Site logo

5 sposobów na zdobycie zawodu poza systemem edukacji i szkolnictwa wyższego

Przyzwyczailiśmy się do myśli, że jeśli edukacja i kształcenie – to tylko szkoła. Właściwie prawie zapomnieliśmy o wielu możliwościach samokształcenia, do tego stopnia, że jeszcze 20 lat temu pracodawcy nie pytali co umiesz, ale jaką szkołę skończyłeś. Dziś ta tendencja ulega zmianom zwłaszcza w sektorze IT. Coraz częściej zdarza się, że pracodawcy nie interesuje politechnika na jakiej studiował kandydat, ale raczej sposób rozwiązania zadań, które otrzymuje on w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Raczej nie możesz jednak liczyć, że zostaniesz lekarzem, który wykształcił się samodzielnie – pewne zawody pozostaną bardzo mocno obwarowane zakazami i ograniczeniami jeszcze przez długi czas. Nawet, jeśli coraz bardziej upowszechniają się technologie studiowania zdalnego. Jednak, czy wszystko sprowadza się do zawodu i pracy? Pokaże Ci teraz kilka ciekawych sposobów na zdobywanie wiedzy i umiejętności poza systemem edukacji oraz szkolnictwa wyższego.

Książki i stare poradniki – rzemiosło

W niektórych dziedzinach warto skorzystać ze starych poradników oraz książek fachowych. Dla przykładu, jeśli chcesz się nauczyć stolarstwa, kaligrafii, introligatorstwa, czy innych rzemiosł, które należą dziś do rzadkości nie ma nic lepszego niż stare przedwojenne podręczniki! Nieocenionym ich źródłem jest internetowa biblioteka Polona.

Kursy Online

Jeśli zaś chcesz zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu najnowszych technologii, nie ma problemu! Internet pełen jest świetnych kursów MOOC, realizowanych przez najlepsze uczelnie! Za około 60 dolarów możesz zdobyć certyfikat ukończenia kursu na MIT lub Harwardzie! W Akademii Belfra powstało już wiele materiałów na temat tego typu kursów, zapraszam do ich oglądania!

Ucz się od mistrza w danym zawodzie

Choć tradycja cechowa jest dziś już bardzo rzadko przywoływana nadal niektórych zawodów możesz nauczyć się od mistrzów. Chodzi tu o rzadkie zawody, których nikt dziś już nie chce uprawiać, np. bednarstwo (czyli robienie beczek), papiernictwo, serowarstwo, czy rzemiosła ludowe. Wiadomo, że haftu regionalnego nie nauczysz się od nikogo lepiej niż od starej doświadczonej hafciarki! Myślisz, że dotyczy to tylko takich umiejętności, jak wymieniłem? Nic bardziej błędnego! Myślisz, że nauczysz się marketingu internetowego w jakiejś uczelni, czy technikum? O wiele lepiej ubiegać się o przyjęcie do pracy u boku jakiegoś świetnego fachowca, zdarza się, że można dostać szansę życia nawet w niestandardowym procesie rekrutacyjnym!

Komercyjne kursy

Istnieją umiejętności, które świetnie przekazywane są w trakcie kursów i szkoleń. Za przykład niech posłuży nam gotowanie, raczej nie ma w kraju wielu uczelni, które kształcą kucharzy na światowym poziomie, są natomiast już w Polsce kursy na których można zdobyć niezwykłe umiejętności. Problem tkwi w tym, że są one bardzo drogie, mogą jednak być świetną inwestycją!

Naśladowanie

Naśladowanie jest pierwszym etapem nauki. Z reguły nie doceniamy potęgi uczenia się przez naśladowanie. W procesie tym chodzi o to by nauczyć się odwzorowywać wyroby, dzieła kogoś kto osiągnął mistrzostwo. Wcale nie trzeba czasem pytać o technikę, czy sposób wykonania danej rzeczy, wystarczy próbować. Połączenie naśladowania z nauką na własnych błędach daje niezwykłe efekty!

Podsumowanie

Właściwie wszystkie wcześniejsze uwagi można sprowadzić do jednego wniosku – jeśli chcesz się naprawdę nauczyć czegoś ważnego, nauczysz się – niezależnie od tego, czy w szkole, czy w inny sposób. Ważna jest chęć!

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję