowiliśmy odpocząć. Pół biedy jeśli wyjechaliśmy sami. Gdy jednak jest nas dwoje lub więcej, różnice w sposobie odpoczywania mogą okazać się dość rozbieżne. Ona woli leżeć kilka godzin na plaży, on chce spacerować po mieście. W konsekwencji zazwyczaj jedna osoba dostosowuje się do drugiej i zamiast odpoczywać odczuwa wewnętrzny dyskomfort, gdyż robi to, czego tak naprawdę nie lubi.

Albo inny scenariusz. Przed nami ważny egzamin, sprawdzian w szkole i kilka wolnych dni. Chyba każdy obiecywał sobie, że zacznie wcześniej się uczyć, aby móc później cieszyć się wolnym czasem. Tymczasem do książek siada się na ostatnią chwilę. Odkładanie czynności na później powoduje, że nasz odpoczynek nie jest satysfakcjonujący, gdyż przez cały czas “siedzi” nam w głowie myśl, że mamy coś do zrobienia i że im później się za to zabierzemy, tym bardziej będziemy narażeni na stres i zwyczajnie możemy z tym nie zdążyć.

Ponieważ żyjemy w ciągłym pośpiechu, w wirze obowiązków często zapominamy po co w ogóle jest nam potrzebny odpoczynek i jak należy odpoczywać, aby być zrelaksowanym i wypoczętym. Nadmiar bodźców jakich dostarcza nam szkoła, praca, spotkania ze znajomymi, kultura masowa, media (musisz to zobaczyć!, musisz to mieć!, koniecznie przeczytaj, wybierz się na ) sprawia, że zaczynamy tracić czujność i dystans : nie potrafimy oddzielić rzeczy ważnych od mniej istotnych, chcemy być na czasie ze wszystkimi nowościami, mieć swój profil na instagramie, snapchacie i facebooku, być świetnym uczniem, pracownikiem i mieć czas dla znajomych. Brakuje nam czasu na wyciszenie się i skupienie, odpowiedzenie sobie na pytania: kim jestem? do czego zmierzam? i co chcę osiągnąć?

Pożytki z odpoczynku

Odpoczynek jest stanem, podczas którego możemy nabrać energii do dalszego działania i odzyskać siły, które utraciliśmy. Kiedy rezygnujemy z odpoczynku i żyjemy w ciągłym napięciu i stresie, pozwalamy naszemu organizmowi słabnąć i przyczyniamy się do obniżenia jego odporności. Nie sposób przez osiem godzin lub więcej wydajnie i efektywnie pracować, czy uczyć się bez robienia przerw. Początkowo możemy czuć się jakbyśmy jechali na dodatkowym biegu – to jednak złudne wrażenie. Po pewnym czasie organizm się wypala i nie jeacst w stanie funkcjonować. Ludzie często mówią, że nie mieli urlopu od paru lat, niektórzy uczą się i pracują w weekendy. Konsekwencją może być np. wypalenie zawodowe, zaburzenia fizyczne i psychiczne. Dlatego tak ważny w naszym życiu jest odpoczynek. Nie tylko ten wakacyjny czy świąteczny, ale również codzienny. Tak! Odpoczywać powinniśmy każdego dnia, a zatem z jakiego powodu tego nie robimy i

Dlaczego nie umiemy odpoczywać?

Przyczyn może być wiele. Z wakacyjnego odpoczynku rezygnujemy najczęściej z powodów finansowych. Nie chodzi jednak o to, aby wyjeżdżać na miesiąc na Wyspy Kanaryjskie. Wystarczą trzy dni w polskich górach, aby zregenerować siły i z naładowanymi akumulatorami wrócić do domu. Uważamy również, że odpoczynek to lenistwo albo strata czasu na którą nie możemy sobie pozwolić. Mamy wpojone, że tylko ciężką pracą uda nam się osiągnąć cel i zrealizować marzenia, stąd też wydaje nam się, że na odpoczynek nie zasłużyliśmy.

Kolejną wymówką jest brak czasu. Tymczasem wystarczy pół godziny w ciągu dnia lub choćby 15 minut, aby odpocząć. To, jak odpoczywamy zależy od naszego temperamentu, stylu życia, jaki prowadzimy i umiejętności radzenia sobie ze stresem. Jedni wybiorę zatem czytanie książek, słuchanie chilloutu, spacer w cichej i spokojnej okolicy, medytację, inni natomiast sporty ekstremalne, spotkania z przyjaciółmi czy szaloną podróż, bez planu i przewodnika.

Czasami chcemy odpocząć, ale gdy już mamy wolne chwile, odczuwamy znużenie i jesteśmy zmęczeni, aby cokolwiek robić. Chętnie nadrobilibyśmy zaległości lekturowe, poszli do kina, spotkali się ze znajomymi, ale nie mamy na to siły. To sygnał, że z naszym organizmem i ciałem dzieje się coś złego. Wówczas pozwólmy sobie na słodkie nicnierobienie. Spacer, wyjazd, wyjście do teatru, książka – mogą poczekać. Wystarczy, że będziemy leżeć i nie myśleć o tym, czego nie udało nam się zrobić i co jeszcze zrobić musimy. Odpoczynek powinien wejść nam w nawyk, stać się potrzebą fizjologiczną, tak jak jedzenie i sen. Dlatego jeśli do tej pory nie odpoczywałeś – zacznij od dziś. Słodkiego, miłego odpoczywania!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Angielski kluczem do dobrej pracy

W dobie globalnego rynku i Europy bez granic skuteczna komunikacja z zagranicznymi kontrahentami i klientami stanowi fundament funkcjonowania firm. Znajomość języka angielskiego – funkcjonującego jako

Czytaj więcej »

Studia przyszłości

Badania przeprowadzane w ostatnim czasie przez ekspertów wskazują, że najbardziej pomyślne perspektywy zatrudnienia posiadają absolwenci kierunków ścisłych i technicznych. To oni najszybciej po ukończeniu studiów

Czytaj więcej »

Ciekawostki ekologiczne

Ciekawostki ekologiczne to coś, co z pewnością warto przekazać swojej pociesze w czasie spaceru po parku lub lesie. Drodzy Rodzice, czy wiecie, że…

Czytaj więcej »
Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję