5 najbardziej przyszłościowych zawodów: jaki warto wybrać?

Czasy, w których przyszło nam funkcjonować, są doskonałą okazją do rozwoju wielu nowatorskich branż i specjalizacji. Wielu specjalistów, mimo postępującej informatyzacji, nie musi martwić się o swoją przyszłość. Jakie stanowiska są zatem najbardziej przyszłościowe? Jaki kierunek studiów wybrać, żeby w przyszłości nie mieć problemów z podjęciem ciekawej pracy? Sprawdziliśmy to specjalnie dla Was…

Już za kilka miesięcy wielu z Was stanie przed trudnym wyborem uczelni i kierunku studiów. Podjęta decyzja będzie rzutować zarówno na najbliższe kilka lat studenckiego życia, jak również na przyszłą karierę zawodową. Przygotowaliśmy zatem dla Was listę 5 najlepszych i najbardziej przyszłościowych zawodów, które zapewnią Wam stabilność i możliwość dalszego rozwoju. Oto one:

E-commerce Manager

Internet jest cenionym źródłem informacji. Na gruncie biznesowym ma jednak znacznie więcej zastosowań. Coraz więcej przedsiębiorstw wykorzystuje globalną sieć jako swój kanał sprzedaży. Jesteśmy obecnie świadkami powolnego odchodzenia od tradycyjnego modelu prowadzenia sprzedaży. W związku z tym osoby, które mogą pochwalić się doświadczeniem w dziedzinie e-commerce mają zapewnioną przyszłość.

Jak zostać e-commerce Managerem?
a) Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu na kierunku Informatyka prowadzi specjalność “E-commerce” w ramach studiów I stopnia.
b) Uczelnia Łazarskiego w Warszawie oferuje studia podyplomowe z zakresu “E-commerce”.

Specjalista ds. e-marketingu

To stanowisko w zestawieniu nie powinno nikogo dziwić, gdyż internet jest obecnie najlepszym gruntem do prowadzenia działań biznesowych. Umiejętność efektywnego dotarcia do klientów i zainteresowania ich ofertą danej firmy jest wysoko ceniona przez pracodawców. Kreatywność, niezliczona ilość pomysłów i branżowa, specjalistyczna wiedza to podstawy dla tego stanowiska.

Jak zostać specjalistą ds. e-marketingu? Odpowiednie studia podyplomowe znajdziecie w ofercie Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, Uczelni Łazarskiego w Warszawie oraz Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Doskonałą podstawą są natomiast studia na kierunku “Marketing” lub “Zarządzanie”. Trzeba także zdobyć doświadczenie zawodowe, gdyż praktyczne kompetencje zdobyte na gruncie biznesowym ułatwią Wam rozpoczęcie właściwej kariery po ukończeniu studiów.

Programista

Rozwój nowoczesnych technologii i stale rosnące zapotrzebowanie na informatyków wydaje się tendencją stałą. Czy informatycy będą kiedyś narzekać na problemy z zatrudnieniem? Na pewno nie! Warto w takim razie poświęcić kilka lat studiów na to, żeby zdobyć niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną, która stanie się podstawą do efektywnego wykonywania obowiązków w naszej, przyszłej pracy. Kogo najczęściej szukają pracodawcy? Programistów języków: Java, .NET, PHP. Na brak zajęć nie będą również narzekać programiści aplikacji mobilnych na platformy Android, iOS, Windows Phone, etc.

Jak zostać programistą? Wiele godzin ciężkiej pracy i studia informatyczne. Oczywiście programistą można zostać i bez ukończonych studiów – pamiętajcie jednak, iż studia to nie tylko papierek. To również wiedza z wielu obszarów, która pozwala Wam na szybkie przebranżowienie się w razie potrzeby. Gdzie studiować? Informatykę znajdziecie m.in. na Politechnice Poznańskiej, Politechnice Warszawskiej, Politechnice Krakowskiej, etc. Pełną listę uczelni znajdziecie tutaj: Studia na kierunku Informatyka.

Logistyk z wiedzą branżową

Brzmi enigmatycznie? Logistyk z wiedzą branżową to osoba, która wyspecjalizowała się w obsłudze logistycznej podmiotów z konkretnej branży. Mówiąc krótko – jeśli jesteście „specjalistami od wszystkiego” to wiele firm nie będzie zainteresowanych współpracą z Wami. Jeśli jednak dysponujecie szeroką wiedzą i doświadczeniem z zakresu obsługi logistycznej firm z konkretnego sektora gospodarki to pracy dla Was nigdy nie zabraknie.

Jak zostać takim “specjalistycznym logistykiem”? Po pierwsze – studia. Pełną listę uczelni, na których możecie studiować logistykę znajdziecie tutaj: Uczelnie prowadzące kierunek Logistyka. Po drugie – zdobycie doświadczenia zawodowego. Tutaj najwięcej zależy od Waszej determinacji i chęci ciągłego uczenia się. Czy warto? Pytanie czysto retoryczne.

Lingiwista

Ukończenie filologii nie zawsze musi wiązać się z wiecznym udzielaniem korepetycji z zakresu danego języka obcego lub posadą nauczyciela w szkole. Wiele zagranicznych i krajowych firm prowadzi procesy rekrutacyjne, w których głównym wymogiem jest znajomość niszowego języka obcego. Jeśli znacie biegle język szwedzki, norweski, arabski lub chiński to ze znalezieniem pracy nie będziecie mieć żadnych problemów. Współcześni pracodawcy wychodzą z założenia, iż prościej i łatwiej jest nauczyć pracownika zawodu niż konkretnego języka obcego.

Jak najlepiej uczyć się języków obcych? Doskonałym sposobem są studia na kierunkach filologicznych.


Powyższe zestawienie nie jest jedyną, objawioną prawdą, której należy kurczowo się trzymać. Istnieje znacznie więcej perspektywicznych obszarów we współczesnej gospodarce, które mogą zapewnić nam ciekawą i dobrze płatną pracę – mowa tu m.in. o Automatyce i robotyce, Mechanice i budowie maszyn czy Mechatronice.

Trudno jednak polemizować ze stwierdzeniem, że w przyszłości najłatwiej będzie o pracę osobom z wykształceniem technicznym. Czy oznacza to jednocześnie rosnące problemy z zatrudnieniem osób po kierunkach humanistycznych? Odpowiedź można znaleźć w kultowym filmie “Chłopaki nie płaczą”, oto ona:

W ogóle bracie, jeżeli nie masz na utrzymaniu rodziny, nie grozi ci głód, nie jesteś Tutsi, ani Hutu i te sprawy, to wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno zaj***, ale to zaj*** ważne pytanie – co lubię w życiu robić. A potem zacznij to robić.”

Koniec artykułu. Może sprawdzisz inne treści?

Sprawdź najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce

Jakie informacje o kierunku studiów są ważne?
Jak powinien wyglądać idealny opis kierunku studiów? Jeśli szukasz studiów – możesz wskazać, co jest dla Ciebie ważne. Jeśli już studiujesz – możesz pomóc przyszłym kandydatkom i kandydatom.